ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Artur Grabarczyk

tancerz | choreograf | pedagog

Artur Grabarczyktancerz, choreograf, nauczyciel tańca oraz filmowiec. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds (Wielka Brytania) z tytułem Bachelor of Arts. Ostatnio związany ze Scottish Dance Theatre.

 

W wieku 18 lat, pod koniec nauki w szkole baletowej, dostał angaż w Bałtyckim Teatrze Tańca działającym przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku.  W BTT występował w takich spektaklach, jak Romeo i Julia, Mans Dance, Chopinart, Out, a w Operze Bałtyckiej Dziadku do orzechów oraz  w licznych wstawkach operowych. We wrześniu 2010 roku tańczył w spektaklu Andrzeja Morawca Sny o wolności wystawianym na terenie Stoczni Gdańskiej. 

 

Po dwóch sezonach spędzonych w Polsce przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia w Northern School of Contemporary Dance w Leeds. W tym czasie doszkalał się na warsztatach z m.in. Hofeshem Shechterem czy Jamesem Wiltonem. Na trzecim roku studiów założył studencki teatr tańca AP Group, dla którego stworzył spektakl REM Rapid Eye Movement pokazywany w Leeds. Grupa odwiedziła też Polskę, gdzie poprowadziła warsztaty w Trójmieście. Studia zakończył z wyróżnieniem (First Class Degree) w 2013 roku, a o jego występie dyplomowym pisały znane magazyny o tańcu – Dance Europe oraz Dancing Times.

 

Jeszcze jako student dostał angaż w Scottish Dance Theatre, gdzie rozpoczął pracę we wrześniu 2013 roku.  Tańczył we wszystkich pozycjach repertuarowych tego zespołu, pracując z rzeszą wspaniałych artystów – choreografów, tancerzy, projektantów, producentów i muzyków. Współpracował m.in. z Damienem Jaleten przy spektaklu Yama oraz Sharon Eyal przy spektaklu Process Day. Wraz z zespołem występował i prowadził zajęcia w wielu krajach świata m.in. Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Indiach, Chinach, Meksyku, Korei Południowej i Brazylii. Zespół korzysta również z jego usług cyfrowych wykorzystując jego zdjęcia do promocji i plakatów oraz zatrudniając go do tworzenia filmów. 

 

Na tym etapie kariery miał przyjemność współpracować z takimi choreografami, jak: Damien Jalet, Sharon Eyal, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin, Ann Vachon, Emil Wesołowski, Douglas Thorpe, Jorge Crecis, Andrzej Morawiec, Jennifer-Lynn Crawford, Henri Oguike, Matthew Robinson, Laszlo Nyakas, Sally Owen i Roman Komassa.  

 

W 2016 roku wrócił do Polski. W Warszawie wziął udział w projekcie Warszawskie Muzeum Tańca, realizowanym przez Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero (2017). Muzeum to projekt prezentujący dorobek pionierek i pionierów tańca modern w Warszawie w latach 1918-1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów. Grabarczyk wcielił się w nim w rolę Feliksa Parnella.

 

Tancerze współpracuje również z Teatrem Tańca Zawirowania. Bierze udział w spektaklu Backup w choreografii zbiorowej, Where Should We Go? Karoliny Kroczak w zmienionej obsadzie, a także w Black Out w choreografii Bartka Woszczyńskiego, zrealizowanym wspólnie z TT Zawirowania

 

https://www.facebook.com/grabarczyk.arts

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia