ENG
A A A
 lipiec 2020 

Warszawa/Performing Europe 2020: sezon 3: Alessandro Sciarroni „Joseph_Kids”

2 lipca 2019 | godz. 19:00 | Warszawa: Teatr Lalka, plac Defilad 1

Pokaz spektaklu

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na spektakl dla dzieci w wieku 4+ Joseph_Kids, który zostanie pokazany w ramach projektu Performing Europe 2020: sezon 3. Mądry i zabawny. Intrygujący i wciągający. Interdyscyplinarny spektakl z użyciem nowoczesnych technologii. Efekty komputerowe tworzone są na żywo przez artystę.

 

Główni bohaterowie to tytułowy Joseph i jego laptop. Artysta pojawia się na pustej scenie, na której stoi jedynie skromny MacBook. Włącza kamerkę wideo i można powiedzieć, że zaczyna bawić się przed nią. Obraz z kamerki transmitowany jest na duży ekran. Skromna scenografia i jeden aktor na pierwszy rzut oka nie zwiastują tego, że za chwilę naszym oczom ukaże się fantastyczny, kolorowy świat. Tymczasem performer odgrywa różne role, wykorzystuje ikony pop-kultury, zabawia publiczność niczym uliczny clown. Oglądający jednocześnie widzą artystyczny efekt na dużym ekranie oraz „jak to się robi”.  Z biegiem czasu efekty wideo coraz bardziej deformują rzeczywistość i świat transmitowany z kamery staje się ważniejszy, bardziej dominujący i bardziej wciągający od człowieka, który go kreuje. Jedne obrazy są śmieszne, inne magicznie piękne, ale wszystkie razem pokazują, jak bardzo rzeczywistość może różnić się od tego, co możemy oglądać w sieci i na monitorach naszych komputerów.

 

Pierwsza część spektaklu szybko mija. W drugiej artysta zaprasza młodych widzów na scenę, by wspólnie z nim pobawili się programem komputerowym i teraz wszyscy razem kreują nową rzeczywistość. Są jednocześnie tu i teraz, i tam, w wirtualnej rzeczywistości.

 

A który świat jest prawdziwszy? Zapytajcie swoje dzieci po spektaklu! Ta rozmowa może się stać równie ważnym wydarzeniem rodzinnym tego dnia…

 

Alessandro Sciarroni kilkakrotnie był gościem Ciało/Umysł, ostatnio w 2017 roku ze spektaklem Aurora. Nagrodzony „teatralnym Oskarem” i Złotymi Lwami w Wenecji. Spektakl prezentowany w Teatrze Lalka to jego najnowsze dzieło, będące przepracowaną wersją pierwszego solo artysty z 2011 roku pt. Joseph. Dopisek Kids wskazuje na nowego odbiorcę.

 

Autor: Alessandro Sciarroni
Wykonanie: Michele Di Stefano i Marco

czas trwania: 60 min

spektakl bez słów + wspólna zabawa na scenie

 

Alessandro Sciarroni to włoski artysta aktywny na polu sztuk performatywnych, który od 10 lat robi furorę na festiwalach tańca, w teatrach, muzeach, galeriach sztuki oraz w niestandardowych przestrzeniach. Jego prace wykraczają poza tradycyjne definicje gatunku. Począwszy od konceptualnego matrixu a’la Duchamp, przez bardziej ustrukturyzowane ramy teatralne, wykorzystanie technik tańca aż po cyrk i sport. Każde jego dzieło to głęboko przemyślana perełka, wyróżniająca się żelazną logiką, spójnością i przejrzystością. Artysta lubi obnażać obsesje, lęki i słabości performansu poprzez powtarzanie pewnych praktyk do granic wytrzymałości fizycznej, przygląda się różnym wymiarom czasu i eksploruje zależności między publicznością a wykonawcami.

 

Jego prace podróżują po całym świecie. Były wystawiane w Europie, obu Amerykach, na Bliskim Wchodzie i w Azji. Warto zaznaczyć jego obecność na Biennale Tańca w Lyonie, Kunstenfestivaldesarts w Brukseli, wiedeńskim Impulstanz Festival, Biennale Tańca w Wenecji, paryskich festiwalach d'Automne oraz Séquence Danse w #104, włoskim Centrale Fies, na Abu Dhabi Art Fair, Crossing The Line Festival w Nowym Jorku, hongkońskim Art Fair Festvial, amsterdamskim Juli Dans Festival oraz TBA Festival w Portland. Wystawiał swoje prace w Centrum Pompidou w Paryżu, The Walker Art Center w Minneapolis i MAXXI Museum w Rzymie. Alessandro Sciarroni jest stowarzyszonym artystą CENTQUATRE-Paris i jest wspierany przez APAP- Performing Europe 2020.

 

Jego spektakle są produkowane przez Teatro Stabile delle Marche we współpracy z różnymi partnerami międzynarodowymi takimi jak Centrale Fies, Comune di Bassano del Grappa - Centro per la Scena Contemporanea, Amat, la Biennale de la danse - Maison de la Danse de Lyon, La Biennale di Venezia, Mercat de les Flors - Graner (Barcelona) oraz Corpoceleste_CC00#, niezależnym stowarzyszeniem prowadzonym przez samego artystę.

 

W ciągu przeszło 10 lat swojej kariery w świecie performansu był wielokrotnie nagradzany:

2019 – Złote Lwy w Wenecji
2017 – Europejska Nagroda Teatralna Nowe Rzeczywistości Teatralne

2013 – Rete Critica Award

2013 – Marte Award

2012 i 2013 – Najlepsze wykonanie – Puf Festival de Pola (Chorwacja)

2012 – Najlepszy wschodzący artysta wg magazynu „Danza & Danza”

2008 – Nagroda Nuove Sensibilità

 

Bilety: 20-25 zł do kupienia online

 

***

 

Performing Europe sezon III
Warszawa 1-7 lipca 2019

 

Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie,  Butohsfera, u-jazdowski, Teatr Lalka

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Teatr, Didaskalia, taniecPolska.pl, Notesna6tygodni, E-teatr,pl

 

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia