ENG
A A A
 lipiec 2021 
Fot. P. Gamdzyk/@ Opera na Zamku w Szczecinie

Dominik Muśko

tancerz | choreograf

Pochodzi z Łodzi (rocznik 1978), gdzie uczył się w Państwowej Szkole Baletowej pod kierunkiem Muzaffara Burkhanova. Szkołę ukończył w 1997 roku. Jako młody tancerz brał udział w licznych koncertach i konkursach baletowych, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku. W 1997 roku podjął współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu, w którym został zaangażowany jako koryfej baletu, następnie jako solista, i pierwszy solista. W 2010 roku został natomiast pierwszym tancerzem solistą tego teatru. Występował na scenach krajowych, a także w Niemczech, Hiszpanii, we Francji oraz w Stanach  Zjednoczonych.

 

Współpracował z wybitnymi polskimi i światowymi choreografami, m.in. z Emilem Wesołowskim, Conradem Drzewieckim, Ewą Wycichowską, Teresą Kujawą, Henrykiem Konwińskim, Andrzejem Glegolskim, Sławomirem Woźniakiem, Krzysztofem Pastorem, Beatą Wrzosek, Barbarą Gołaską, Grayem Veredonem, Lorką Miasinem, Antalem Fodorem, Sonją Marchiolli, Kennethem Gravem, Giovanni di Palmą, Monserat Leon, Kariną Elver.

 

Dzięki świetnym warunkom fizycznym, temperamentowi scenicznemu, charyzmie i technice tańca stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów poznańskiej sceny baletowej, co zaowocowało przyznaniem wyróżnień i nagród, do których należą m.in.: nagroda w plebiscycie „Biały Bez” dla najpopularniejszego artysty scen poznańskich w latach 2008 i 2011 oraz w roku 2009 (wyróżnienie), Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy tancerz w 2011 roku.

 

W 2014 otrzymał dyplom amerykańskiej fundacji The Pushkin Legacy – za promowanie prac i ideałów Aleksandra Puszkina, oraz Nadzwyczajną Złotą Maskę – za odbudowanie zespołu baletu Teatru Wielkiego w Łodzi i systematyczne podnoszenie jego jakości.

 

W latach 2012–2017 był kierownikiem baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Od września 2019 do marca 2020 roku był szefem baletu Opery na Zamku w Szczecinie.

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia