ENG
A A A
 lipiec 2020 
fot. materiały organizatora

Fundacja Ciało/Umysł/Performing Europe 2020: Nabór do projektu „Miasto sekretów (Warszawa)" – laboratorium z Michikazu Matsune

22 maja 2019

Nabór do projektu

Fundacja Ciało/Umysł i Michikazu Matsune w ramach trzeciego sezonu projektu Performing Europe ogłaszają nabór do laboratorium poświęconego najskrytszym tajemnicom... 

 

Zaproszenie do udziału w tygodniowym laboratorium Miasto sekretów (Warszawa) z Michikazu Matsune skierowane jest do osób zaangażowanych w sztukę i praktykę performatywną, osób zainteresowanych socjologiczną i fizjologiczną interakcją – zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej. Także do tych, którzy są po prostu ciekawscy.

 

Czy masz jakieś palące sekrety, których chcesz się pozbyć?

Czy może chcesz usłyszeć nigdy niewyjawione tajemnice innych? 

 

O laboratorium:

Miasto sekretów (Warszawa) to tygodniowe laboratorium poświęcone tematowi tajemnic, pełne niespodzianek i rozbudzające ciekawość. Zawiązana na potrzeby laboratorium grupa wyruszy w poszukiwaniu mrocznych tajemnic, skrywanych w zakamarkach pamięci. Dzięki wykorzystaniu narzędzi performatywnych, narracyjnych i wizualnych jej odkrycia ujrzą światło dzienne i zostaną wystawione na widok publiczny. Uczestnicy ujawnią nieznane skutki tego, co zazwyczaj jest ukryte, a jednak wpływa na naszą podświadomość.

 

Podczas laboratorium w Warszawie, chciałbym podzielić się z uczestnikami moją praktyką artystyczną, wymienić poglądami i odkryć wiele nieoczekiwanych historii!  Michikazu Matsune

 

W czasie laboratorium wykorzystane zostaną różne metody performatywne, które uczestnicy przeplatać będą opowieściami. Praca przebiegnie w trzech etapach: 

1. Wprowadzenie wybranych metod performatywnych, obejmujących działania i tworzenie narracji. Eksperymenty wokół tematyki tajemnic.

2. Opowiadanie i wizualizacja historii uczestników w formie plakatu. Umieszczenie plakatów w przestrzeni miasta.

3. Stworzenie interwencji performatywnych wokół naszych historii i tajemnic, zakończone publicznym performansem. Jednym z pomysłów jest grupa „szeptaczy”, którzy szepczą tajemnice do ucha odbiorców / publiczności.

 

Termin laboratorium: 1-7 lipca 2019 roku

1-3 lipca oraz 5-7 lipca, godz. 10.00-16.00  praca laboratoryjna

4 lipca, godz. 19  wspólne oglądanie performansu Michikazu Matsunego All Together

Laboratorium zakończy się pokazem otwartym, a powstałe w wyniku pracy materiały wizualne zostaną zaprezentowane w przestrzeni miasta.

 

Zgłoszenia: przez wypełnienie formularza online (w języku angielskim)

Termin nadsyłania zgłoszeń: 9 czerwca 2019 roku

Wyniki naboru: 14 czerwca 2019 roku

 

Decyzję o wyborze kandydatów zostanie podjęta na podstawie oceny zgłoszeń. Ze względu na specyfikę pracy uczestnicy muszą posługiwać się językiem angielskim na tyle sprawnie, aby funkcjonować niezależnie i swobodnie komunikować się z prowadzącym oraz z pozostałymi uczestnikami.

 

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ul. Jazdów 2, Warszawa

 

Osoby spoza Warszawy mogą ubiegać się o stypendium na zwrot kosztów podróży.

Więcej informacji: k.sztarbala@cialoumysl.pl  i na stronie: http://2018.cialoumysl.pl/

 

Michikazu Matsune – performer i choreograf, który działa w różnych kontekstach i przestrzeniach: na deskach teatrów, w muzeach, miejscach publicznych i prywatnych. Chętnie posługuje się poetyckim absurdem, aby ukazać nasze społeczeństwo w krytyczny, ale i żartobliwy sposób. W interdyscyplinarnych projektach bada takie tematy, jak relacje między ciałem a przedmiotami, działaniem a językiem, miejscem a zachowaniem. Michikazu Matsune pochodzi z Kobe w Japoni. Mieszka w Wiedniu. Jego ostatnia praca solowa For Now (2017) zainspirowana została osobistym doświadczeniem utraty rodziców. Goodbye z 2016 roku oparte jest na pożegnalnych listach napisanych przez różnych ludzi. Dance, if you want to enter my country! (2015) omawia historię afroamerykańskiego tancerza Abdura Rahima Jacksona, który został zmuszony do tańca podczas kontroli paszportowej na lotnisku. Kooperacja z rosyjskim artystą Maximem Ilyukhinem zaowocowała w 2015 roku przedstawieniem Objective Point of View. Bohaterowie pokazują w nim swoje osobiste historie w kontekście napięć pomiędzy przypisaniem kulturowym a tożsamością społeczną. Mattress Pieces z 2016 roku to spektakl na czterech tancerzy i materace. Eksploruje motyw materaca nie tylko jako miejsca do spania, ale też świadka miłości, marzeń i śmierci. Projekt Homesick Festival z 2017 roku polegał z kolei na serii występów w domach prywatnych. Przez wiele lat Matsune współpracował z austriackim artystą Davidem Subalem. W latach 2005-2012 rozwijali projekt Store, czyli sklep z występami na żywo, a w latach 2005-2009 One Hour Standing polegający na tym, że performerzy przez 60 minut stali nieruchomo przed zabytkami w 24 stolicach. Od 2012 roku Michikazu Matsune wykłada perfomansu, m.in. w Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz / Universität der Künste Berlin i Salzburg Experimental Academy of Dance.

 

*** 

Performing Europe to rozpisany na cztery lata projekt stworzony przez jedenastu partnerów networku apap (Advancing Performing Arts Project), zrzeszającego organizacje związane z tańcem. Fundacja Ciało/Umysł od 2012 roku jest polskim partnerem networku. W ramach dwóch ostatnich sezonów Performing Europe w Warszawie Fundacja Ciało/Umysł zrealizowała 25 projektów; oprócz pokazów spektakli odbyły się rezydencje artystyczne, koprodukcje, projekty edukacyjne, warsztaty oraz projekcje filmowe. Spoiwem łączącym wszystkie projekty jest hasło: „teatr otwarty na widza”. Trzeci sezon Performing Europe ukaże kolejny fragment europejskiej tożsamości.

 

Program Performing Europe sezon III
Warszawa 1-7 lipca 2019

Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta
Kurator: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie,  Butohsfera, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Teatr, Didaskalia, taniecPOLSKA.pl, Notes na 6 tygodni, e-teatr.pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu Performing Europe dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Performing Europe_2019 (miniaturka)

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia