ENG
A A A
 maj 2021 

Nabór projektów artystycznych do programu Generator Malta – „Zaklepane / Ground Rules”

30 marca 2021

Nabór prac performatywnych

Malta Festival ogłasza nabór projektów artystycznych do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu, którego część odbędzie się w parku Wieniawskiego w Poznaniu między 18 a 27 czerwca*. Prace wokół hasła Zaklepane / Ground Rules z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem ziemi, jej zasobów oraz prawem własności gruntów, można nadsyłać do 9 kwietnia.

 

Generator Malta jest kuratorskim programem festiwalu Malta, który podejmuje tematy związane z prawami człowieka, urbanizacją, migracjami i przyrodą, promuje społeczną empatię, dialog i wartościotwórczą rolę sztuki. Część programu od kilku lat powstaje w formie otwartego konkursu dla środowisk artystycznych.

 

Do nadsyłania zgłoszeń zaproszone i zaproszeni są artystki i artyści sztuk wizualnych i performatywnych, tancerki i tancerze, badaczki i badacze, aktywiści i aktywistki

 

Organizatorzy czekają na pomysły działań perfomatywnych, site-specific, dźwiękowych, animacyjnych, instalacji, interwencji czy warsztatów wokół refleksji nad prawem własności, prawem do ziemi i wykorzystania jej zasobów.

 

W parku Wieniawskiego w Poznaniu powstanie obiekt „twierdza”, zaprojektowana przez Iwo Borkowicza i Olę Korbańską (iwolę), gdzie rozegrają się finałowe prezentacje zwycięskich projektów. Obiekt powstanie z wykopanej ziemi i zostanie uformowany w tym samym miejscu.

 

Codziennie inny z rezydentów i rezydentek na 48 godzin dostanie we władanie swój kawałek niepodległej ziemi. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta.

 

Ze szczególną uwagą jury przyjrzy się projektom osób, których dwudniową rezydencję będą poprzedzać działania procesowe, m.in. warsztaty, praca ze społecznością lokalną lub innymi grupami, śledztwo artystyczne, seria działań terenowych lub internetowych, dyskusja, interwencja. Projekty staną się częścią programu Generatora Malta i zostaną zrealizowane w ramach Malta Festival Poznań 2021.

 

Budżet jednego projektu wynosi maksymalnie 4500 zł brutto, w tym wynagrodzenie dla autorek/autorów 2500 zł brutto, budżet produkcji 2000 zł brutto.

Zgłoszenia można nadsyłać do 9 kwietnia.

Czteroosobowe jury w składzie Ola Korbańska, Iwo Borkowicz, Joanna Pańczak i Marta Jalowska wyłoni zwycięzców 13 kwietnia.

 

Zgłoszenie do open calla Zaklepane / Ground Rules należy wysłać w postaci wypełnionego formularza [do pobrania tutaj] na adres generator@malta-festival.pl do 9 kwietnia 2021 roku.

 

Więcej informacji w regulaminie [do pobrania tutaj] open calla oraz na stronie www.malta-festival.pl.

 

 

Jak w dziecięcej grze w państwa

wykrawam nożem kawałek ziemi,

przestrzeni publicznego parku, ogłaszając ją moją tymczasową własnością.

Zawłaszczam jej powierzchnię,

przestrzeń nad nią

moim jest podziemie.

Ogłaszam niepodległość na ziemi

uformowanej ludzkimi rękami.

Z niej buduję twierdzę.

/iwola/

 

W ubiegłym roku program Generatora Malta zajmował się społecznymi kontekstami wody. Teraz przygląda się kolejnemu z żywiołów – ziemi.

 

Ludzie – zdobywcy i kartografowie, kolektywiści, imperialiści i kapitaliści – rzucają na ziemię swój cień, zwykle kosztem jej samej, zamieszkujących ją organizmów nieludzkich i rdzennej ludności.

 

Uprawiana, truta, oczyszczana, betonowana, sprzedawana, chroniona, eksploatowana, czczona, grodzona, współdzielona – ziemia jest archiwum walki o prawo do posiadania i kontroli. Co dzieje się z ziemią, gdy pojawia się na niej człowiek? Gdzie leży granica między korzystaniem z jej zasobów a ich eksploatowaniem, kto o tym decyduje i dlaczego?

 

Jeden procent właścicieli największych farm kontroluje 70 proc. gruntów uprawnych na świecie; kanadyjscy inwestorzy dla złota likwidują cmentarz z 400 grobami rdzennej ludności w Hondurasie; polski biznesmen usypuje na terenie Natura 2000 wyspę i buduje 15-kondygnacyjny zamek z 50-metrową wieżą. Roy Bates na Morzu Północnym ogłasza niepodległe państwo, by móc prowadzić piracką rozgłośnię radiową; w Poznaniu od 25 lat działa na porzuconym skrawku miasta alternatywna przestrzeń dla kultury i wykluczonychczytaj tekst programowy Joanny Pańczak.

 

 

*31. edycja Malta Festival Poznań planowana jest między 18 a 27 czerwca. Sytuacja może ulec zmianie ze względu na sytuację związaną z pandemią Covid-19.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia