ENG
A A A
 sierpień 2020 
Fot. Sylwester Pińczuk.

Karolina Cichy-Szromnik

tancerka | pedagog

Karolina Cichy-Szromnik – solistka zespołu baletowego Opery na Zamku w Szczecinie.

 

W 2000 roku ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu w klasie Bożeny Sękali. Absolwentka Wydziału Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyplomowana instruktorka tańca współczesnego.

 

W 1996 roku wystąpiła w realizacji Teatru Telewizji – zagrała główną rolę w Dzienniku uczuć Ewy Sałużanki. Była solistką Opery Krakowskiej, gdzie wystąpiła w wielu rolach. Najważniejsze z nich to: tytułowa w Kopciuszku, Królewna w Historii żołnierza, Śnieżka w Królewnie Śnieżce, Piotruś w Piotrusiu i wilku, Kobieta Czarna/Kobieta Biała w Spojrzeniach, Przyjaciółka w Córce źle strzeżonej. W 2013 roku w plebiscycie „Po pięciu latach” otrzymała od dziennikarzy i publiczności nominację do nagrody dla najlepszej tancerki Opery Krakowskiej. 

 

Od roku 2011 związana jest z zespołem baletowym Opery na Zamku, gdzie zatańczyła m.in.: Wróżkę w Kopciuszku (muz. Siergiej Prokofiew, chor. Wiktor Litiwinow, Taniec Wschodni, Królową Myszy w Dziadku do orzechów (muz. Piotr Czajkowski, chor. Karol Urbański), Ogień w Magii czarów (chor. Franz Huyer), Micaelę w Suicie Carmen  w ramach wieczoru baletowego Odcienie namiętności (muz. Rodion Szczedrin, chor. Jacek Tyski), Leośkę w Dziejach grzechu (muz. Łukasz Niepołomski, chor. Karol Urbański), Czerwoną Królową w Alicji w Krainie Czarów (muz. Przemysław Zych, chor. Jacek Tyski). W sezonie 2015/2016 wykreowała rolę Annymiggeli w spektaklu Polowanie na czarownice Cathy Marston, która została uznana przez „Dziennik Teatralny” za najlepszą rolę żeńską w szczecińskich teatrach w tamtym sezonie. W kolejnym wystąpiła w roli Christiane T. w balecie Dzieci z dworca Zoo, na podstawie książki-wywiadu Kaia Hermana i Horsta Riecka o tym samym tytule, w reżyserii uznanego w Polsce i na świecie choreografa Roberta Glumbka. Jej kreacja spotkała się z uznaniem krytyków. W 2017 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Jako pedagog pracuje nieprzerwanie od 18 lat. Współpracowała z Krakowską Akademią Tańca, gdzie uczyła tańca klasycznego, prowadziła warsztaty w Studiu Baletowym przy Operze Krakowskiej, była trenerem pomocniczym w Klubie Sportowym Korona w Krakowie. Od 2012 roku pracuje jako pedagog Państwowego Ogniska Baletowego w Szczecinie oraz pedagog i konsultantka konsultant w Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”.

 

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia