ENG
A A A
 maj 2021 

Aleksandra Ścibor

tancerka

Aleksandra Ścibor – tancerka, tłumaczka, pedagog. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego. Absolwentka Instytutu Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (specjalność: tłumaczenie konferencyjne) oraz Podyplomowego Studium Manadżerów Kultury (Szkoła Główna Handlowa, Warszawa). Zajmuje się tańcem współczesnym, improwizacją, kontakt improwizacją, ruchem autentycznym i tańcem fizycznym.

 

W świat tańca wprowadzili ją Kama Jankowska i Witold Jurewicz. Od 2005 roku związana z Teatrem Tańca Alter w Kaliszu, od 2008 roku działającym w Łodzi. Występowała w takich spektaklach grupy, jak: Pazur (2006), Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić (2007), Taniec Zasraniec (2008), A co… (2009), oraz Kochankowie (2010) – wszystkie w reżyserii i choreografii Witolda Jurewicza.

 

W 2009 roku artystka wzięła udział w projekcie Happy Nigela Charnocka z Wielkiej Brytanii, dawnego współtwórcy zespołu DV8 w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu, koordynowanego przez Joannę Leśnierowską (Art Stations Foundation).

Współpracuje z Jackiem Owczarkiem (Pracownia Fizyczna, Zdarzenia, 2010) i Rafałem Dziemidokiem (Grupa Koncentrat, Orzech. Wiewiórka, 2010). Działa w ramach stowarzyszenia MOVIN`ŁÓDŹ. Występuje podczas festiwali w całej Polsce, m.in. Strefy Kontaktu w Kaliszu, Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, oraz Międzynarodowego Festiwal Improwizacji Tańca SIC! W Warszawie.

 

Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca – programu edukacyjno-choreograficzno-tanecznego w Starym Browarze (Art Stations Foundation, edycja kwiecień 2009 - marzec 2010).

 

W 2011 została rezydentką Solo Projekt – programu rezydencyjnego dla młodych choreografów w ramach performatywnej działalności nurtu „Stary Browar Nowy Taniec” - dzięki któremu powstał spektakl Tylko niegrzeczne dziewczynki chodzą tam, gdzie chcą (opieka artystyczna Ornella Balestra i Luca Giacomo Schulte).

 

Artystka zajmuje się również edukacją taneczną. Prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą (Wilno, Istambuł). Wykłada taniec współczesny na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (Kierunek: Kulturoznawstwo, Specjalizacja: Taniec) oraz improwizację i partnerowanie w Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach (Kierunek: Taniec). Współtworzy www.contactimprovisation.eu.

 

Zajmuje się tłumaczeniem technicznego języka tańca. Tłumaczy dla Polskiego Teatru Tańca oraz Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca SIC!.

 

instytucje

bibliografia

spektakle

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia