ENG
A A A
 maj 2021 
Lisbeth Gruwetz, fot. Luc Depreitere, materiały organizatora

Poznań/Malta 2019: Lisbeth Gruwetz „It’s Going to Get Worse and Worse and Worse, My Friend”

26 czerwca 2019 - 27 czerwca 2019 | godz. 20:30 | Poznań: Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Pokaz spektaklu

W ramach festiwalu Malta 2019 Lisbeth Gruwetz pokaże swój spektakl It’s going to get worse and worse and worse, my friend.

 

O spektaklu:

 

„Gdybyśmy mieli wpisać się w Armię jednostki, by użyć idei Nástio Mosquito, stanowilibyśmy część piechoty. Dokładnie tak nazywa się nasza grupa taneczna: »piechota«, czyli – w języku niderlandzkim – »voetvolk«. Nasi żołnierze nie mają koni ani wymyślnych mundurów, lecz jedynie ciało, które mogą rzucić na linię frontu. Mimo wątpliwości co do wojennej symboliki nie uważamy, że konflikty są same w sobie czymś złym. Jeśli narastają przyzwoicie i uczciwie, mogą być początkiem czegoś nowego i pięknego – zarówno w sztuce, jak i w życiu. Jeśli jednak brakuje im jakiejkolwiek przyzwoitości, mogą przekształcać się w wojny i nie może z nich wynikać nic pięknego.

 

Spektakl It’s going to get worse and worse and worse, my friend (Będzie coraz gorzej i gorzej, przyjacielu) dotyczy siły przemówień, które mogą być potężną bronią. Od wieków przemówienia oczarowują niezliczone masy i pobudzają je do działania – zarówno na rzecz dobra, jak i zła. Przemówienia wszczynają rewolucje i rozpętują wojny – jedynie siłą swoich słów. Jednak przemówienia nie tylko napawają entuzjazmem słuchaczy, lecz także równie często wprowadzają w trans mówcę, który zatraca się w strumieniu słów, w obsesyjnym i ekstatycznym sposobie mówienia. W wielu przypadkach siła wypowiedzi zależy od siły transu, w którym znajduje się mówca.

 

W It’s going to get worse and worse and worse, my friend Lisbeth ukazuje w swoim tańcu stan ekstatycznego perorowania. Wykorzystujemy przy tym fragmenty przemówienia ultrakonserwatywnego amerykańskiego ewangelisty Jimmy’ego Swaggarta. Początkowo jego mowa jest przyjazna i uspokajająca, jednak z jego kompulsywnego pragnienia przekonywania słuchaczy wyziera stopniowo rozpacz, aby ostatecznie obnażyć swoją najgłębiej skrywaną istotę: przemoc”.

— Lisbeth Gruwez & Maarten Van Cauwenberghe, Voetvolk

 

czas trwania: 45 min

język: bez słów

 

Lisbeth Gruwez

Belgijska tancerka i choreografka. Współpracowała z m.in. Janem Fabre, a także innymi znanymi belgijskimi zespołami: Needcompany, Janem Lauwersem, Grace Ellen Barkey, czy Sidi Larbi Cherkaoui. Od 2007 roku, razem z Maartenem Van Cauwenberghe współtworzy duet Voetvolk.

 

Bilety: 15 zł

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia