ENG
A A A
 lipiec 2020 

Warszawa/37. Scena Tańca Studio: Julia Plawgo „ZMORA”, Wojciech Grudziński, Anka Herbut, Marta Ziółek „FAŁDA: research” – pokaz pracy w procesie

26 lipca 2019 | godz. 19:00 | Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

Pokaz spektaklu

Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria zapraszają na 37. Scenę Tańca Studio, podczas której pokazany zostanie spektakl Zmora Julii Plawgo oraz odbędzie się pokaz pracy w procesie FAŁDA: research według koncepcji Wojciecha Grudzińskiego, Anki Herbut i Marty Ziółek.

 

Od kuratorów: Po spektaklach FAŁDA: research i ZMORA w Barze Studio odbędzie się nieformalna, horyzontalna sesja feedbackowa, podczas której o obydwu propozycjach będziemy rozmawiać z perspektywy work in progress.

 

Uwaga! W spektaklu ZMORA wykorzystywany jest stroboskop oraz sztuczna krew, a FAŁDA: research pojawia się nagość.

 

O spektaklu ZMORA:

 

ZMORA jest jak upiorna halucynacja, w której  atmosfera złego snu zderzona zostaje ze stylistyką kina gore i wokalną makabrą. Julia Plawgo eksperymentuje z ruchem i afektem, wytwarzając sytuacje na granicy widzialności i odwołując się do koszmarnego rezerwuaru zbiorowej wyobraźni. ZMORA to kompozycyjny koszmar, estetyczny terror i muzyczny horror.

 

Spektakl ma formę pokazu w procesie i powstał w ramach programu Dirty Debüt – przestrzeni prezentacji projektów work in progress i zarysów prac, realizujących zadany przez organizatorów temat lub będących odpowiedzią na ideę przyświecającą danej odsłonie. Pokazy prac odbywają się cztery razy w roku w Berlinie. Pokazom „brudnych debiutów” towarzyszą dyskusje i sesje feedbackowe.

 

W ramach Dirty Debüt ZMORA prezentowana była w cyklu #sleep (sen) 8 lutego 2019 roku w SOPHIENSÆLE.

 

choreografia i wykonanie: Julia Plawgo

światło: Emese Csornai

 

Spektakl stworzony w ramach programu Dirty Debüt.

 

Czas trwania: 20 min

 

 

O spektaklu FAŁDA:research:

 

Odwołując się do barokowych teorii Gottfrieda Wilhelma Leibniza, francuski filozof Gilles Deleuze nazwał barok fałdą. Fałda to według niego rozgałęziona krzywa, dzieląca każdy byt na dwie części, a każdą z nich na kolejne, itd. To charakterystyczne dla baroku plisy materiału, łuki architektoniczne i światłocień. Obraz pożyłkowanego marmuru. Albo marmurkowy jeans. Surfing. Serpentynowa linia ruchu, jednocześnie falująca i zawijająca swój kształt w różnych kierunkach. Fałda to stała zmienność. To podstawowa zasada organizacji świata, oparta na ciągłym ruchu, rozwoju, zmianie. Fałda – stawanie się, morfowanie, transformacja. Afekt. Fałda jest interfejsem między tym, co wewnętrzne i zewnętrzne, między głębią a powierzchnią, podmiotem a przedmiotem. Fałda to podmiotowość negująca szczelność własnych granic.

 

FAŁDA: research zamyka początkową fazę etap długofalowej pracy nad spektaklem.Na tym etapie idea Deleuze'a pobrzmiewa m.in. w ciągłej akceleracji działań, w wybranych technikach barokowych tańców dworskich i opartych na powtórzeniu współczesnych formach social dances.  

 

koncepcja: Wojciech Grudziński, Anka Herbut, Marta Ziółek

choreografia, performans: Wojciech Grudziński, Marta Ziółek

dramaturgia: Anka Herbut

muzyka: Zoi Michailova

światła: Alexandr Prowalinski

zdjęcia: Witek Orski

 

czas trwania: 20 min

 

Specjalne podziękowania dla YogaLaboratorium.

 

 

 

FAŁDA to trzecie (miniaturka) FAŁDA JOGA (miniaturka)FAŁDA VISEGRAD (miniaturka)

 

 

 

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

 

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

 

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

 

 

IMIT (miniaturka)STUDIO NOWE LOGO 2019 (miniaturka) 

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)       Syrenka 2019 STS (miniaturka)

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia