ENG
A A A
 wrzesień 2020 

„Wirtualne Laboratoria Tańca” – bezpłatne warsztaty z choreografami

14 sierpnia 2020

Warsztaty

Z początkiem sierpnia ruszyły Wirtualne Laboratoria Tańca, czyli edukacyjno-artystyczny projekt dla tancerzy i choreografów związanych z tańcem współczesnym. W ramach projektu Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca w Białymstoku, organizator wydarzenia, zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach koncepcyjnych. To cykl laboratoriów i sesji coachingowych z choreografami, twórcami prezentowanych spektakli. Wśród nich są: Iwona Olszowska, Eryk Makohon, Karolina Garbacik, Eliza Kindziuk i Małgorzata Mielech. Efektem warsztatów będą realizowane miniprezentacje filmowe. A wszystko to za pomocą narzędzi internetowych, dzięki którym możliwe jest spotkanie i współpraca z uczestnikami z całej Polski. 

 

Harmonogram najbliższych spotkań: 

 

12-19 sierpnia – warsztaty online: 4 lekcje oraz 4 coachingi z Elizą Kindziuk

Warsztaty The Up-Rooming są próbą odwzorowania procesu twórczego nad spektaklem The Room. Mają na celu przeanalizowanie rzeczywistości, w której znajdujemy się na co dzień i ucieleśnienie tego za pomocą szeroko pojętego ruchu i tańca współczesnego. Projekt będzie bazował na technikach tańca współczesnego, improwizacji oraz kompozycji. Uczestnicy programu, używając narzędzi wykorzystanych podczas pracy nad spektaklem, stworzą docelowo swoje własne, krótkie etiudy opierające się na ich osobistych doświadczeniach. Aby do tego dotrzeć, tancerze zmierzą się z obserwacją swoich codziennych zachowań i reakcji. Będą badali najprostsze gesty, jakie wykonują oraz jak ich ciało porusza się podczas wykonywania podstawowych życiowych czynności. Oprócz tego przeanalizują relacje, jakie łączą ich z najbliższymi osobami. Zagłębią się w swoje wspomnienia oraz momenty, które miały zdecydowany wpływ na ich życie. Dodatkowo zbadają przestrzeń, która ich otacza, spojrzą na zakamarki swoich domów z nowej, kreatywnej perspektywy. Na nowo odkryją swoje pokoje, meble oraz przedmioty codziennego użytku. Każdy ruch, gest, czynność, rozmowa, reakcja czy też emocja będzie inspiracją do budowania materiału ruchowego, który krok po kroku, rozwijany, modyfikowany i wspólnie analizowany, przerodzi się w krótką, osobistą pracę choreograficzną każdego uczestnika. W ten sposób każdy tancerz stworzy swój prywatny mini-spektakl The Up-Rooming

 

Laboratorium składa się z 4 lekcji wideo realizowanych na platformie e-learningowej oraz 4 spotkań coachingowych przeprowadzanych on-line z wykorzystaniem narzędzia Zoom. Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku powyżej 15 roku życia.

 

Lekcja 1  12 sierpnia, od godz. 9.00

Spotkanie online z choreografem (coaching)  13 sierpnia, godz. 20.00

Lekcja 2  14 sierpnia, od godz. 9.00

Spotkanie online z choreografem (coaching)  15 sierpnia, godz. 20.00

Lekcja 3  16 sierpnia, od godz. 9.00

Spotkanie online z choreografem (coaching)  17 sierpnia, godz. 20.00

Lekcja 4  18.08.2020, od godz. 9.00

Spotkanie online z choreografem (coaching)  19 sierpnia, godz. 20.00

Zapisy online: http://laboratoriatanca.pl/the-up-rooming/

 

20-25 sierpnia – warsztaty online: 4 lekcje oraz 4 coachingi z Karoliną Garbacik
Obszarem pracy podczas warsztatu będzie przewidywana reakcja ciała na bodźce zewnętrzne (w tym inne ciała) znajdujące się w sferze wirtualnej. Przejdziemy od intuicyjnych reakcji na pierwsze spotkania, przez odruchy i reakcje zaczerpnięte z pamięci, po próbę wypracowania uświadomionego, określonego i indywidualnego ruchu w reakcji na bodźce. Przyswojony zestaw stanie się narzędziem komunikacji w procesie tworzenia etiud przez uczestników warsztatu. Warsztat skoncentrowany będzie na fizycznej pracy ciała bez zagłębiania się w emocjonalny kontekst działań.

 

Lekcja 1  20 sierpnia

Spotkanie online z choreografem (coaching)  20 sierpnia, godz. 15.00

Lekcja 2  21 sierpnia

Spotkanie online z choreografem (coaching)  21 sierpnia, godz. 15.00

Lekcja 3  24 sierpnia

Spotkanie online z choreografem (coaching)  24 sierpnia, godz. 15.00

Lekcja 4  25 sierpnia

Spotkanie online z choreografem (coaching)  25 sierpnia, godz. 15.00

 

Zapisy na warsztaty przyjmowane są od 14 sierpnia, od godz. 9.00.

Zapisy online: http://laboratoriatanca.pl/re-akcja/

 

W ramach projektu także:  

19 sierpnia, godz. 19.00 – emisja online spektaklu Fragment/Akcja Kieleckiego Teatru Tańca

godz. 19.30 – webinar pospektaklowy, Karolina Garbacik o spektaklu Fragment/Akcja

Webinar będzie można obejrzeć na Facebooku.

 

19-26 sierpnia – warsztaty online: 4 lekcje oraz 4 coachingi z Iwoną Olszowską

Kluczowymi tematami warsztatu będzie kompozycja w czasie rzeczywistym (ciało, czas, przestrzeń, jakości) oraz kontakt improwizacja jako cześć języka ruchu. Ważną jego częścią będzie praca nad elementami dramaturgii organicznej oraz nad takimi zagadnieniami jak obecność, interakcja, dialog w tańcu. Inne poruszane elementy to: improwizacja BMC/Body Mind Centering®/ i MIND, potencjały/czucie ciała, zmysły, emocje, myśli, wyobraźnia oraz tworzenie ram struktury spektaklu.

 

Lekcja 1  19 sierpnia od godz. 9.00 (do 12.00)

Coaching 1  19 sierpnia, godz. 18.00 

Lekcja 2  21 sierpnia od godz. 9.00 (do 12.00)

Coaching 2  21 sierpnia, godz. 18.00

Lekcja 3  24 sierpnia od godz 9.00 (do 12.00)

Coaching 3  pon, 24 sierpnia, godz. 18.00 

Lekcja 4  26 sierpnia od godz. 9.00 (do 12.00)

Coaching 4  26 sierpnia, godz. 18.00

Zapisy online: http://laboratoriatanca.pl/improwizacja-strukturalna/

 

W ramach projektu także:

17 sierpnia, godz. 19.00 – emisja spektaklu Iwony Olszowskiej Adam i Elf
godz. 20.00 – webinar pospektaklowy, Iwona Olszowska o spektaklu Adam i Elf

Webinar będzie można obejrzeć na Facebooku.

 

20-25 sierpnia – warsztaty online: 4 lekcje oraz 4 coachingi z Małgorzatą Mielech

Warsztat umożliwiający uczestnikom głęboką analizę genezy strachu, tego jak strach ogranicza, tłamsi i paraliżuje każdego z nas w inny sposób. Uczestnicy wspólnie będą szukać odpowiedzi na pytanie: gdzie w ciele kryje się strach, jaką władzę ma nad nami oraz co się w ciele zmienia, gdy znajdujemy się w momencie zagrożenia. Będą analizować, z czym strach kojarzy się każdemu z nich, jak nosząc go w sobie, ograniczamy nasze możliwości rozwoju, zmian i podejmowanie twórczego ryzyka. Bardzo istotnym elementem warsztatów będzie poszukiwanie narzędzi, które pozwolą uczestnikom ujarzmić negatywne skutki strachu, a tym samym znaleźć siłę, nieustraszoność, którą każdy ma w sobie ukrytą gdzieś pod powierzchnią strachu. Będą poszukiwać fizyczności, która pomoże w połączeniu się z boskością, heroizmem, odwagą. Warsztaty będą podróżą przez emocje wywołujące określony ruch. Uczestnicy dowiedzą się jak silne ciało, pomaga zwyciężać nad strachem. Otrzymają zadania i wyzwania, które wyciągną ich ze strefy komfortu; bazując na konkretnych, indywidualnych wspomnieniach i zdarzeniach, podejmą próby konfrontacji ze strachem i znalezienia sposobów radzenia sobie z jego skutkami  poprzez ruch i poszukiwanie ciała nieustraszonego, świadomego swojej siły i nieograniczonych możliwości. Będą pracować z różnym jakościami, możliwościami oraz ekspresją ciała w ruchu i przestrzeni, stymulując tym samym wyobraźnię oraz pogłębiać swój warsztat artystyczny i techniczny.

 

Lekcja 1  20 sierpnia

Spotkanie online z choreografem (coaching)  20 sierpnia, godz. 18.00

Lekcja 2  21 sierpnia

Spotkanie online z choreografem (coaching)  21 sierpnia, godz. 18.00

Lekcja 3  24 sierpnia

Spotkanie online z choreografem (coaching)  24 sierpnia, godz. 18.00

Lekcja 4  25 sierpnia

Spotkanie online z choreografem (coaching)  25 sierpnia, godz. 18.00

  

Zapisy na warsztaty przyjmowane są od 15 sierpnia, od godz. 9.00.
Zapisy online: http://laboratoriatanca.pl/nieustraszonosc/

 

W ramach projektu także:

19 sierpnia, godz. 17.00 – emisja spektaklu Małgorzaty Mielech FearLess

godz. 17.40 – webinar pospektaklowy, Małgorzata Mielech o FearLess

Webinar będzie można obejrzeć na Facebooku.

  

31 sierpnia – finał projektu: prezentacja

Efektem realizowanych w kameralnych grupach laboratoriów będą krótkie formy filmowe.

 

W ramach projektu już trwają warsztaty prowadzone przez Eryka Makohona (6-17 sierpnia), które poprzedziła prezentacja spektaklu Krakowskiego Teatru Tańca TAKARAZUKA CAMP, a reżyser i choreograf, podczas webinaru podzielił się z swoimi doświadczeniami związanymi z tworzeniem wyżej wspomnianego dzieła.

 

***

O projekcie:

Projekt zakłada realizację działań w ramach trzech „stref”. „Strefę prezentacji”, podczas której publiczności w sieci przedstawionych zostanie 5 spektakli tanecznych, wraz ich analizą twórczą podczas spotkań i webinariów. „Strefę warsztatów” – czyli cykl bezpłatnych laboratoriów i sesji coachingowych z choreografami – twórcami prezentowanych spektakli. Efektem realizowanych w kameralnych grupach laboratoriów będą krótkie formy filmowe. Ostatnia, czyli „strefa wsparcia” – to materiały stworzone na potrzeby i podczas projektu, które wspomagają twórców tańca w rozwoju ich umiejętności, przy wykorzystaniu narzędzi internetowych.

 

Choreografowie pierwszej edycji Wirtualnych Laboratoriów Tańca, którzy zaprezentują spektakle oraz poprowadzą laboratoria to: Iwona Olszowska ze spektaklem Adam i Elf, Karolina Garbacik z Fragment/ Akcja, Eryk Makohon z produkcją TAKARAZUKA CAMP Krakowskiego Teatru Tańca,  Eliza Kindziuk ze spektaklem The Room oraz  Małgorzata Mielech z produkcją FearLess.

 

Pomysł projektu zrodził się podczas przymusowej izolacji związanej z pandemią – mówi prezes Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca i pomysłodawca projektu Karolina Garbacik. – Pandemia wywróciła nasz taneczny świat do góry nogami. Zamknięci w domach tancerze, choreografowie zostali odcięci od aktywności tanecznej, zawodowej i często źródeł utrzymania. Całe środowisko w pośpiechu zaczęło przenosić swoją aktywność do portali społecznościowych, komunikatorów oraz stron internetowych. Z dnia na dzień nastąpiło przewartościowanie pojęć i metod w nauczaniu. Tym nagłym zmianom z jednej strony towarzyszył niepokój, z drugiej entuzjazm związany z odkrywaniem nowych form i narzędzi pracy. Po pierwszej, spontanicznej fazie cyfrowej egzystencji tańca przychodzi refleksja nad zjawiskiem oraz potrzeba jej profesjonalizacji. Nowa sytuacja tworzy dla nas nowe szanse. Musimy tę szansę wykorzystać, najlepiej jak potrafimy. Taniec jako sztuka może szerzej funkcjonować w przestrzeni wirtualnej. Czołowi twórcy tańca mogą szerzej otworzyć drzwi do swoich artystycznych światów i dzielić się wiedzą bez ograniczeń przestrzennych. Dlatego realizujemy ten projekt. A wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

 

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.laboratoriatanca.pl
Facebook: https://www.facebook.com/fundacjarozwojusztukitanca
Instagram: https://www.instagram.com/fundacjarozwojusztukitanca/

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia