ENG
A A A
 lipiec 2021 
"Romantic New Stage!", otwarty nabór

Instytut Adama Mickiewicza: Otwarty nabór dla tancerzy i choreografów

18 czerwca 2021

Rezydencja artystyczna

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza program wirtualnych rezydencji performatywnych Romantic New Stage!. Skierowany jest on do artystów teatru tańca, których poszukiwania twórcze sięgają do romantycznych źródeł nowoczesnej i współczesnej kultury polskiej. Sześcioro polskich tancerzy i choreografów będzie mogło rozwijać swoje pomysły artystyczne we współpracy ze światowej klasy mentorami. 

 

Otwarty nabór do programu Romantic New Stage! potrwa do 4 lipca. Aby wziąć w nim udział, należy zgłosić autorską koncepcję artystycznego działania tanecznego inspirowanego polskim romantyzmem, który jest jednym z filarów programowych Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Taniec to tajemnicza dziedzina sztuki a także znakomity środek wyrazu idei polskiego romantyzmu, który jest jednym z filarów programowych Instytutu Adama Mickiewicza. Po sukcesie ubiegłorocznego programu New Stage! również w tym roku liczymy na duże zainteresowanie i efektywną współpracę polskich twórców z zagranicznymi mentorami – mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Organizatorzy zachęcają osoby aplikujące do skupienia się na jednym z pól tematycznych filaru Polski romantyzm, który dr Eliza Kącka, wybitna badaczka polskiego romantyzmu z Uniwersytetu Warszawskiego, scharakteryzowała następująco: Królestwem duszy romantycznej jest noc. W nocy dusza ta otrzymuje »drugi wzrok« i słuch: widzi, co niewidzialne, słyszy głosy spoza czasu. W nocy powraca przeszłość – nie tylko ta historyczna, ale rodowa i plemienna. Są jednak wyjątkowe noce, gdy to, co szepce przeszłość, się ucieleśnia. Taka jest noc Dziadów. Jednak wszędzie, gdzie dotarł romantyzm, dochodzi do takich nocnych rewelacji. Tak się dzieje na przykład w II cz. Dziadów Adama Mickiewicza, których dwusetna rocznica powstania przypada na lata 2021-2022.

 

Wybrane w otwartym naborze osoby będą mieć trzy miesiące, aby współpracując online z mentorem przekształcić swoją koncepcję w autorską profesjonalną eksplikację reżyserską lub artystyczną. Niewykluczone, że podobnie jak w pierwszej edycji programu, część eksplikacji rozwinie się w projekt sceniczny.

 

Program New Stage! to szansa na wypracowanie nowych form, za pomocą których możemy wyrazić siebie. To tym bardziej naglące teraz, w czasach, w których teatry musiały zamknąć swoje drzwi. To, czym będzie teatr w przyszłości, jak należy do niego podejść, pozostaje żywotną kwestią. To ogromna i ekscytująca szansa, dostajemy przestrzeń i czas, by pracować wspólnie bez presji natychmiastowego efektu – mówi Joseph W. Alford, twórca teatralny i operowy, który w tym i ubiegłym roku jest jednym z mentorów programu New Stage!.

 

Uczestniczący w programie twórcy będą współpracować z jednym z mentorów. A są nimi:

 

•             Joseph W. Alford (Wielka Brytania)- wszechstronny twórca teatralny i operowy, znany polskiej publiczności reżyser ruchu scenicznego. Swoje sztuki wystawia na całym świecie. Współtwórca londyńskiego Theatre O.

•             Charlotte Vincent (Wielka Brytania) – choreografka i reżyserka. Założycielka i dyrektor artystyczna Vincent Dance Theatre. Mentorka, prowadzi laboratoria choreograficzne.

•             Vinicius Salles (Wiela Brytania/Brazylia) – tancerz, twórca filmowy, choreograf. Występował w takich teatrach tańca jak m.in. Punchdrunk, Gecko, Jasmin Verdimon Company. Wykłada na Royal Holloway University i Christ Church University.

•             Etienne Guilloteau i Claire Croizé (Belgia) – duet choreograficzny prowadzący swój zespół ECCE. Absolwenci prestiżowej szkoły PARTS założonej przez Annę Theresę de Keersmaeker.

•             Rebecca Lazier (Kanada/USA) – choreografka, tancerka. Ukończyła szkołę Julliard, pracowała w teatrach tańca w Istambule, Los Angeles i Nowym Jorku. Profesor Princeton University.

•             Colleen Thomas Young (USA) – tancerka i choreografka mieszkająca i pracująca w Nowym Jorku. Wystawiała swoje spektakle m.in. w Polsce, na Ukrainie, we Francji, w Kanadzie i USA. Dyrektor artystyczna zespołu Bill Young / Colleen Thomas Company. Profesor tańca współczesnego w Barnard College.

 

Przyjmowanie zgłoszeń zakończy się 4 lipca. Same rezydencje odbędą się w terminie od 1 września do 30 listopada 2021 roku. Uczestnicy otrzymają honorarium w wysokości 12 000 zł brutto. Partnerem projektu jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie.

 

Instytut Adama Mickiewicza po raz pierwszy zorganizował program New Stage! w 2020 roku. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń w wyniku konkursu wyłoniono sześć osób, które rozwijały swoje pomysły we współpracy z mentorami z Wielkiej Brytanii, Izraela, Finlandii, Belgii i Włoch. 

 

Wszystkie szczegóły (w tym formularz zgłoszeniowy, informacje o mentorach i regulamin) znajdują się na stronie: https://iam.pl/pl/romantic-new-stage-open-call-dla-tancerzy-i-choreografow

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia