ENG
A A A
 kwiecień 2021 

Warszawa/Scena Tańca Studio 2019/I: Małgorzata Haduch „KIO in motion”

23 marca 2019 | godz. 20:00 | Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1 Duża Scena

Pokaz spektaklu

W ramach pierwszej w tym roku odsłony Sceny Tańca Studio 2019 zobaczymy spektakl KIO in motion w choreografii i reżyserii Małgorzaty Haduch oraz reżyserii saksofonistki Pauliny Owczarek.

 

O spektaklu:

 

KIO in Motion to projekt, który powstał z fuzji artystycznych poszukiwań choreografki Małgorzaty Haduch oraz saksofonistki Pauliny Owczarek, założycielki Krakow Improvisers Orchestra (KIO). Krakowskie artystki badają przełożenie systemów improwizacji dyrygowanej w muzyce, na budowanie kompozycji choreograficznej. Używając niewerbalnego języka gestów, dyrygujący komponuje muzykę i choreografię. Umówione z dyrygentem znaki odnoszą się na przykład do głośności lub tempa, dając kierującemu pewną kontrolę nad strukturą kompozycji, jednocześnie nie odbierając artystom autonomii w ich improwizacyjnych poczynaniach. Dosłowność interpretacji znaku splata się z inwencją i doświadczeniem wykonawcy. Przedmiotem badań twórczych Haduch i Owczarek było rozszerzenie używanych do tej pory przez KIO znaków o nowe gesty, którymi można prowadzić tancerzy i swobodnie komponować choreografię. Tancerze, interpretując znaki przeznaczone dla muzyków, mogą reagować na gesty dotyczące stricte ruchu i ciała. Od kilku lat w komponowaniu tańca dla Małgorzaty Haduch istotne jest posługiwanie się terminami muzycznymi. Zamiast zamieniać je na słownictwo ruchowe, artystka proponuje zespołowi tworzyć taniec nazywając ruch głośnym, gęstym, cichym czy rzadkim. Ciekawi ją, jaki efekt przynosi pogłębianie praktyki tanecznej, w której uwaga skupiona jest na swoim ciele jako instrumencie. Dlatego też w KIO in motion głos towarzyszy działaniom tancerzy. W tym unikatowym spektaklu muzyczno-tanecznym, zobaczymy po raz pierwszy Małgorzatę Haduch w roli dyrygenta, spełniającego w ten sposób swoje fascynacje sceniczne.

 

trailer

 

choreografia: Małgorzata Haduch

reżyseria: Małgorzata Haduch, Paulina Owczarek

wykonanie: Małgorzata Haduch, Katarzyna Firlej, Aniela Pramik, Jan Lorys, Maria Mavridou, Aya Toraiwa

muzyka: Krakowska Orkiestra Improwizująca – Paulina Owczarek (dyrygowanie, saksofon altowy), Wiktor Krzak (fagot), Ernest Ogórek (kontrabas), Adam Nyk (głos), Tomek Chołoniewski (perkusja), Marcin Bożek (waltornia), Brianne Curran  (skrzypce), Sebastian Mac (gitara elektryczna), Malwina Kołodziejczyk (saksofon tenorowy)

reżyseria świateł: Filip Marszałek

kostiumy: Unfinished Company

produkcja: Aliaksandra Shauchuk

koprodukcja: Krakowska Jesień Jazzowa

partnerzy: Fundacja Dom Kultury Alchemia, Platforma Free The Dance, Galeria ii, Scena Supernova

premiera: 15 listopada 2018, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków, Polska

 

czas trwania: 50 min

 

Projekt KIO in Motion został częściowo zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2018 (stypendystką była Małgorzata Haduch).

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu Studio teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Studio teatrgaleria przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy. Od początku funkcjonowania projektu odbyły się 32 odsłony, a w trakcie nich zostało zaprezentowanych ponad 240 wydarzeń, w których uczestniczyło ok. 23 tysiące widzów.

 

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

 

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

 

 

 Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Syrenka 2019 STS (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia