ENG
A A A
 sierpień 2021 
fot. materiały organizatora

Kraków/Biopolis: Aleksandra Borys, Aleksandra Osowicz – warsztaty choreograficzne

1 sierpnia 2019

Warsztaty

Pracownia Kuratorska i Fundacja Performat zapraszają na warsztaty choreograficzne z Aleksandrą Borys i Aleksandrą Osowicz, które odbędą się w sobotę (10 sierpnia) i w niedzielę (11 sierpnia) w ramach programu towarzyszącego rezydencji Karoliny Grzywnowicz w Ogrodzie Botanicznym UJ. Działania są częścią projektu Biopolis – cyklu rezydencji artystyczno-badawczych. Początek o godz. 11.30.

 

O warsztacie Aleksandry Borys:

Na terenie ogrodów botanicznych zwiedzających obowiązują szczegółowe zasady zachowania wobec roślin. Należy przemieszczać się po wyznaczonych ścieżkach, nie wolno dotykać liści, jeść owoców i nasion. Ruch odwiedzających jest determinowany przez infrastrukturę ogrodu, regulamin, utrwalone praktyki obserwacji przyrody. Czas, w jakim przemieszczamy się, jest różny od tego, który rządzi powolnym poruszaniem się roślin. Podczas warsztatu będziemy przyglądać się własnemu ruchowi w przestrzeni ogrodu oraz wyznaczającym go zasadom, w relacji do biomechaniki i aerodynamiki roślin oraz szczególnej czasowości ich ruchu.

Wstęp wolny. Rejestracja:  tutaj

Termin: 10 sierpnia, sobota, godz. 11.30-15.30 

Miejsce: Ogród Botaniczny UJ, ul. Kopernika 27, Kraków

 

O warsztacie Aleksandry Osowicz:

Za mocno skupiamy się na sobie samych, zapominając, że nie jesteśmy jedynymi zwierzętami na Ziemi – stwierdzenie Joanny Bednarek stało się punktem wyjścia dla praktyki choreograficznej Aleksandry Osowicz. Poprzez działania artystyczne Osowicz pragnie zwrócić uwagę na istnienie złożonej relacji pomiędzy ludźmi i innymi organizmami żywymi. W swojej praktyce wychodzi z założenia, że nie jesteśmy jedynym gatunkiem aktywnie kształtującym otoczenie – wpływają na nie inne zwierzęta, rośliny, bakterie, grzyby… Naturo-kulturowy kształt środowiska, jakie znamy, powstaje w wyniku tysięcy interakcji międzygatunkowych.

 

Podczas warsztatu, poprzez wykorzystanie praktyki improwizacyjnej, Osowicz zaproponuje uczestnikom namysł nad tym, w jaki sposób postrzegamy otoczenie i jaką nawiązujemy z nim relację, będąc w ruchu.

 

Wykorzystamy metody choreograficzne pozwalające rozwinąć uważność na otoczenie i umiejętność nawigacji pomiędzy kanałami uwagi – ćwiczenia percepcyjne i praktyki somatyczne. Szczególnie zależy mi na uaktywnieniu wyobraźni przestrzennej i świadomości ciała uczestników w relacji z otoczeniem. / Aleksandra Osowicz

Wstęp wolny. Rejestracja: tutaj

Termin: 11 sierpnia, niedziela, godz. 11.30-15.30

Miejsce: Ogród Botaniczny UJ, ul. Kopernika 27, Kraków

 

O projekcie:

Projekt Biopolis obejmuje interdyscyplinarną konferencję naukową oraz trzy rezydencje artystyczno-badawcze, podczas których zostaną podjęte działania krytycznie badające relacje międzygatunkowe istniejące w miejskich przestrzeniach, sondujące problemy i sugerujące naukowo-artystyczne scenariusze rozwiązań.

Program oraz opis projektu: https://www.facebook.com/events/880795675678159/

 Projekt tworzy Pracownia Kuratorska w składzie: Zuzanna Berendt, Maciej Guzy, Agata Kwiatkowska, Witold Loska, Anna Majewska, Anna Olszak, Ada Ruszkiewicz, Wiktoria Tabak, Weronika Wawryk

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
www.krakow.pl
ngo.krakow.pl

 

Prowadzące:

Aleksandra Borys – tancerka i choreografka. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi (2003), oraz Codarts − Rotterdam Dance Academy w Holandii. W 2010 roku jako choreograf stworzyła autorskie solo lost in details – w ramach programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt (produkcja: „Stary Browar Nowy Taniec” w Poznaniu) oraz Double Re-act we współpracy z mimosa|moise dla World's Listening Day (produkcja: Fruit for the Apocalypse w Londynie). Rezydentka Solo Projekt 2010 w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu. W tym samym roku była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystka programu DanceWeb 2011, ImpulzTanz w Wiedniu. W sezonie 2010/2011 Borys była jedną z dwóch polskich uczestniczek (obok Beaty Mysiak z Lublina) programu dla młodych choreografów Tour d’Europe des Chorégraphes sponsorowanego przez Unię Europejskiej (program Leonardo Da Vinci).

 

Aleksandra Osowicz – tancerka, choreografka. Ukończyła Forum Danca – PEPCC – Choreography, Dance Research and Training w Lizbonie oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Fotografia i Multimedia. Stypendyska wiedeńskiego programu danceWEB2017. Członkini kolektywu Centrum w Ruchu. Pierwszy kontakt z tańcem miała w 1995 roku. Od tego czasu występowała na deskach wielu teatrów repertuarowych oraz niezależnych przestrzeni artystycznych w Polsce i Europie. Od 2010 związana z portugalską sceną choreografii eksperymentalnej (DEPARTS). Współzałożycielka lizbońskiego kolektywu THIS TAKES TIME. Jako performerka współpracowała m.in. z Anią Nowak, Anią Nowicką, Benem Riepe, Doris Ulrich, Magdą Ptasznik, Renatą Piotrowska-Auffret, Rodrigo Garcia czy Ulą Sickle. Swoje prace choreograficzne pokazywała w przestrzeniach miejskich, domowych, galeryjnych i teatralnych między innymi w Centro de Arte Contemporáneo de Andalucia (Walencia), Triennial of Contemporary Art (Izmir), Alkantara Festival (Lizbona), Espaco do Tempo (Montemor o Novo), PACT Zollverein (Essen). W swoich pracach poszukuje alternatywnych rozwiązań teatralnych, przestrzeni, w których odbywa się performans oraz relacji widz−performer, opartych na równościowym współuczestnictwie. Od kilku lat rozwija swoje zainteresowania sztuką pro-zwierzęcą. Interesują ją obszary pomiędzy sztuką a nauką. Bada relacje międzygatunkowe i różne modele współobecności.

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia