ENG
A A A
 wrzesień 2020 
Fot. z projektu online realizowanego z zespołem Help Me To Crash

Kraków: „Bunt, Gniew i Milczenie” – warsztat improwizacji solowej z Małgorzatą Haduch

14 sierpnia 2020

Warsztaty

Bunt, Gniew i Milczenie. Mary Wigman puka do drzwi i pyta o bezkompromisową twórczość. Nasyćmy się.

 

W ostatni weekend sierpnia (29 i 30 sierpnia) Małgorzata Haduch zaprasza na warsztat improwizacji solowej dla tancerzy i performerów poszukujących autonomicznej formy ekspresji. Warsztat jest otwarty dla osób z alternatywną motoryką.

 

Uwaga: Z racji dużego zainteresowania warsztatami utworzona została nowa grupa pracująca w ten sam weekend. 

 

Grupa nowa (druga, zgłoszenia otwarte)

Sobota 10.00-13.00 oraz 18.00-19.00

Niedziela 14.00-17.00

 

Grupa pierwsza (zgłoszenia już potwierdzone)

Sobota 14.00-17.00 i 18.00-19.00

Niedziela 14.00-17.00

 

Małgorzata Haduch o warsztatach:

Chciałabym namówić was na rozpoznanie takiego stanu w głowie, że wydaje się, iż nie masz nic do „pokazania”, że to nie jest wystarczające, że nie jest perfekcyjne, że trzeba się przygotować, że nie umiesz i nie wiesz... to mówi głos w głowie, lecz głos w ciele może być silniejszy i pełniejszy, tylko dajmy mu ujście.

 

Jakie doświadczenia nakręcają Cię, by tańczyć, by wyrażać siebie w ruchu spontanicznym? Jakie oczekiwania masz wobec widza i czego ci potrzeba, aby z nich zrezygnować? Model występowania dla jednego widza wydaje się prawdopodobną przyszłością sceniczną. Łączy się to z nowymi wyzwaniami dla performera, dlatego proponuję Wam praktykę, w której odpuszczamy sobie osąd i ocenę, badamy precyzyjny, acz spontaniczny ruch, obserwujemy czas decyzji, zamieniamy poszukiwanie na konkret doświadczenia.

 

Mary Wigman:„Inspiracja do stworzenia tańca zawsze pochodzi z uwznioślenia doświadczeń życiowych. Moment twórczy pojawia się bez uprzedzenia. Jest tajemniczy nawet dla nas samych. Błądzi w nas niczym pragnienie, emocjonalne napięcie opowiedzenia o duchowym nastroju, z którego uwalnia się inspiracja”. (...)

 

„Czyż bowiem aktom tworzenia nie towarzyszy nieodłącznie pierwotny instynkt osłaniania procesu narodzin przed krytycznym okiem rozumu? Czy można wyjawić tajemnicę intuicji, sekret twórczego zamysłu, nawet gdyby ktoś tego pragnął?” 

 (Cytaty w tłumaczeniu Jadwigi Majewskiej ze zbioru Świadomość ruchu).

 

Wigman inspiruje mnie w te sierpniowe dni, a jej słowa wyścielają wnętrze warsztatu Bunt, Gniew i Milczenie. Te słowa najlepiej obrazują potrzebę, jaka się we mnie zrodziła w obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy. 

 

Ćwiczymy w sobotę 29 sierpnia pierwsza grupa w godz. 10.00-13.00, druga grupa od 14.00 do 17.00, potem jest przerwa a od 18.00 do 19.00 występujemy dla siebie nawzajem. „Występ” jest częścią naszej pracy, kiedy występujemy w grupie, wewnętrznie, między sobą. Jest to zwieńczenie, tego co poznaliście lub doświadczyliście, a nie dodanie materiału. Nie jestem zwolennikiem pojmowania improwizacji jako „everything goes”. Praca w ciągu dnia tak naprawdę płynnie przechodzi w formę występu dla siebie nawzajem. Natomiast występ publiczny, z widzami zaproszonymi na 19:30 (około 20 osób) jest dla chętnych, by zmierzyć się z tą częścią praktyki improwizacji jaką jest spotkanie z widzem. Jak, jeśli nie przez występ możemy dojrzewać, także w nurcie improwizacji scenicznej? W tej części wieczoru występuje kto chce oraz zaproszeni goście, z poza grupy warsztatowej. Występujący mogą zadecydować czy widz jest honorowym gościem czy podglądającym przypadkowym przechodniem - o tej relacji z widzem też będziemy rozmawiać w czasie warsztatu.

 

W niedzielę 30 sierpnia pierwsza grupa zaczyna o godz. 10.00 i kończy o 13.00, druga grupa pracuje od 14.00 do 17.00. Mamy omówienie poprzedniego wieczoru oraz poznajemy nowe narzędzia do pracy, już bardziej procesowe, które osiadać będą w was na koniec letnich dni.

 

Na warsztacie możesz tańczyć, śpiewać, grać, posługiwać się tekstem, rekwizytami oraz wyrażać się poprzez alternatywną motorykę.

 

Bądź sobą i wszystkim tym, czym myślisz, że nie jesteś.

Zapraszam

Małgorzata Haduch

 

Koszty i zgłoszenia:
Razem: 200 zł (osobno: 1 dzień sobota – 150 zł; 2 dzień niedziela – 100 zł)
Zapisy do 26 sierpnia: freethedance@gmail.com

 

Zadzwoń, jeśli masz wątpliwości: 794 157 665

 

Dostępność sali: Hurtownia Ruchu oferuje dostęp do sali dla osób z alternatywną motoryką, natomiast dostęp do toalety, prysznica i szatni jest ograniczony kilkoma schodami – do omówienia indywidualnego.

Zajęcia odbywają się w obowiązującym reżimie sanitarnym, dlatego też do grupy warsztatowej przyjętych będzie tylko 12 osób. Na pokazy zostanie zaproszone grono widzów do 30 osób.

 

Wydarzenie: FB

 

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia