ENG
A A A
 maj 2021 
Teatr Wielki w Łodzi "Cisza/Silence"

Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „Cisza/Silence” – chor. Ivan Cavallari

10 października 2019 - 11 października 2019 | godz. 18:30 | Teatr Wielki w Łodzi | Łódź

Pokaz spektaklu

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na spektakl baletowy Cisza/Silence w choreografii Ivana Cavallariego, do muzyki Ludwiga van Beethovena.

 

O spektaklu:

 

Historia Ludwiga van Beethovena była interpretowana przez artystów różnych epok. Rozpoczynając pracę nad Ciszą, skupiałem się przede wszystkim na dorobku muzycznym kompozytora. Była to pierwsza iskra, która zapoczątkowała projekt i z czasem przerodziła się w niesłabnącą inspirację.

 

Fabuła spektaklu skupia się na różnych aspektach życia kompozytora, niekoniecznie w porządku chronologicznym. Niektóre – wydawałoby się – detale, mogą stać się początkiem kolejnego etapu życia, rytuałem przejścia. Odniosłem się między innymi do tragicznego wydarzenia, a mianowicie postępującej głuchoty Beethovena. Jednak moją myślą przewodnią było przede wszystkim przedstawienie muzycznego testamentu genialnego kompozytora.

 

To, co intryguje mnie najmocniej w twórczości Beethovena, to sposób, w jaki odkrywa nasze człowieczeństwo, a także kwestie życia i śmiertelności. Muzyka Beethovena jest ogromną falą, która nakrywa nasze ciało i spowija duszę. I właśnie tam, w duszy muzyka, rodziły się mistrzowskie kompozycje. Powstawały z pominięciem zmysłu słuchu; absolutny zmysł muzyczny, jaki posiadał Beethoven okazał się być nieprzezwyciężony. Dlatego też jego kompozycje są szczególnym darem dla ludzkości, fragmentami duszy człowieka genialnego. 

 

Trzecia część choreografii, zatytułowana post-mortem stworzyła szczególną przestrzeń do interpretacji strony muzycznej jak i do uwypuklenia istoty przedstawienia. Zespolenie nut (białych i czarnych) oraz osiągnięcie przez nie idealnej harmonii to symbol perfekcji, która może zostać osiągnięta tylko poprzez pełne zaangażowanie i metafizyczne połączenie ze sztuką.   

Ivan Cavallari

 

 

Realizatorzy:

 

Kierownictwo muzyczne: Michał Kocimski

Choreografia: Ivan Cavallari

Dekoracje, kostiumy: Anna Chadaj

Reżyseria światła: Michał Głaszczka

Projekcje video: Krzysztof Niemczycki

Asystenci choreografa: Natalia Fedorowa, Grzegorz Brożek

Inspicjenci: Anna Krzemińska, Mariusz Caban

 

Beethoven - Dziecko: Wojciech Wiśniewski, Mikołaj Mikołajewski

Beethoven - Człowiek: Dominik Senator, Joshua Legge, Gintautas Potockas  

Beethoven - Kreator: Tomu Kawai, Brandon Demmers

Beethoven - Geniusz: Yuki Itaya, Koki Tachibana, Joshua Legge

Josephine: Lydia Boutfeux, Riho Okuno, Laura Korolczuk

Julietta: Boglarka Novak, Alicja Bajorek, Maria Góralczyk

Karl - Kuzyn: Paweł Kurpiel, Jakub Olejnik, Bartosz Białowąs

Matka: Ekaterina Kitaeva-Muśko, Riho Okuno

Ojciec: Krzysztof Pabjańczyk, Nazar Botsiy

Casper: Brożek Grzegorz

Główna Para: Monika Maciejewska, Gintautas Potockas; Aleksandra Gryś, Joshua Legge; Maria Góralczyk, Witold Biegański

 

 

Ivan Cavallari urodził się w 1964 roku w Bolzano we Włoszech. Edukację baletową rozpoczął w szkole przy Teatro alla Scala w Mediolanie, gdzie szybko został uznany za wielki talent i w 1981 roku otrzymał stypendium do Akademii Baletu Bolszoj, w której kontynuował naukę do roku 1983. W latach 1984-85 brał udział w spektaklach szkoły baletowej Teatro alla Scala, zanim w 1986 roku dołączył do zespołu Stuttgarter Ballett, w którym – za dyrekcji Marcii Haydée i później Reida Andersona – był solistą, a następnie pierwszym tancerzem. Cavallari tańczył wszystkie główne partie stworzone przez słynnego choreografa Johna Cranko oraz jako baletmistrz regularnie przygotowywał realizacje jego dzieł z zespołami takimi jak Royal Ballet Covent Garden, La Scala, Czeski Balet Narodowy. Uczestniczył w realizacjach wielu dzieł Uwe Scholza, a także przygotowywał choreografie dla Stuttgarter Ballett, zespołu baletu Staatsoper Hannover, Teatru Wielkiego w Łodzi, zespołu baletu Nationaltheater Mannheim, Opery Wiedeńskiej oraz Staatsgalerie Stuttgart. W latach 2007-2012 był dyrektorem artystycznym West Australian Ballet – najstarszego zespołu tanecznego w Australii. W 2013 roku został dyrektorem artystycznym zespołu baletowego l’Opéra national du Rhin, gdzie wystawił po raz pierwszy swoje własne choreografie, w tym Pinokia (2014) i Dziadka do orzechów (2016). W sezonie 2017/18 objął funkcję dyrektora artystycznego Les Grands Ballets Canadiens.

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia