ENG
A A A
 lipiec 2021 
Fot. yassiek.com

Kontrasty

Warszawski Teatr Tańca | 00-139 Warszawa | 2011

Kontrasty to spektakl poruszający tematykę szeroko pojętego sensu istnienia i nieprzewidywalności losów człowieka. Mówi o ludzkich emocjach, pragnieniach i lękach, o aspiracjach i marzeniach człowieka, o karierze i niepohamowanych ambicjach, a także o namiętnościach, manipulacji, cynizmie i egoizmie, o różnych formach podporządkowania i uwikłania, o poczuciu goryczy i bezsilności.

Artyści-tancerze zadają ponownie pytania, jakie ludzkość stawia sobie od wieków tak w sztuce, jak i w filozofii: w świecie jakich wartości żyjemy? Prawdziwych czy tylko pozornych? Czy potrafimy jeszcze obdarowywać się wzajemnie dobrem i miłością? Czy zostaliśmy już z tego całkowicie wyzuci? Jak postrzegana jest inność? Czy "Inny" znaczy "Obcy"?

"Kontrasty" to także refleksja na temat tradycji. Dlaczego dla wielu nie jest już bazą, drogowskazem i najwspanialszą z możliwych inspiracji? Co spowodowało, że tak często ją negujemy i odrzucamy? Czy w naszej codzienności jest jeszcze miejsce dla ideałów?

Inspiracją przy powstawaniu spektaklu były tradycyjne teksty i melodie regionu kurpiowskiego.

"Jest to muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Nie masz bowiem: drogi Czytelniku - nic piękniejszego nad śpiewający, polski gmin. Jednak określenie "muzyka ludowa" jest w tym wypadku mylące: dominują tu barokowe partytury dworskie i klasztorne, które gmin przejąwszy uznał za swoje. Pomiędzy nimi odnajdujemy motywy niekłamanie ludowe, szlachetnością linii i słodkim ciężarem nie ustępujące dworowi. O tej części polskiej kultury śpiewając opowiadamy". (źródło www.monodia.pl)

Prapremiera: 17 czerwca 2011, Teatr Powszechny w Warszawie.

Premiera: 30 czerwca 2011, Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie.

Kolejne prezentacje spektaklu Kontrasty miały miejsce:

  • w ramach wieczoru Ciało-Sztuka-Ruch vol. 7, Mazowieckie centrum Kultury i Sztuki, Warszawa (20 VI 2011) – fragment spektaklu
  • w ramach koncertu „W hołdzie ks. Wł. Skierkowskiemu”, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Warszawa (23 X 2011) – fragment spektaklu
  • w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Mezinarodni Baletni Festival; Ballet Days Olomouc”, Moravske Divadlo, Olomuc/Czechy (26 XI 2011)
  • w ramach Warszawskiej Nocy Tańca, Teatr Studio, Warszawa (9 XII 2011)

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 

przedstawienia:

30 czerwca 2011 | Teatr Wielki - Opera Narodowa | 00-950 Warszawa

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia