ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Bożena Eltermann

tancerka | choreograf

Bożena Eltermann – tancerka, choreograf, animator kultury.  od 1989 roku współtworzy trójmiejską scenę teatru tańca. W latach  1989-1995 była solistką Teatru Ekspresji Wojciecha Misiury, prekursora teatru ruchu w Polsce, następnie – solistka Teatru Patrz Mi Na Usta Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza (1995-2006), a także tancerka Gdańskiego Teatru Tańca Wojciecha Mochnieja i Melissy Monteros (1997-1998).

 

Od 1998 roku założyła Teatr Cynada, z którym realizuje spektakle autorskie, – m.in. Cynada (1998), Tranquila (1999), Książę z Liliami (2001), solo waran.las.piniowy (2003), Tanzschule (2006) i solo Hexelolita (2009) – z udziałem trójmiejskich artystów, jak Marek Kakaerenko i Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz; oraz koprodukcje z Teatrem Patrz Mi Na Usta, wyreżyserowane przez Dziemaszkiewicza: Radio Metaphysic (1998), Narodowa Drag Queen (2003), Cafe Domino Zaprasza (2004) i Variete Cameleon (2005).

 

Od 2001 roku współtworzy Kolonię Artystów, mieszczącą się na terenie byłej Stoczni Gdańskiej. Artystka prowadzi tu pracownię, w której realizują swoje produkcje teatralne wszystkie znaczące teatry trójmiejskiej sceny tanecznej, takie jak: Good Girl Killer, Teatr Dada Von Bzdülöw, Teatr Patrz Mi na Usta, Teatr Cynada, oraz tancerze i choreografowie Julia Mach oraz Filip Szatarski. Pracownia współpracuje również z Teatrem Wybrzeże, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Teatrem w Oknach oraz Teatrem Szekspirowskim. Stanowi  inspirację i miejsce pracy dla fotografów, artystów multimedialnych oraz muzyków.

 

Brała udział w międzynarodowych projektach takich artystów, jak: Mellisa Monteros (USA), Paula Ros (Kanada), Maiki Hauru (Finlandia), Mariola Brillowska (Niemcy) Jako performer i choreograf współpracowała  z  Maćkiem Maleńczukiem, Wojtkiem Waglewskim,Gabą Kulką czy Sopocką Fundacją SFINKS. Uczestniczyła w delegacji województwa pomorskiego na Expo 2010 w Szanghaju.

 

W styczniu 2011 roku założyła teatr Kompania Bruno w Olsztynie.

 

Eltermann jest stypendystką programu dla menadżerów kultury International Production Management in The Performing Arts w Amsterdamie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Wydziału Kultury w Gdańsku oraz Prezesem Fundacji Grawitacja, promującej teatr tańca w Polsce.

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia