ENG
A A A
 sierpień 2020 
Fot. A.Grabowski

Siedlce/Scena dla tańca 2018: Polski Teatr Tańca „Gorycz” – chor. Kaya Kołodziejczyk

29 września 2018 | godz. 19:00 | Siedlce: Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego, ul. Biskupa Ignacego Świrskiego 31

Pokaz spektaklu

Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach zaprasza na pokaz spektaklu Polskiego Teatru Tańca Gorycz w choreografii Kai Kołodziejczyk w ramach programu „Scena dla tańca 2018”. Gorycz ma wiele odcieni: zmysłowy, egzystencjalny, metafizyczny. Autorka spektaklu przygląda się różnym obszarom jej doświadczenia. Gorycz kryje się w smaku rdzy, w upojeniu absyntem, w słodko-gorzkim uczuciu miłości. Gorycz w tradycji literackiej i folklorystycznej – w poezji Mickiewicza i Berezina oraz ludowych obrzędach dziadów i Zielonych Świątek – splata się z ucieleśnionym doświadczeniem białego śpiewu. Jedna z trzech odsłon tryptyku poświęconego reinterpretacji Dziadów Adama Mickiewicza.

 

Trailer

 

Spektakl Gorycz został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.

 

Premiera: 27 maja 2017 r., Aula Artis w Poznaniu

Autorka koncepcji, reżyseria i choreografia: Kaya Kołodziejczyk

Muzyka: Jacek Sienkiewicz

Przygotowanie muzyczne, praca z pieśniami tradycyjnymi: Julita Charytoniuk

Dramaturgia: Daria Woszek

Kostiumy: Katarzyna Borkowska

Scenografia: Bracia / Maciej Chorąży i Agnieszka Klepacka

Charakteryzacja: Magdalena Banachowicz

Asystentka produkcji: Sandra Szatan

Producentka: Natalia Gorzelańczyk

Wykonanie: Urszula Bernat-Jałocha, Jerzy Kaźmierczak, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong

Czas trwania: 60 min.

 

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018.

 

 

Biletyhttps://iframe39.biletyna.pl/event/view/id/78676

 

 

O artystach:

 

Polski Teatr Tańca - istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalaniem z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianiem ku interdyscyplinarności, poszukiwaniem nowych przestrzeni teatralnych i opartym na kreatywnej improwizacji w procesie tworzenia.

 

Z recenzji:

 

"Przejmujący i efektowny wizualnie spektakl przywieźli tancerze Polskiego Teatru Tańca, którzy podjęli się trudnego wyzwania, jakim jest przedstawienie na scenie... goryczy. [...]  Intrygującym i trudnym był też pomysł włączenia do spektaklu doświadczenia goryczy odnalezionego w tradycji literackiej i folklorystycznej – w poezji Mickiewicza i Berezina oraz ludowych obrzędach Dziadów i Zielonych Świątek”.

Monika Żmijewska, „Gazeta Wyborcza Białystok”

 

"Ważnym nawiązaniem do Mickiewicza jest obrzęd jako spotkanie ludzi w pewnej sprawie. Nie nazywamy tej sytuacji i nie objaśniamy jej mistycyzmu. Jednak strukturalnie Dziady. Część II odwzorowane są w Goryczy niemal jeden do jednego. Respektujemy  kolejność rozgrywania się z zdarzeń, jednak w spektaklu nie oddajemy dokładnie Mickiewiczowskiej historii”. 

Twórczynie w rozmowie z Anną Koczorowską

 

 

Więcej informacjihttp://www.ckis.siedlce.pl

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia