ENG
A A A
 kwiecień 2021 

Bronisław Aubrecht Prądzyński

tancerz | choreograf | pedagog

Bronisław Aubrecht-Prądzyński – Gdańską Szkołę Baletową  ukończył w 1958 roku i od razu został zatrudniony jako tancerz,  a później solista w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku w zespole baletowym Janiny Jarzynówny-Sobczak. Pracę sceniczną zakończył w 1972 roku. Miłość do baletu przeniósł na szkołę, której dyrektorem został w tym samym roku.

 

W Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku pracował do 2017 roku. Wprowadził w tym czasie w życie wiele własnych, cennych inicjatyw. Szkoła zawdzięcza mu wysoki poziom kształcenia. Reaktywował także Ogólnopolskie Konkursy Tańca. Dzięki jego staraniom od  1990 roku konkurs ten odbywa się regularnie co dwa lata i na stałe wpisał się w krajobraz polskiej sztuki baletowej. Przyczynił się również do gruntownej rozbudowy i modernizacji budynku szkoły.

 

Wieloletni członek Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku odznaczony  Złotym  Medalem  „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

 

Inne osiągnięcia:

 

- Od 1975 roku organizował letnie kursy doskonalenia nauczycieli w zakresie tańca klasycznego, charakterystycznego i współczesnego, które integrowały środowisko baletowe.

 

- Wprowadził do codziennej praktyki szkoły baletowej środki audiowizualne. Od 1975 roku kamera wideo i magnetowid towarzyszyły uczniom i pedagogom, czyniąc ich codzienną pracę bardziej efektywnym i urozmaiconą. Możliwość korzystania w tamtych latach ze sprzętu audiowizualnego było bardzo nowatorskim przedsięwzięciem.

 

- Dzięki niemu gdańska szkoła baletowa jako pierwsza stworzyła gabinet audiowizualny, w którym udało się stworzyć imponującą wideotekę, składającą się z własnych nagrań, programów i filmów baletowych, zarejestrowanych przez polskie   i zagraniczne stacje telewizyjne.

 

- Od 1984 organizował w Teatrze Muzycznym Gdyńskie Wieczory Baletowe, które umożliwiły obejrzenie szerokiej publiczności najciekawszych układów choreograficznych  znanych artystów baletu, a także zaprezentowanie interesujących debiutów choreograficznych.

 

- wspaniałym świętem tańca stał się współorganizowany przez gdańską szkołę baletową Międzynarodowy Festiwal Tańca „Dance of the World”, Gdańsk 1991 (pomysłodawczyni: Bożena Kociołkowska), w którym uczestniczyło około 300 osób. Zgromadził on utalentowaną młodzież, uczniów różnych szkół baletowych, pedagogów i znanych artystów baletu z całego świata,

 

- Powołał do życia Dom Tancerza, w którym gościli najwybitniejsi przedstawiciele kultury polskiej i europejskiej: Maja Plisiecka, John Neumaier, Boris Ejfman, Jerzy Maksymiuk, Bogusław Kaczyński,  Wojciech  Wiesiołłowski,

 

***

 

Przez 45 lat  byłem dyrektorem naczelnym i artystycznym. Ten niewyobrażalny dla wielu czas pozwolił mi na przeżycie mnóstwa wspaniałych chwil, przekutych w osobisty sukces i spełnienie. Z perspektywy czasu mogę z cała pewnością stwierdzić, że wszystko to osiągnąłem dzięki miłości do baletu, konsekwencji i pasji, którą zaszczepili we mnie mądrzy pedagodzy.

B. Aubrecht-Prądzyński

instytucje

 

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia