ENG
A A A
 styczeń 2021 
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31

Wrocław/XI Mandala 2017: Anna Piotrowska „pastmefuture”, „Under the Dead Tree”, Victoria Herczek, Oscar Mafa „5, 6, 7 and” i Agata Meyer-Lüters, Agnieszka Bednarz „Jestem Helena”

27 maja 2017 | godz. 19:30 | Centrum Inicjatyw Artystycznych | 53-603 Wrocław

Pokaz spektaklu

Centrum Inicjatyw Artystycznych zaprasza w ramach XI Mandala Performance Festival na pokaz czterech prac jednego wieczoru: pastmefuture i Under the Dead Tree w choreografii Anny Piotrowskiej; 5, 6, 7 and Victorii Herczek i Oscara Mafy oraz Jestem Helena Agaty Meyer-Lüters i Agnieszki Bednarz.

 

pastmefuture

Duet (Szymon Dobosik i Alexey Torgunakov) jest próbą sprawdzenia filozoficznych założeń Edwarda Abramowskiego w praktyce i skonfrontowania ich z przestrzenią skojarzeń i obrazów, zaczerpniętych z różnych współczesnych form sztuki. pastmefuture to również próba zrozumienia tego, jak przesunięcia „ja” pracują w czasie. Kiedy pozostajemy zanurzeni w przeszłości i pozwalamy jej określać nas samych, a kiedy otrzymujemy impuls do kreowania nowej wersji samego siebie?

 

koncepcja i choreografia: Anna Piotrowska

kreacja i taniec: Szymon Dobosik, Alexey Torgunakov

muzyka: Anna Piotrowska

 

Under the Dead Tree

Inspiracją do stworzenia kreacji solowej Under the Dead Tree jest postać samego tancerza, utalentowanego Alexeya Torgunakova. Choreografia ukierunkowana jest na wrażliwości artystycznej tancerza, jego ogromnej kulturze ruchu, otwartości i uważności na materię cielesności. Praca ta zrodziła się z obserwacji rozwijającej się emocjonalności jego tańca, która wbrew pozorom nie jest pierwszoplanowa. Punktem wyjścia były ograniczenia, jakie człowiek tworzy sam sobie w życiu.

 

koncepcja i choreografia: Anna Piotrowska

kreacja i taniec: Alexey Torgunakov z udziałem Szymona Dobosika

muzyka: Jan Sebastian Bach, Komm Jesu, komm

 

Anna Piotrowska – choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, tancerka, fundatorka i prezeska Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca – eferte, założycielka „mufmi” teatr tańca w Warszawie (wcześniej pod nazwą Teatr Tańca „Dystans”, 1995). Stworzyła ponad 90 autorskich choreografii i przedstawień. Od września 2014 jest kierownikiem zespołu Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK (od września 2015 kierownik artystyczna), współpracowała z izraelsko-holenderskim duetem choreograficznym Ivgi & Greben. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. W  kwietniu 2016 roku otrzymała nagrodę teatralną województwa śląskiego, „Złotą Maskę 2015”, w kategorii „nagroda specjalna” za reżyserię i choreografię do spektakli Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK.

 

Szymon Dobosik – tancerz Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. W 2013 zagrał w dwóch dyplomach: Transdyptyk w reż. Anny Piotrowskiej oraz Jak wam się podoba w reż. Briana Michaelsa. W ramach zajęć na uczelni współpracował m.in. z Anną Piotrowską, Louis Frank, Sharon Reshef, Arie Bursztynem, Hilke Diemer, Scottem Lyonsem, Josephem Fruckiem. Uczestnik VI edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca, na którym zaprezentował solo Pełza dusza wśród motyli, cztery czarne krokodyle. W 2014 wziął udział w Ohrid Summer Festival w Macedonii. Finalista SoloDuo Dance Festival 2015 w Budapeszcie z duetem I że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Brał udział w Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu „Kontestacje” (Lublin) oraz Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych (Ostrów Wielkopolski) ze spektaklem Jetzt/Teraz polsko-niemieckiego kolektywu Little:interference. Szymona Dobosika można oglądać w produkcjach Teatru Rozbark: democratic body i Zagubieni w skórze w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej.

 

Alexey Torgunakov tancerz Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK, studiował w Moskiewskiej Państwowej Akademii Choreografii i swoją karierę rozpoczął w Teatrze Bolszoj w Rosji. Później dołączył do zespołu tańca współczesnego Provincial Dances Theatre w Jekaterynburgu w Rosji. Alexey Torgunakov współpracował z takimi choreografami jak: Angelin Preljocaj, Tatiana Baganova, Ivgi & Greben, Anna Piotrowska, Aleksiej Rarmansky, Jiří Kylián, Roland Petit, Jurij Grigorowicz, Natalia Shirokova i in. W sezonie 2014-2015 rozpoczął pracę w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu  ROZBARK. Jest zwycięzcą konkursu International Dance Competition Hellas w 2007 roku (Ateny, Grecja). W 2016 roku Alexey Torgunakov wraz z Olegiem Stepanovem został nominowany do Złotej Maski (Rosyjska Nagroda Teatralna) w kategorii choreografia za spektakl All that I can be.

 

5, 6, 7 and

 

choreografia: Victoria Herczek i Oscar Mafa

 

Oscar Mafa – w 2009 roku współorganizator warsztatów True Krump Event, w 2010 instruktor krumpu, w 2011 reprezentant drużyny w turnieju European Buck Session. Brał udział w spektaklach: Fedra w reżyserii Piotra Kurzawy, Skazany na bluesa w reżyserii Arkadiusza Jakubika oraz w projekcie Beskitu pod kierownictwem Joanny Chułek. Należy do Teatru Czwarta Scena w Katowicach.

Victoria Herczek – studentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

 

Jestem Helena

Spektakl Jestem Helena jest formą solowego duetu. Tancerki są sobą, namacalnymi ciałami, ale jednocześnie spełniają dla siebie wzajemnie i dla widza formę reprezentacji duszy, świadomej obecności, wypełniającej każdego wiecznej energii. Zaciera się granica między ich indywidualnym istnieniem i stają się jednocześnie podwójną realizacją jedności psychofizycznej. Inspiracją do stworzenia spektaklu było osobiste doświadczanie śmierci, odchodzenia wraz z bliską osobą. Spektakl prowadzi widza przez poczucie pustki i wynikającego z niej cierpienia. Konfrontuje go z wypieranymi obrazami człowieka chorego, odchodzącego. Kontakt z kruchością istnienia materii wprowadza nas w rozedrganie, bo zdajemy sobie sprawę z nieuniknionego końca. Spektakl opowiada także o próbie wyparcia natury – nieuniknionego rozpadu, ale również wyparcia świadomości, duszy, przodków, którzy ciągle wracają w naszych myślach, snach, niespełnionych pragnieniach. Duet prowadzi do spotkania się materii z duszą na oczach widza. Czy to jest moment oświecenia, pełnej jedności? A może jest to właśnie moment śmierci? Być może na to pytanie w pełni znajdzie się odpowiedź tylko wtedy? Celem spektaklu jest przeprowadzenie widza przez doświadczenie śmierci i następującej po niej pustki. Jej akceptacja prowadzi do odczuwania obecności osoby, która odeszła. Ta obecność może być intensywniejsza niż za życia. Jestem Helena prowadzi do refleksji nad własnym stosunkiem do materii i odkryciem jej piękna w przemijalności.

Agata Meyer-Lüters
 – absolwentka PWST w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, współtwórczyni spektaklu Speed Dates show nagradzanego na festiwalach w kraju i za granicą. Współpracowała z takimi twórcami jak Jacek Łumiński, Nicola Palladini, Rafał Urbacki. Pasjonuje ją doświadczanie życia i poszukiwanie esencji, która staje się przyczyną dla ruchu i obecności na scenie. W swojej twórczości chce podejmować tematy, które dotyczą jej osobiście, aby umożliwić widzowi odczuwanie autentyczności. Życiowe procesy są dla niej priorytetem i bazą do funkcjonowania w świecie sztuki, a w swojej twórczości szuka szczerości i prawdy, jaką może czerpać z życia.

Agnieszka Bednarz
– absolwentka Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie. Od dziecka związana z tańcem. Zdobyła taneczną klasę mistrzowską w hip-hopie oraz w tańcu towarzyskim. Jest współtwórczynią Projekt: 3 Siostry, który był prezentowany i nagradzany na scenach polskich i europejskich. Jest współtwórczynią międzynarodowej grupy teatralnej Little: interference. Współpracuje z Fundacją Śląskiego Teatru Tańca oraz z takimi twórcami jak Maciej Kuźmiński, Cezary Tomaszewski, Jacek Łumiński.

 

Bilety: 25 zł

 

***

 

XI Mandala Performance Festival

 

Kurator festiwalu: Adam Kamiński

 

Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury UM Wrocławia i MKiDN w ramach Stypendium twórczego z upowszechniania kultury.

 

 

 MKiDN Stypendium (miniaturka)      Logo Wrocław (miniaturka)

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia