ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Wojciech Kaproń

tancerz

Wojciech Kaproń − tancerz i pedagog. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie − specjalności teatr na kierunku menedżer i animator kultury Wydziału Pedagogiki i Psychologii (2002), a także specjalności animacja kultury w Instytucie Pedagogiki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1988-1995 tancerz Klubu Tańca Towarzyskiego „Lider” w Lublinie, a następnie tancerz Klubu Tańca Towarzyskiego „Zamek” w Lublinie (do 1997). Uczestnik i finalista wielu konkursów ogólnopolskich międzynarodowych w tańcu towarzyskim. Od 1998 roku regularnie uczestniczył w warsztatach tańca współczesnego i różnych technik pracy z ciałem (Polska), tj. technika releasing, contact improvisation, body conditioning, BMC, improwizacja i inne.

 

W latach 1997-2002 artysta był tancerzem i asystentem choreografa Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją Hanny Strzemieckiej. Od 2001 roku Kaproń jest tancerzem Lubelskiego Teatru Tańca. Występował w spektaklach Traktat optyczny (chor. Hanna Strzemiecka, 2001), Akrobaci, kwiaty i księżyc pomiędzy (chor. Hanna Strzemiecka, 2002), solo Bellissimo (chor. Ryszard Kalinowski, 2003), plepleJAdy (chor. Hanna Strzemiecka, 2004), Snooker (2005), I znów, i jeszcze raz (chor. Ryszard Kalinowski2006), 48/4 (chor. Ryszard Kalinowski, 2007), NN. Wacławowi Niżyńskiemu (chor. Ryszard Kalinowski, 2008).W 2008 w ramach pracy w grupie przygotował swoje pierwsze autorskie solo oraz w swojej Kosmos, które prezentowane było m.in. podczas Polskiej Platformy Tańca  2010. 

 

W 2006 roku gościnnie występował w spektaklu Portraits Cie Stanislaw Wisniewski z Francji oraz Just. Po prostu W& M Physical Theatre z Kanady.W latach 2008-2009 twórca współpracował z Fundacją Teatroterapii Lubelskiej, m.in. przy realizacji teatralnego happeningu Trzynastego. Nawet w grudniu jest wiosna. W 2010 roku współpracował z Teatrem Andersena, wcielając się w rolę Barona de Wintera w Trzech Muszkieterach. Od 2003 roku jest współorganizatorem i pedagogiem Otwartych Warsztatów Taneczno-Kondycyjnych w Centrum Kultury w Lublinie.  

 

Obecnie Kaproń współpracuje przy organizacji inicjatyw artystyczno-pedagogicznych Lubelskiego Teatru Tańca, tj. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca oraz Forum Tańca Współczesnego, Międzynarodowy Dzień Tańca, Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego.

 

 Artysta jest uczestnikiem wielu festiwali w Polsce i za granicą, m.in. USA, Francja, Niemcy, Holandia, Rosja, Ukraina, Białoruś, Hiszpania, Finlandia. W 2005 roku został wyróżniony Nagrodą Teatralną Prezydenta Miasta Lublin za twórczość artystyczną i działalność kulturalną na rzecz miasta.

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia