ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Sonata

Teatr Dada von Bzdülöw | 80 - 241 Gdańsk-Wrzeszcz | 1998

Z recenzji:


"Gdański Teatr Dada von Bzdülöw powszechnie kojarzony jest z osobą jego twórcy - aktora, tancerza i mima, Leszka Bzdyla. Można było tedy oczekiwać, że w spektaklach zaprezentowanych w ramach lubelskiego festiwalu to on wystąpi w roli głównej. Było jednak inaczej.


Było i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli bowiem ma się w zespole taki skarb, jak Katarzyna Chmielewska - to jest rzeczą naturalną, że eksponuje się go jak tylko można. Dwie zaprezentowane miniatury - Sonata oraz Ojciec - są wielkim popisem kunsztu znakomitej tancerki.


Ogromne wrażenie wywiera zwłaszcza Sonata w choreografii Chmielewskiej. Mamy tu do czynienia z całą gamą nastrojów, od pełnego spokoju wyciszenia, po gwałtowną emocję. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że dane jest nam, widzom obcować z intymnością tancerki. Sam Bzdyl świadomie usuwa się niejako na drugi plan. Tam jednak nie pozostaje niewidoczny. Dyskretnym ale wyrazistym aktorstwem dopełnia niezwykły taniec Chmielewskiej. 


Dwie przedstawione miniatury nie są zapewne najbardziej typowymi wizytówkami gdańskiego teatru. Są dość oszczędne w doborze środków, niewiele w nich wyrozumowanej literackości. Odwołują się raczej do emocji i wrażliwości widza. Zmuszają do poddania się nastrojowi chwili. Zobaczyliśmy teatr tańca w jego czystej postaci. Dobrze się stało, że mieliśmy tę możliwość."
Andrzej Z. Kowalczyk, "Kurier Lubelski", 15.11.98 


"Interesujący program zabarwiony stylowym pure nonsensem program przywiózł do Lublina Teatr Dada von Bzdülöw. Już przed rokiem widzieliśmy w wykonaniu tancerzy z Gdańska spektakle bardzo pomysłowe. W tym roku specyficzne poczucie humoru Leszka Bzdyla zyskało na klarowności i lekkości. W dodatku świetne pomysły teatralne ucieleśniły się w umiejętnościach tancerzy." Mirosław Haponiuk, "Gazeta Wyborcza"


choreografia: Katarzyna Chmielewska; kostiumy: Agnieszka Jatkowska; wystąpili: Katarzyna
Chmielewska, Patrycja Kujawska, Leszek Bzdyl, Radosław Hewelt, Filip Szatarski

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 

przedstawienia:

10 stycznia 1998 | Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ul. Bema 26, 81-381 Gdynia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia