ENG
A A A
 maj 2021 
Warszawa/Nowy Świat Muzyki Mutsumi Neiro
Sutari „Temat rzeka” – improwizacja/muzyka/taniec

Warszawa/Nowy Świat Muzyki Mutsumi Neiro Sutari „Temat rzeka” – improwizacja/muzyka/taniec

20 czerwca 2019 | godz. 20:00 | Warszawa: Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63

Pokaz spektaklu

Rzeka jest źródłem wody. Jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Jest życiodajną siecią. Jej bieg wyznacza kierunki. Jest drogą, która ułatwia ekspansję i międzyludzką komunikację. Jest szlakiem dla podróżujących, źródłem pokarmu, naturalną granicą, oddzielającą swojski świat od obcego. Jest miejscem spotkań, wypoczynku, świętowania i obcowania z tajemnicami. Z rzeką wiąże się wiele obyczajów, wierzeń, rytuałów i opowieści. Rzeka to żyły Matki Ziemi. Jest święta. Jest nieposkromiona. Jest ścieżką prowadzącą do zaświatów. Rzeka kojarzy się z przemijaniem, ruchem i czasem. Temat rzeka jest niewyczerpany.

Trio muzyczne Sutari inspirujące się polską muzyką tradycyjną oraz Mutsumi & Neiro z Tokio – duet taneczny osadzony w kulturze japońskiej – podzielą się owocem swojego spotkania. We wspólnym działaniu, połączeni bogatą wyobraźnią artystyczną, wykreują światy ponad odległością geograficzną.

Temat Rzeka to artystyczne rozważania nad pięknem różnorodności kulturowych i wrażliwości w odbieraniu świata, przyrody i sztuki.


Mutsumi & Neiro


www.mutsumineiro.com
Japoński duet butoh. Od swojego pierwszego spotkania w Kazuo Ohno Dance Studio tańczą w duecie, traktując taniec jako świętowanie. W 2016 roku założyli „Galerie Ame” w Higashisumida Tokyo gdzie do dziś prowadzą przestrzeń warsztatową i scenę spektakli tanecznych. Pracując w wielu krajach, Japonii, Izraelu, Polsce, Niemczech i Indonezji, zawsze obierają nowy kierunek w swojej pracy.

Mutsumi – tancerka butoh. Rozpoczęła naukę baletu klasycznego w wieku trzech lat. We wczesnych latach liceum trenowała gimnastykę artystyczną. Studiowała w Tokyo Women’s College of Physical Education. W 2009 roku przyjechała do Tokio, aby uczyć się pod okiem Yoshito Ohno w Kazuo Ohno Dance Studio, gdzie poznała swojego partnera Neiro.

Neiro – uczył się organicznej sztuki mimu pod okiem japońskiego artysty mima, Jidai, a następnie taniec butoh w studiu Yoshito Ohno. W 2010 roku studiował w Warszawie sztukę mimu w studium Stefana Niedziałkowskiego pod okiem mistrza. Zagrał główną rolę w przedstawieniu Tożsamość/Identity (Teatr IMKA, 2012). W czerwcu 2012, wystawił własne przedstawienie pantomimiczne na Scenie Lubelskiej 30/32 pod tytułem Cisza kwiatów/花静”.

Sutari lto siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Kasia Kapela, Basia Songin, Zosia Zembrzuska eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domowych pieleszy, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą. „Sutari” oznacza „współbrzmieć”. Jesienią 2015 roku zespół zaprezentował swoją twórczość w ramach największych międzynarodowych targów muzyki świata WOMEX 2015, a kilka miesięcy później wystąpił na międzynarodowych targach Folk Alliance w Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Grupa Sutari jako jeden z niewielu zespołów polskich i europejskich nagrała sesję muzyczną dla kultowego amerykańskiego radia KEXP.


Artystki z Sutari nagrały dwie płyty długogrające WIANO i OSTY oraz zrealizowały spektakl muzyczny pt. Watermelon. Wraz zespołem Lautari stworzyły muzykę do spektaklu Teatru Polskiego Radia pt. Lilla Weneda w reżyserii Darka Błaszczyka. Opracowały również koncert na żywo do filmu niemego Dzika Kotka z Polą Negri w roli głównej.
www.sutari.pl


BILETY: Ulgowe dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów. Dla dzieci do lat 7 wstęp wolny.

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia