ENG
A A A
 marzec 2021 

Zofia Rudnicka

tancerka | choreografka | aktorka | pedagog

Zofia Rudnicka  – tancerka, choreografka, aktorka, pedagog. Urodzona w Krakowie. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Po ukończeniu szkoły otrzymała angaż do baletu Teatru Wielkiego, gdzie już jako solistka wykonywała czołowe partie w repertuarze klasycznym i współczesnym. Tańczyła m.in. Mirtę w Giselle, Frygię w Spartakusie, Fedrę w Fedrze Lifara, Marię Taglioni w Grand pas de quatre. Równolegle współpracowała z TV jako tancerka i choreograf. Stworzyła kilkanaście spektakli baletowych, w tym prapremierowe: Nienasycenie do muzyki Tomasza Stańki i La Dolce Vita - spektakl o Federico Fellinim z muzyką Nino Roty, Śpiącą królewnę i Dziadka do orzechów z muzyką Piotra Czajkowskiego oraz choreografie do oper, operetek, musicali, filmów baletowych, m.in. La valse z muzyką Maurice Ravela czy Mitów do muzyki Karola Szymanowskiego.

 

Od lat 70. związana z TVP, uczestniczyła w licznych programach rewiowych, muzycznych i baletowych. Tworzyła choreografię dla filmów (Akademia Pana Kleksa), recitali, pokazów mody, festiwali piosenki oraz filmów baletowych i spektakli Teatru Telewizji. Współpracowała również z Teatrem Wielkim w Łodzi, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, Teatrem Syrena w Warszawie, Gliwickim Teatrem Muzycznym oraz Operetką  – Mazowieckim Teatrem Muzycznym. W latach 70. występowała jako aktorka w Kabarecie Olgi Lipińskiej. W 1995 ponownie nawiązała współpracę z reżyserką i objęła kierownictwo nad choreografią w Kabarecie (aż do jego rozwiązania w 2005). Wystąpiła w polskich filmach: Kontrakt (1980), Pas de deux (1990) i Bank nie z tej ziemi (1993–1994).

 

Jest absolwentką pedagogiki baletu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie od kilkunastu lat wykłada kompozycję tańca. Jest autorką kompozycji choreograficznych – pokazowych i konkursowych – dla uczniów warszawskiej szkoły baletowej. Opublikowała książkę na ten temat: Tancerz, szkoła i scena. Jest laureatką „Złotej Maski” za balet Rudolf Valentino z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „choreograf roku” (2010) za choreografię Tańca godzin w operze Gioconda Amilcare Ponchiellego.

 

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia