ENG
A A A
 lipiec 2020 
Poznań: Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2019

Poznań: Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2019

21 czerwca 2019 - 30 czerwca 2019 | Poznań: Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Festiwal

Tegoroczna edycja przeglądu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, kodbędzie się w dniach 21-30 czerwca 2019. Znalazły się w nim spektakle twórców polskich (Agata Siniarska, Anna Nowicka, Maria Stokłosa, Paweł Sakowicz) i zagranicznych (Márta Ladjánszki, Sofia Dias & Vítor Roriz, Ivo Dimchev, Quarto, Chiara Bersani, Anne Juren, Meg Foley). Oprócz tego Rivka Rubin poprowadzi coaching dla artystów, kuratorów i producentów w ramach Alternatywnej Akademii Tańca.  

 

Tekst kuratorski Joanny Leśnierowskiej:

 

Dance is hard to see – oświadcza  zaskakująco w  samym środku  tanecznej rewolucji  post modern dance (uznawanej oficjalnie za początek współczesnej choreografii) jej pionierka, Yvonne Rainer.

 

Z rewolucją tą kojarzy nam się dziś przede wszystkim hasło demokratyzacja tańca i idące w ślad za nim  kwestionowanie tanecznej wirtuozerii i radykalne poszerzenie tanecznego słownika o ruch potoczny, z chodzeniem i bieganiem na czele. Pozwoliło to wykreować egalitarną przestrzeń wspólnoty działających i oglądających i przekierowało uwagę widza na wcześniej niezauważaną, a wszechobecną choreografię życia  codziennego. 

 

Proklamacja Rainer (świadomie wykorzystującej fakt, że angielskie to see oznacza zarówno dostrzeżenie czegoś, jak i tego zrozumienie) ujawnia jednak, że chodziło tak naprawdę o coś więcej: o naukę nowego sposobu patrzenia na, oraz dostrzegania ruchu i jego szczególnej organizacji – choreografii – która (wciąż) wymyka się naszemu postrzeżeniu.

 

Bo zobaczyć – znaczy zrozumieć i dostrzec w całej tego złożoności. Ta szczególna taktyka uwidaczniania (nie ograniczająca się jedynie do re-definicji samego tanecznego medium) wydaje się dziś jednym z najciekawszych obszarów choreograficznych poszukiwań. To strategia jednoczesnego odsłaniania szwów i ukazywania struktury kompozycji; strategia operowania oderwanym od naturalnego kontekstu i poddanym specjalnej organizacji, wciąż jednak doskonale rozpoznawalnym ruchowym materiałem stanowiącym budulec – równie fizycznych, co wizualnych – metafor. Metafor,  które skutecznie diagnozują zarówno jednostkową, jak i społeczną, jak i polityczną kondycję. To artystyczne i krytyczne transformowanie otaczającej nas wielowymiarowej rzeczywistości, by uczynić widzialnymi (możliwymi do postrzeżenia i zrozumienia) mechanizmy, jakie nią rządzą. To także jednoczesna praktyka kontr-wizualizowania, tworzenia nowych sposobów widzenia, czy wręcz „odwidzania” narzucanych nam zewnętrznie oraz sztucznie naturalizowanych, sposobów postrzegania ciała i świata oraz kreowanie ich nowych reprezentacji.

 

W szczelinie między sztukami wizualnymi a (tradycyjnie rozumianym) tańcem ulokowała choreografię inna wybitna artystka post modern, Trisha Brown. Szczelina ta od tamtego czasu nieustannie się poszerza, odsłaniając swe operacyjne pole – pole choreografii świadomie i garściami czerpiącej z innych dyscyplin i celebrującej naturalną dlań, płynną przestrzeń pomiędzy.

 

Do przestrzeni tej zapraszamy Was w ramach maltańskiej odsłony naszego programu!

 

Za nami 15 ekscytujących lat dedykowanych współczesnej choreografii – jej prezentowaniu, jej kreowaniu oraz  poszerzaniu pola jej widzenia. Kolejny raz wyruszcie z nami tam, gdzie w ruch wprawiane są nie tylko (ludzkie i nieludzkie) ciała, ale i obrazy, dźwięki, myśli, idee i ideologie, i gdzie możemy wspólnie patrzeć i widzieć wciąż więcej i więcej; i gdzie choreografia  z dosłownych i metaforycznych peryferii przesunięta została, i pozostaje niezmiennie od 2004 roku, w samym centrum uwagi.

 

***

 

Wszystkie wydarzenia odbywają się w poznańskim Starym Browarze (ul. Półwiejska 42).

 

Program:

 

21 czerwca, piątek

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +3

Agata Siniarska You Are Safe

 

22 czerwca, sobota

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +3

Márta Ladjánszki, Zsolt Varga LetMeC

 

godz. 22.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru

Anna Nowicka This is the Real Thing

 

23 czerwca, niedziela

 

godz. 21.00, Studio Słodownia +3

Ivo Dimchev Selfie Concert

 

25 czerwca, wtorek

 

godz. 18.00-21.00, Studio Słodownia +3

Quarto Durational Rope

 

26 czerwca, środa

 

godz. 21.00, Studio Słodownia +3

Sofia Dias & Vítor Roriz Out of any Present

 

27 czerwca, czwartek

 

godz. 18.00-20.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru / spektakl-instalacja

Quarto Thisentanglement 

 

28 czerwca, piątek

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +3

Chiara Bersani Gentle Unicorn

 

29 czerwca, sobota

 

godz. 16.00, Studio Słodownia +1

Anne Juren Fantasmical Anatomy Lessons / The Tongue, Desire for Language

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +1

Anne Juren Fantasmical Anatomy Lessons / The Body, Desire for Symmetry

 

godz. 19.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru

Meg Foley Action is Primary, Maria Stokłosa Wychodząc od działania

 

30 czerwca, niedziela

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +3

Paweł Sakowicz Masakra

 

 

24-28 czerwca, godz. 10.00, Studio Słodownia +3

Rivca Rubin Upwording Your World – coaching

 

 

Wstęp na część wydarzeń jest wolny, na pozostałe bilety w cenie 15 zł.

 

Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl oraz w serwisach Going i Empik, a także stacjonarnie we wszystkich salonach Empik oraz w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu.

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia