ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Nina (Janina) Nowak (Novak)

tancerka | pedagog

Nina (Janina) Nowak, ur. 23.03.1923 w Warszawie. Ukończyła szkołę baletową przy warszawskim Teatrze Wielkim, była uczennicą Bronisławy Niżyńskiej i Leona Wójcikowskiego. Solistka Polskiego Baletu Reprezentacyjnego (1937-1939). Po zakończeniu II wojny światowej została solistką Polskiego Baletu  Parnella, a następnie zespołu Mikołaja Kopińskiego. W roku 1946 wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce została  primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. Tańczyła główne partie w  Jeziorze łabędzim, Giselle, Don Kichocie, Coppelii, Dziadku do orzechów, a także w baletach George’a Balanchine’a, obok Alicji Alonso i Marii Talchieff. Jej kariera w USA miała spektakularny przebieg, otrzymała honorowe obywatelstwo  pięciu amerykańskich miast.  Po zakończeniu  kariery wykonawczej (1962) wyszła za mąż za wenezuelskiego dyplomatę Romana Rojasa Cabota i  wyjechała do Caracas, gdzie otworzyła własną szkołę baletową. Od 1991 jest też dyrektorem Ballet Classico Nina Novak de Caracas.

 

W Polsce wystąpiła gościnnie w roku 1961 w Warszawie jako Giselle w Poznaniu i jako Odetta w Jeziorze łabędzim, a także w 1978 w Coppelii w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 

W 2017 została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia