ENG
A A A
 lipiec 2021 
Katarzyna Żeglicka, prywatne atchiwum

Kraków: „Ruchy pod tęczą” – laboratorium pracy z ciałem

20 lipca 2021

Warsztaty

Performerka Katarzyna Żeglicka w weekend 7-8 sierpnia zaprasza na dwa dni trzygodzinnych laboratoriów, których celem jest celebrowanie różnorodności w ruchu i głosie. Uczestnicy wspólnie postarają się wypracować bezpieczną przestrzeń wymiany doświadczeń oraz dialogu o różnych sposobach wyrażania siebie. W trakcie spotkań będą pracować nad uświadomieniem sobie miejsc w ciele, które wzmacniają, powodują, że czujemy się dobrze, ale także że jesteśmy słyszane/i i widziane/i. Będzie to również czas, aby odpocząć, a także bez skrępowania pośmiać się i pokrzyczeć. 

 

Artystka o genezie powstania laboratorium?
Dyskryminacja i przemoc ze względu na płeć, niepełnosprawność, wygląd czy orientację psychoseksualną to doświadczenie wielu milionów osób. Sytuacja społeczno-polityczna powoduje, że żyjemy w ciągłym strachu o siebie i bliskich, wypalamy się i tracimy nadzieję. Brak nam bezpiecznych i dostępnych przestrzeni, w których nikt nie ocenia tego, kim jesteśmy, jak wyglądamy, jak się poruszamy, albo co mówimy. 

 

Mało jest miejsc, w których za pomocą ruchu i głosu możemy celebrować naszą różnorodność z dala od tzw. normy, odpocząć, czy się powygłupiać. Dlatego też postanowiłam spróbować zorganizować przestrzeń opartą na różnorodności, akceptacji i pozbawionej hierarchii. Muszę jednak być szczera, nie wiem czy mi się to uda. To odpowiedzialność wszystkich osób biorących udział w laboratorium. 

 

Laboratorium pozwoli:
- Poeksperymentować z ruchem i głosem,
- zwiększyć świadomość swojego ciała, 
- dać ciału dawkę energii i akceptacji,
- odpocząć od pracy i aktywizmu,
- stworzyć przestrzeń opartą na różnorodności.

 

Co się będzie działo?
Podczas laboratorium wykorzystane zostaną ćwiczenia pracy z ciałem (improwizacja, ruch autentyczny, site-specyfic), oddechem i głosem. 

 

Dla kogo?
- Dla wszystkich osób, bez względu na tożsamość płciową, czy stopień sprawności,
- dla osób, które są otwarte na różnorodność i chcą ją wspierać,
- dla osób, które chcą odpocząć od pracy i aktywizmu. 

Ilość miejsc ograniczona (10 osób).

 

Kiedy?
7 - 8 sierpnia, godz. 14.00 – 17.00

 

Gdzie?
Laboratorium odbędzie się w Krakowie. Miejsce uzależnione będzie od warunków pogodowych. O szczegółach uczestnicy zostaną powiadomieni kilka dni przed laboratorium.

 

Jaki jest koszt udziału w laboratorium?
Dwa dni – 200 zł
Jeden dzień – 100 zł

Uczestnicy, których nie będzie stać na zapłacenie całej kwoty mogą wnioskować o jej obniżenie.

 

Dostępność:
Prowadząca zadba o to, aby laboratorium odbyło się w miejscu dostępnym dla osób z różnym stopniem sprawności. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim.

 

Jak się zapisać?
Zgłoszenia należy przesłać na adres: k.zeglicka@gmail.com. W temacie maila należy wpisać: Ruchy pod tęczą. Prowadząca na maile odpowie pod koniec lipca.

 

Artystka Katarzyna Żeglicka o sobie:
Jestem genderqueerową kobietą z niepełnosprawnością; performerką i animatorką kultury; certyfikowaną trenerką samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – WenDo; trenerką pracy i doradczynią zawodową. Studiowałam Pedagogikę w zakresie animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowo Doradztwo Zawodowe. Obecnie jestem na studiach podyplomowych na kierunku Pedagogika Teatru w Instytucje Kultury Polskiej w Warszawie. Jestem członkinią kolektywu Artykuł 6 działającego na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami, Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa, a do niedawna członkinią rady Fundacji Autonomia; W latach 2014 – 2020 współtworzyłam stowarzyszenie na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami - Strefa Wenus z Milo. 

 

Ukończyłam roczny Kurs Choreografii Scenicznej pod kierunkiem Iwony Olszowskiej. Tańca uczyłam się od: Zofii Noworól, Rafała Urbackiego, Caroline Bowditch, Justynay Wielgus (Teatr 21), Davide Toole’a, Claire Cunningham, Marc’a Brew, Adama Benjamina. Uczestniczyłam w rezydencji Winter Artist Exchange Ponderosa w Niemczech, warsztatach i laboratoriach tanecznych i pracy z ciałem w Polsce, Szwecji i Holandii. W 2020r. byłam stypendystką krakowskiego programu „Kultura odporna”. Jestem autorką etiudy „Rezonans kontrastu” i performersku „Już̇ lecę̨”. Z „Rezonansem kontrastu” wystąpiłam podczas Reconference – międzynarodowej konferencji dla aktywistów/tek i artysłtów/tek w Katmandu w Nepalu oraz zostałam laureatką konkursu zorganizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki i British Council. Grałam w spektaklach: "Poruszenie" (chor. Zofia Noworól) - Scena Tańca Studio, "PokaZ" Teatru 21 (reż. Justyna Wielgus) - Narodowa Galeria Sztuki "Zachęta" i "Rafał Urbacki: Solo" - Komuna Warszawa (Anu Czerwiński, Kacper Lipiński, Magdalena Przybysz, Igor Stokfiszewski, Weronika Szczawińska, Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski), anarchistycznej wersji Projektu Kwarantanna (Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Patrycja Nosowicz. 

 

Swoje doświadczenie zawodowe zdobyłam w Polsce i za granicą. Pracuję z osobami doświadczającymi dyskryminacji i przemocy będącymi w różnym wieku oraz z różnym stopniem i rodzajem sprawności. Od ok 20 lat działam na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami. Pracowałam w domu dziecka, domu pomocy społecznej oraz urzędzie pracy. Od ponad 10 lat współpracuję z organizacjami pozarządowymi. 

 

Na swoim koncie mam ok. 3000 godzin przeprowadzonych warsztatów i szkoleń (zakres tematyczny: dostępność, przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami, praca z ciałem, warsztaty empowermentowe, warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt - Wendo, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy) W latach 2019-2020 prowadziłam inkluzywne laboratoria i warsztaty pracy z ciałem w Krakowskim Muzeum Etnograficznym, Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, w projekcie Europe Beyond Access realizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca. Prowadzę wykłady i konsultacje. Biorę aktywny udział w konferencjach, webinariach i dyskusjach. Jestem (współ)autorką kilku artykułów o tematyce dot. osób z niepełnosprawnościami (w tym na stronie taniecPOLSKA.pl). 
Od tego roku prowadzę audycję „Przestrzeń Krzyku” w Radiu Kapitał.

 

Więcej informacji na stronie artystki.  

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia