ENG
A A A
 sierpień 2020 
Święto Improwizacji

Warszawa: Lipcowe Święto Improwizacji w studio Oddaj Ciężar

13 lipca 2020

Warsztaty

W warszawskim studio Oddaj Ciężar w dniach 24-26 lipca odbędą się warsztaty pod nazwą Święto Improwizacji. Poprowadzą je: Iwona Olszowska, Karolina Kroczak, Anna Nowicka, Aleksandra Krajewska, Agata Wiedro, Aneta Jankowska, Kalina Duwadzińska, Kaya Kołodziejczyk, Monika Szpunar i Ilona Gumowska. 

 

 

Z warsztatu skorzystają entuzjaści ruchu, tańca, performatyki i rozwoju osobistego. Mile widziani są także Ci, którzy swoją przygodę z ruchem pragną rozpocząć. Niektóre z metod praktykowanych podczas Święta Improwizacji, jak np. Soft Release, Ciało Wie, BMC czy TANY stanowią doskonałe uzupełnienie zarówno w szkoleniu zawodowych tancerzy i sportowców, jak również w rehabilitacji ruchowej. Poziom jest otwarty: każdy pracuje z wrażliwością na własne możliwości.

 

Wyjdźmy poza krawędzie dwuwymiaru. Powitajmy siebie, nasze ciała i innych po pandemicznym marazmie. Niech nowe życie wstąpi w nasze tkanki, od najmniejszej krwinki do najdłuższej kości. Zagęśćmy ciała ruchem. 

 

Improwizacja taneczna to jest przepiękne doświadczanie i odkrywanie tego, co już istnieje w naturze, jak mówiła Isadora Duncan.

 Iwona Olszowska

 

Mistrzynie ceremonii Święta Improwizacji przez pełne 3 dni będą zapraszały nas do doświadczenia różnorakich podejść i metod wykorzystania improwizacji. Pojawią się zarówno praktyki wykorzystujące inne logiki i nowatorskie myślenie, jak i te konkretne, wykorzystujące sprawdzone struktury. To nie tylko okazja do rozwinięcia oraz poszerzenia możliwości motorycznych, kinestetycznych i twórczych, ale także do zagłębienia się w cenione w Europie praktyki ruchowe. 

 

Nie jest prawdą, że improwizacja jest techniką tylko dla tancerzy, czy ludzi, którzy pracują zawodowo z tańcem. To jest doskonała metoda do tego, aby każdy mógł spotkać się ze swoim ciałem, zobaczyć, jaki ma w nim potencjał oraz spróbować go poszerzyć i rozwinąć. Jest to bardzo przyjazna metoda do tego, żeby zacząć ruszać się w świadomy sposób.

Karolina Kroczak 

 

Święto rozpoczniemy autorską metodą Bonnie Bainbridge Cohen Body-Mind Centering©, którą poprowadzi Iwona Olszowska. BMC© sprzyja temu, abyśmy wsłuchali się w każdą komórkę naszego ciała, sprawdzili poziomy działania percepcji oraz zmysłów. To wyjątkowa okazja, aby odkryć potencjał ciała. Sami będziemy mogli zdecydować, jak głęboko doświadczymy podróży w ruch.

 

W improwizacji ubóstwiam fakt, że możemy być wszystkim, na chwilę mogę stać się każdą formą, każdym ruchem, każdą energią, mogę pozwolić sobie na zmianę, na doświadczenie czegoś zupełnie innego, na znalezienie się w nieznanym miejscu i w niespodziewanym spotkaniu. 

Anna Nowicka

 

W sobotni poranek Święta Improwizacji doświadczymy śnienia. To czas i przestrzeń, które umożliwiają nam skorzystanie z nieograniczonych zasobów nieświadomości. Przeprowadzimy procedurę „otwierania snów©” docierając do „Stanów wyśnionych”. Indywidualnie i kolektywnie odnajdziemy impulsy nieświadomości, rozwiniemy je i przekształcimy w ruch, taniec oraz proces kształtowania tego, co dzieje się tu i teraz. 

 

Świat zmusza nas często do tego, aby coraz więcej osiągać, coraz więcej robić. Wywierana jest na nas duża presja, improwizacja zaś uczy, jak znaleźć trochę luzu, trochę więcej kreatywności, dystansu do siebie samego. Daje mi dużą wolność, wzmacnia połączenie ze światem i innymi.  

Aleksandra Krajewska

 

Ruch, który nie został narzucony, a płynie z nas, jest najprzyjemniejszą formą aktywności. Prowadzące nie tylko podzielą się wiedzą, doświadczeniem oraz praktykami zakorzenionymi w historii i tradycji, ale także metodami, które same stworzyły. Zaproszą nas, aby poprzez zmysły, podejmować decyzje w improwizacji. Tworzyć i wykonywać ruch, komponować taniec i wychodzić poza jego strukturę. Doświadczymy wolności, swobody i radości. Doświadczymy piękna improwizacji, z której rozchodzi się bardzo wiele ruchowych dróg. Po zakończeniu podróży, każdy z uczestników będzie dysponował niezbędnymi narzędziami, aby je nazywać i rozróżniać – a co najważniejsze – wybrać własną ścieżkę improwizacji i dalej nią podążać.

 

Improwizacja to praktyka. Delikatnie, bez nacisków i przymusów zostawia po sobie ślad w postaci sprawnego, swobodnego ciała, które z przyjemnością porusza się w najmniej oczekiwanych momentach, spontanicznie. Przestają doskwierać bóle kręgosłupa, raźniej wstaje się z łóżka. Pojawia się radość znikąd, tak po prostu, bo słońce świeci lub krople na twarzy śmiesznie łaskoczą. Ciało przestaje być ograniczeniem, a staje się przyjacielem.

Agata Wiedro

 

Ruch jest zdrowiem - podczas tańca cała sieć neuronowa jest wzmacniana i reorganizowana, a nasze ciało karmione endorfinami – hormonami szczęścia. Dowiedziono, że aktywność w tańcu rozwija jednocześnie wiele funkcji mózgowych w tym kinestezję, umiejętność racjonalnego myślenia, inteligencję emocjonalną oraz wrażliwość muzyczną. 

 

Improwizacja jest dla każdego. Ludzie improwizują non stop. To się po prostu dzieje.

Aneta Jankowska

 

 

Harmonogram Święta Improwizacji


Piątek, 24 lipca

17.00-20.00 Iwona Olszowska – BMC w strukturze improwizacji
20.00-22.00 Agata Wiedro – CIAŁO WIE – o równowadze w ciele i ruchu

 

Sobota, 25 lipca

10.00-13.00 Anna Nowicka – Praktyka Śnienia w improwizacji tanecznej
Przerwa godzinna
14.00-16.00 Kaya Kołodziejczyk – Kolektywna symfonia ruchu

16.00-18.00 Kalina Duwadzińska – Taniec się zdarza
Przerwa 30 min.
18.30-20.30 Aneta Jankowska – Konsystencja, uważność i partytura

 

Niedziela 26 lipca

10.00-13.00 Anna Nowicka – Praktyka Śnienia w improwizacji tanecznej
Przerwa godzinna
14.00-16.00 Monika Szpunar – TANY: Wspólnota, rytm i radość w improwizacji tanecznej
Przerwa 30 min.
16.30-18.30 Aleksandra Krajewska – Ciało ekspresyjne
18.30-20.30 Karolina Kroczak oraz Ilona Gumowska – Soft Release

Zajęcia odbywać się będą w studio Oddaj Ciężar przy ul. Twardej 42 (piętro IV) w Warszawie. 

 

Koszt:

 

Ceny promocyjne do 19 lipca:
400 zł za trzy dni Święta Improwizacji
250 zł za uczestnictwo w sobotę albo niedzielę*

 

Ceny regularne po 19 lipca:
500 zł za trzy dni Święta Improwizacji
350 zł za uczestnictwo w sobotę albo niedzielę*

 

Blok zajęć piątkowych – początek podróży w Święto Improwizacji – jest dedykowany uczestnikom, którzy zdecydują się zapisać na cały warsztat.

 

Ze względu na konieczność przestrzegania państwowych wytycznych na czas pandemii dla zamkniętych przestrzeni rekreacyjnych ilość miejsc jest ograniczona. Warsztaty odbędą się w  dostosowanej do wymogów bezpieczeństwa formie. W czasie trwania warsztatu, jego uczestnicy będą jedynymi użytkownikami sali, która zostanie odpowiednio przygotowana. Po każdym dniu warsztatu sala będzie dezynfekowana. 

 

Gwarancją miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 150 zł na konto organizatora warsztatu:

Marcin Wilemski

16 1050 1025 1000 0090 9964 2648

z dopiskiem: święto improwizacji


Pytania oraz zgłoszenia proszę kierować na adres: improwizacja.swieto@gmail.com

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia