Jagoda Ignaczak
historyk tańca
Nozomi Inoue
Rui Ishihara
tancerz | choreograf
Natalia Iwaniec
tancerka | pedagog
historyk tańca
tancerz | choreograf
tancerka | pedagog
Katarzyna Gardzina
Felietony
Szukając tematu do felietonu, sięgnęłam pamięcią w przeszłość, bo teraźniejszość znów pozbawiła nas możliwości obcowania ze sztuką baletową na żywo. Ile pięknych i barwnych spektakli przesunęło się przed moimi oczyma! Jakie tytuły pojawiały się na afiszach polskich scen w nie tak znów odległej przeszłości! Zdecydowanie więcej było baletów romantycznych, których mocno niedzisiejszej stylistyki nie trzeba było nikomu tłumaczyć. Zatrzymałam się na jednym, szczególnie kolorowym obrazku, a inne podobne zaczęły także wpadać na swoje miejsca niczym baletowe puzzle. Chodzi o balety romantyczne, których libretto opowiada, z grubsza biorąc, o dzieciach (zawsze dziewczynkach – przecież balet romantyczny to postawienie na piedestał kobiety-tancerki), niewiedzących , kim w rzeczywistości są i dorastają wśród ludzi (najczęściej Cyganów), którzy je przygarnęli w dzieciństwie, albo dla odmiany żyją w słodkiej nieświadomości, że ich rodzic nie jest tym, za kogo go mają.
12 kwietnia 2021
Queerowo-feministyczny kolektyw Kem do 3 maja przyjmuje zgłoszenia do Kem szkoły – nowego programu wspólnego uczenia się, realizowanego w Warszawie. Hasło programu to: Jak dotykać ruchu? Choreografie społeczne, performans i queerowe feminizmy jako praktyki tworzenia światów.
Sześciotygodniowy program sprzyjać ma rozwijaniu indywidualnych i kolektywnych praktyk artystycznych uczestniczek_ków poprzez eksperymenty i namysł nad choreografią społeczną, performansem oraz metodami działań queerowo-feministycznych. Prowadzący: m.in. Alex Baczyński-Jenkins, Ligia Lewis, Ewa Majewska, Ania Nowak, Natalia Sielewicz i Will Rawls.
8 kwietnia 2021
Centrum Teatru i Tańca w Warszawie ogłasza nabór prac do Konkursu choreograficznego W SIECI. Do udziału w konkursie można zgłaszać etiudy filmowe z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Konkurs jest skierowany do tancerzy i choreografów związanych z Warszawą. Nabór ma charakter ciągły, prace można nadsyłać do 30 kwietnia 2021 roku.
Nagrodą w konkursie jest: