ENG
A A A
 sierpień 2021 

Helena Ganjalyan

aktorka | tancerka | choreografka

Helena Ganjalyan – reżyserka, aktorka, choreografka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego) w Krakowie na kierunku aktorstwo. Realizuje autorskie projekty filmowe (reklamy, teledyski, kampanie społeczne) i teatralne, a także współpracuje z innymi reżyserami jako choreografka na planach teledysków, sesji zdjęciowych, reklam i spektakli dramatycznych. Zajmuje się również fotografią, głównie streetową i portretową.

 

Obszar swoich działań traktuje jako zestaw naczyń połączonych i stara się by doświadczenie i umiejętności nabyte w każdym z nich osobno, wpływały na siebie wzajemnie. Interesuje ją detal i badanie analogii w pozornie nieprzystających do siebie dziedzinach; szukanie odpowiedniej perspektywy, bo ta według niej może wszystko zmienić. Inspirują ją nieoczywiste napięcia i połączenia pomiędzy elementami narracji. Stara się uruchamiać wyobraźnię odbiorcy poprzez niebanalne zestawienia, tworzące nowe konteksty, a co za tym idzie nowe znaczenia.

 

Do jej spektakli autorskich należą m.in.: Melt, Une femme masculine, Private Maps, April 31, Glorious Summer, Ha(e)user.

 

Jako aktorka/tancerka współpracowała m.in. z takimi reżyserami jak: Romeo Castellucci, Guilherme Botelho, Sabine Harbeke, Mariusz Treliński (w Operze Narodowej), z paryskim kolektywem Les Gens d’Uterpan, a także z wieloma teatrami w Polsce. Na jej doświadczenie filmowe składa się zarówno praca z uznanymi twórcami (Jolanta Dylewska i Andrzej Wajda, Borys Lankosz, Marcin Wrona, Waldemar Krzystek), jak i młodymi reżyserami (Kordian Kądziela, Michał Wawrzecki, Krystian Kamiński). Szerszej widowni dała się poznać jako komisarz Selena Abar w serialu Miasto Skarbów. Od 2017 roku była członkinią stałej obsady kultowego amerykańskiego programu Saturday Night Live – SNL POLSKA.

 

Laureatka Grand Prix oraz I Nagrody w kategorii Branded Stories w konkursie Papaya Young Directors 2020 (w duecie reżyserskim z Bartoszem Szpakiem) za film Ja dla marki Tyskie. Aktualnie pracuje nad rozwojem pełnometrażowego debiutu fabularnego – jej projekt Jestem kim chcesz, realizowany we współpracy z Bartoszem Szpakiem, otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki  na „development” (rozwój projektu, dofinansowanie prac wstępnych prowadzących do wyprodukowania filmu fabularnego, dokumentalnego i animowanego). 

 

Strony internetowe:

www.helenaganjalyan.com

Instagram: https://www.instagram.com/helena_ganjalyan_photo

Vimeo:https://vimeo.com/hbdirectors

FB: https://www.facebook.com/ganjalyanhelena

Choreografia w Sieci: https://choreografiawsieci.pl/helena-ganjalyan/

 

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia