ENG
A A A
 maj 2021 
Radouan Mriziga, fot. z archiwum artysty, materiały organizatora

Poznań/Malta 2019: Radouan Mriziga „55”

28 czerwca 2019 - 29 czerwca 2019 | godz. 20:30 | Poznań: Dom Studencki HANKA, al. Niepodległości 26

Pokaz spektaklu

W ramach festiwalu Malta 2019 Radouan Mriziga zaprasza na spektakl 55. 

 

O spektaklu:

 

Nazywam się Radouan Mriziga. Od dawna zajmuję się choreografią i tańcem, współpracując z kobietami i mężczyznami uprawiającymi rzemiosło. Wiedzę, z której korzystam w pracy, zawdzięczam wielu osobom, zwierzętom, roślinom, przyrodzie i innym nieokreślonym siłom, z którymi przecięły się moje ścieżki. Od ogromnego pragnienia w ciele mojej matki, po miauczenie, szczebiot, syk, mruczenie i warknięcia moich dwóch kotów. Chodziłem też do różnych szkół w Maroku, Tunezji i Belgii. Między szkołami zwykłymi i artystycznymi miałem czas i przestrzeń, aby się nudzić, odrzucać różne rzeczy, kwestionować innych i siebie oraz przywłaszczać nowe narzędzia służące rozwojowi mojej twórczości.

 

Interesuje mnie kreowanie choreografii dla zbiorowej wyobraźni, konstruowanie przestrzeni, budowanie ulotnej architektury i zakładanie ogrodów. W nich będziemy mogli (ludzie, zwierzęta, rośliny i inne siły) równocześnie tworzyć niebinarną wiedzę, w której niewielki oddech, najsłabsze światełko, ulotne spojrzenia i intuicje spotykają się, aby wspólnie świętować.

 

55 to piąta część nieustającej pracy nad wytwarzaniem przestrzeni za pomocą tańca i choreografii traktowanymi jako metody, materiały i narzędzia służące skupieniu się na ciałach.

 

55 jest zbudowane wokół liczby 5: liczby ludzkiego ciała, ręki Fatimy, pięciu żywiołów, pięcioramiennej gwiazdy…

 

55 tańców i ruchów jest opartych na rymie 5.

 

Jeśli wolisz, 55 to solo taneczne, albo – jeśli o tym marzysz – budowanie wspólnej przestrzeni.

 

55 oznaczało dla mnie bycie zamkniętym przez trzy miesiące w czterokątnych przestrzeniach, po to żeby zbudować piątą przestrzeń.

 

55 to przypomnienie, jak taniec może kształtować nasze otoczenie, czym jest ruch i jak można wykorzystać niebinarną znajomość tańca do tworzenia nowych wspólnych przestrzeni.

 

55 to dar dla wszystkich rzemieślników i rzemieślniczek. Dla tych pełnych pokory ciał, które uczyniły nasze życie łatwiejszym, które poruszyły naszą wyobraźnię i zasadziły ziarna kawy, które zrobiły dzbanki na kawę, zaprojektowały przepływ wody, oswoiły ogień, zaprojektowały kubek i podały kawę, aby się z niego napić. To sprawia, że co rano jestem pełen wdzięczności.

 

55 to rzeczywistość i wyimaginowane złączenie się w tańcu, w dążeniu do stworzenia trzeciej przestrzeni, która jest na tyle rzeczywista, aby ją wyczuć wszystkimi zmysłami, a jednak wciąż zmyślona, pozbawiona pewności.

 

Przestrzeń określona nie tylko przez strukturę, lecz także przez dynamikę zdarzeń rozwijających się w czasie. Przestrzeń, która zawiera w sobie obietnicę przybycia do innego miejsca niż to, w którym jesteś.

 

Konstruowanie to proces uwidaczniania tego, co było niewidoczne: choreografii, architektury, scenografii i opowieści…

Ostatecznym miejscem dzieła musi być samo dzieło.

 

czas trwania: 45 min

język: bez słów

 

Radouan Mriziga

Tancerz i choreograf z Marrakeszu. Studiował w szkole PARTS, założonej przez Anne Teresę de Keersmaeker. Mieszka i pracuje w Brukseli. Jest jednym z artystów rezydentów w tamtejszym Kaaitheater. Niewątpliwie należy do grona najbardziej rozpoznawanych i uważanych za najciekawszych choreografów młodego pokolenia

 

Bilety: 15 zł

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia