ENG
A A A
 maj 2021 

Izabela Orzełowska

tancerka | choreografka | pedagog

Izabela Orzełowska – tancerka, choreografka, pedagog. Urodziła się i wychowała w Siedlcach, gdzie rozpoczęła edukację taneczną w szkole tańca Caro Dance, kierowanej przez jej mamę Iwonę Orzełowską. Od najmłodszych lat wraz z zespołem Caro Dance reprezentowała Polskę na wielu festiwalach, zawodach oraz konkursach sztuki tańca w Polsce i za granicą.

 

W 2014 roku ukończyła CODARTS – University of the Arts w Rotterdamie o specjalizacji Performing. W latach 2013-2016 pracowała w Konzert Theater Bern w Szwajcarii, gdzie współpracowała m.in. z takimi choreografami jak Koen Augustijnen, Lisi Estaras czy Felix Landerer.

 

Od 2016 roku na stałe współpracuje ze szwajcarskim Pink Mama Theatre pod kierownictwem Dominika Krawieckiego i Sławka Bendrata, z którymi tworzy niebanalne i odważne kreacje artystyczne. Współpraca z zespołem rozbudziła w niej wielką potrzebę zgłębienia i zrozumienia innych sztuk scenicznych, co zaowocowało rozpoczęciem studiów magisterskich na berneńskim uniwersytecie Hochschule der Künste Bern | HKB na wydziale Expanded Theatre

 

Interesuje ją teatr interdyscyplinarny i związane z nim poszukiwania. W ramach swojego warsztatu i praktyki świadomie rozwija talent aktorski i wokalny. Pracując nad rolą, korzysta także z improwizacji, interpretacji tekstu literackiego, wspomagając się narzędziami z zakresu emisji głosu i impostacji.

 

Oprócz pracy z Pink Mama Theatre, w ciągu ostatnich lat brała udział w wielu niezależnych projektach m.in. w Gandawie, Bernie czy Berlinie.  

 

Rok 2020 pomimo wielu trudności przyniósł też kilka ciekawych momentów artystycznych w jej życiu, m.in. projekt z kolektywem United Limbs (WIN.DOWS_38), czy możliwość stworzenia pracy solowej w ramach programu studiów magisterskich na HKB Bern. Oba te projekty artystyczne pozwoliły zgłębić, a także rozbudować określone formy, sposoby i praktyki pracy twórcze, wyjść poza istniejące konwencje, bez ograniczeń wyznaczanych przez dane gatunki sztuki.

 

Regularnie uczy tańca współczesnego i jazzowego w Polsce, Szwajcarii, Korei Południowej, Niemczech i Norwegii. Jest również licencjonowaną nauczycielką jogi (200 godzin YTT – Yoga Teacher Training). Podczas swoich zajęć lub/i warsztatów czerpie inspiracje i pomysły z różnorodnych doświadczeń w tańcu, jodze i innych formach sztuki. Korzysta z technik tańca współczesnego, hip-hopu czy jazzu, tworząc fizyczne podstawy do dalszych eksploracji, które opierają się na improwizacji oraz tworzeniu i wykonywaniu fraz choreograficznych.

 

Interesuje ją pojemność i wszechstronność różnych form sztuki. Uwielbia przesuwać i kwestionować granice, które znajdują się wewnątrz fizycznego, umysłowego i duchowego  „ja”. Jest zainteresowana wprowadzaniem zarówno wykonawcy, jak i widza w „inne” miejsce.

 

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia