ENG
A A A
 maj 2021 
Barbara Olkusznik

Barbara Olkusznik

Znakomita polska tancerka. Urodziła się 4 grudnia 1942 r. w Warszawie, zmarła 2 stycznia 1994 r. w Warszawie. Warszawską Szkołę Baletową ukończyła w 1959 r. i zaraz potem została zaangażowana jako solistka do Polskiego Zespołu Tańca pod kierownictwem Eugeniusza Paplińskiego. Tańczyła tam m.in. partie Baleriny (Mazurek Chopina) i Zosi (Cagliostro w Warszawie Maklakiewicza). Po rozwiązaniu zespołu w 1961 r. i objęciu przez Paplińskiego kierownictwa baletu Opery w Warszawie, w sezonie 1961-62 artystka znalazła się w zespole tego teatru. Wkrótce zdobyła uznanie i popularność w partiach klasycznych i demi-klasycznych, ale także w choreografiach Witolda Grucy. W 1966 r. została solistką baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Ze Stanisławem Szymańskim tworzyła wspaniały i szeroko podziwiany duet. Była jedną z największych indywidualności powojennej sceny baletowej w Polsce, a przy tym podziwiano jej kobiecy wdzięk i olśniewającą urodę. W swym repertuarze miała m.in. partie: Chloe (Dafnis i Chloe Ravela), Eurydyki (Orfeusz Strawińskiego), Kolombiny (Mandragora Szymanowskiego), Królewny (Historia żołnierza Strawińskiego), Julii (Romeo i Julia Prokofiewa), Kopciuszka (Kopciuszek Prokofiewa), Panny Młodej (Pan Twardowski Różyckiego). Występowała w solowych partiach w programach i filmach TV, a także na estradzie. W latach 70-tych odbyła wielkie tournée po Stanach Zjednoczonych. Mimo ciężkiej choroby, tuż przed śmiercią, wzięła udział w filmie poświęconym Stanisławowi Szymańskiemu. Zmarła w wieku 51 lat.

instytucje

 

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia