ENG
A A A
 sierpień 2020 
Fot. materiały organizatorów

Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Wiktor Milczarek (Souvenir de Tanger) – zakończenie festiwalu

5 października 2018 | godz. 22:00 | Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1, Bar Studio

Inne

Na zakończenie XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł zagra Wiktor Milczarek aka Souvenir de Tanger – warszawski producent i DJ związany z serią imprez i wytwórnią Brutaż. 

 

Wstęp wolny.

 

Wiktor Milczarek aka Souvenir de Tanger – warszawski producent i DJ związany z serią imprez i wytwórnią Brutaż zagra na zakończenie Festiwalu Ciało/Umysł 2018. Twórca projektów Dyktando i Souvenir de Tanger w swoich setach wykorzystuje szeroki przekrój estetyk, od muzyki klubowej i nowofalowej, przez muzykę tradycyjną, po eksperymentalną z różnych regionów świata. Jako Souvenir de Tanger bada miejsca, w których muzyka elektroniczna, a szczególnie techno, spotyka się ze światem szeroko rozumianej kultury arabskiej.

W swoich utworach „stara się opierać na arabskim makamie: obowiązującym w muzyce tradycyjnej wzorcu, mówiącym, w jaki sposób improwizować melodię często zawierającą ćwierćtony i mikrotony, brzmiące dla ucha wychowanego w systemie równomiernie temperowanym osobliwie” – pisał o setach Souvenir de Tanger wydawca i dziennikarz muzyczny Filip Lech. Pytany, czy jego muzyka zawiera jakieś przekaz polityczny, DJ nie chce opowiadać się po żadnej ze stron, bowiem, jak zaznacza, nie ma narzędzi, które pozwoliłyby mu zweryfikować informacje przekazywane przez media, nie tylko te zachodnie, ale i społecznościowe. Jedyne przesłanie, jakie może nieść jego muzyka, mówi Souvenir de Tanger, to przesłanie pacyfistyczne.

 

Więcej:  https://www.facebook.com/WiktoMilczarekMuzyczka/

 

 

***

 

O Festiwalu:

 

Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

 

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

 

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś…

 

Edyta Kozak, dyrektor artystyczna

 

W programie XVII edycji Ciało /Umysł spektakle artystów z Tunezji / Francji, Libanu i Austrii, premierowe pokazy polskich artystów, walka taneczna i warsztaty z udziałem młodych artystów, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł 

 

 

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: network apap - advancing performing arts project, program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii.

Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket,

E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Więcej informacjihttp://2018.cialoumysl.pl/

 

 

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia