ENG
A A A
 kwiecień 2021 

Warszawa/Scena Tańca Studio 2019/I: Wojciech Grudziński/Art Stations Foundation „Populuxe”

24 marca 2019 | godz. 19:00 | Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

Pokaz spektaklu

W ramach pierwszej w tym roku odsłony Sceny Tańca Studio 2019 zobaczymy spektakl Populuxe Wojciecha Grudzińskiego.

 

O spektaklu:

 

Wywodzący się z połączenia słów „luksus” i „popularność”, termin „populuxe” określa estetykę konsumpcyjną i kulturową, która pojawiła się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Populuxe manifestuje się w liniach, formach, fakturach i kolorach, aby dać nam piękno, urok i elegancję w zakresie wygody i komfortu. Populuxe oscyluje między prywatnym, a społecznym, między architekturą Googie, a historyczną figurą Siergieja Diagilewa, między nierównym podziałem dóbr, a ekologią. Celem tego zróżnicowania jest jednak stworzenie syntetycznej formy choreograficznej, opartej na idei ruchu luksusowego. Ruch ten realizowany jest w taki sposób, aby sprawić przyjemność zarówno odbiorcy, jak i twórcy, który musi być zadowolony z efektu swojej pracy. Populuxe funkcjonuje w duchu maksymalnie wulgarnej radości z komfortowego życia w luksusie. Punktem wyjścia do badania tej estetyki stanie się relacja pomiędzy mistrzem i uczniem, przy czym ten ostatni będzie jednocześnie częścią tej luksusowej kreacji.

 

Populuxe jest multidyscyplinarną pracą, która przygląda się luksusowi jako metodzie kompozycji w tańcu i choreografii. Za pomocą całej gamy asocjacji, od tych wywodzących się z historii tańca, po jednoznaczne nawiązania wizualne i foniczne, Populuxe testuje zmysły. Dąży też do badania procesu zbierania informacji, które mogą być dobrobytem lub zbytkiem. W tym projekcie ciało jest umieszczone pomiędzy bliskością i oddaleniem, cytatem i własnością, perfekcją i poprawnością.

 

W spektaklu wykorzystano cytat z filmu Ridleya Scotta „Obcy: Przymierze”.

 

trailer

 

choreografia i reżyseria: Wojciech Grudziński

dramaturgia: Joanna Ostrowska

wykonanie: Wojciech Grudziński, Ilona Gumowska

muzyka: Wojtek Blecharz

kostiumy: Clovis Nix

reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński

wideo: Maciej Bychowski

opierka artystyczna: Peter Pleyer

premiera: 12 maja 2018, Studio Słodownia +3, Stary Browar, Poznań

 

czas trwania: 35 min.

 

Solo powstało w ramach „SOLO PROJEKT PLUS 2018” – programu rezydencyjnego Art Stations Foundation.

 

Logo ASF (miniaturka)

 

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu Studio teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Studio teatrgaleria przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy. Od początku funkcjonowania projektu odbyły się 32 odsłony, a w trakcie nich zostało zaprezentowanych ponad 240 wydarzeń, w których uczestniczyło ok. 23 tysiące widzów.

 

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

 

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

 

 

 Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Syrenka 2019 STS (miniaturka)

 

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia