ENG
A A A
 lipiec 2021 
Fot. Krzysztof Fabiański

Jagoda Ignaczak

historyk tańca

Jagoda Ignaczak –  filolog polski, teatrolog, historyk tańca. Absolwentka filologii polskiej i Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

W latach 1987-1997 pracowała jako starszy asystent  w Zakładzie Dramatu i Teatru Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadziła wówczas pionierskie w strukturze uniwersyteckiej, wykłady i konwersatoria z historii tańca. W latach 1989 – 2016 była  kierownikiem literackim i rzecznikiem prasowym  Polskiego  Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej. Przez ponad 20 lat  była również konsultantem programowym Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – Dancing Poznań. Jest jednym z inicjatorów powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na  Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykłada także na  Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku oraz krytyce.  Była wieloletnim konsultantem i recenzentem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z przedmiotu „Wiedza o tańcu”.

 

Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland /Le Theatre en Pologne”. Redagowała hasła z zakresu sztuki tańca dla Encyklopedia Britannica.

 

Zredagowała kilkaset programów dla Polskiego Teatru Tańca,  Cullberg Ballet, Grand Theatre de Geneve. Jest autorką tekstów i redaktorem albumów historycznych: XX lat Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański 1973-1998. Jubileusz XXV-lecia, Ruch i myśl – wydawnictwa jubileuszowego z okazji 35-lecia Polskiego Teatru Tańca, „Pod prąd do źródła– albumu jubileuszowego z okazji 40-lecie Polskiego Teatru Tańca oraz cyklu wydawniczego „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś. Była inicjatorem i opiekunem redakcyjnym gazety „Pulse Dance” (2008-2016). 

 

Jest członkiem zespołu redakcyjnego Słownika tańca XX i XXI wieku oraz Polskiej  Kroniki Tańca, autorką tekstów do prac zbiorowych m.in. „Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje” pod red. Joanny Szymajdy (Instytut Muzyki i Tańca/Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa 2017) oraz Kronika Miasta Poznania tom Taniec pod redakcją Marii Michałowskiej (Wydanictwo Miejskie, Posnania, Poznań 2017). Jedna z bohaterek książki Hanny Raszewskiej-Kursa Teoria tańca w polskiej praktyce (Wydawnictwo Universitas, Kraków 2018).  W 2018 wydała autorską  książkę „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej (Wydawnictwo Miejskie Posnania, Instytut Muzyki i Tańca). Jest laureatką nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak dla wybitnych pedagogów, dziennikarzy, teoretyków i promotorów sztuki tańca   w ramach I edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca (2019).

 

Nagrodzona ponadto Medalem za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia