ENG
A A A
 wrzesień 2020 
fot. materiały organizatora

Olsztyn: „Spotkania Kinetograficzne” – warsztat kinetografii według Labana−Knusta

10 grudnia 2019

Warsztaty

 W najbliższą sobotę 14 grudnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”), Anna Opłocka poprowadzi warsztat z cyklu Spotkania kinetograficzne. Spotkania przybliżają system notacji tańca według Labana−Knusta i składają się z trzech części: teoretycznej, praktycznej oraz części zasadniczej. Skierowane są do osób związanych z tańcem − tancerzy, choreografów, pedagogów, choreologów, adeptów sztuki tańca oraz wszystkich zainteresowanych tematem notacji tańca. Warsztat w Olsztynie ukierunkowany będzie na pracę z kinetogramami polskich tańców ludowych. Warsztaty skierowane są do osób związanych z tańcem − tancerzy, choreografów, pedagogów, choreologów, adeptów sztuki tańca oraz wszystkich zainteresowanych tematem notacji tańca. 

 

Spotkaniach kinetograficznych:   

Kinetografia według metody LabanaKnusta to system pełnej notacji ruchu człowieka. Jego twórcą był Rudolf Laban, teoretyk oraz praktyk tańca przez lata analizujący możliwości ruchowe ludzkiego ciała. Do opracowania uniwersalnej metody zapisu ruchu i tańca skłoniła go idea chórów ruchowych. Jego celem było stworzenie narzędzia do porozumiewania się między odległymi od siebie zespołami. Kinetografia ma dla tańca istotne znaczenie. Za pomocą notacji można utrwalić oraz odtworzyć ruch, a także przeprowadzić jego analizę. 

 

Program warsztatów 14 grudnia (godz. 11.00-16.00):

 

Teoria – Podczas części teoretycznej uczestnikom zostaną przedstawione m.in. sylwetki twórców kinetografii, historia kinetografii, kinetografia w Polsce, sylwetki ważnych polskich notatorów i notatorek oraz zapisy tańców historycznych.

 

Eksploracja ruchowa – Jest to przygotowanie i wprowadzenie uczestników do analizy przestrzennej wg Rudolfa Labana, polegająca na analizie kierunków, poziomów i płaszczyzn poruszającego się ciała w przestrzeni.

 

Podstawy notacji i analizy ruchu – Podczas części zasadniczej zostaną wyjaśnione podstawowe reguły kinetografii, objaśnienie znaków, metody zapisu, odczytu oraz analizowania.

 

Udział w warsztacie jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

 

Zgłoszenia oraz informacje: spotkaniakinetograficzne@gmail.com, FB

 

Partnerzy: Warszawska Pracownia Kinetograficzna Fundacja Myśl w Ciele, FB 

Organizatorzy: Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, Akademickie Centrum Kultury

http://www.uwm.edu.pl/kortowo/

 

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Stypendium MDKiN (miniaturka)

  

Anna Opłocka – autorka i realizatorka projektu Spotkania kinetograficzne. Abiturientka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, dyplomowana instruktorka tańca i pilatesu. Trenerka międzynarodowych projektów, performerka w Polsce i za granicą. Propagatorka twórczości Rudolfa Labana. Członkini Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej, Polskiego Forum Choreologicznego oraz International Council of Kinetography Laban. W 2012 roku odbyła staż w Ex Nunc, Centre of Modern Dance w Hadze oraz Laban Based Modern Dance i Laban Movement Analysis. Autorka artykułów m.in. Kinetografia w Warszawie. Edukacja i zastosowania – zarys historii. W 2019 roku szkoliła warsztat kinetografii podczas 31st Biennial Conference of ICKL w Meksyku.

 

*** 

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”  jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia zespołu sięga lat 50., kiedy to grupa studentów postanowiła powołać zespół taneczny kultywujący polski folklor. Od początku istnienia działał on przy swojej uczelni, będącej jego największym opiekunem i mecenasem. Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy ludowe. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na licznych festiwalach i konkursach w kraju i poza jego granicami. Obecnie tworzy go około 80 studentów i studentek różnych wydziałów uniwersytetu.

 

Kortowo_logo (oryginał)     ACK_logo (oryginał) 

 

 

 

 

 

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia