ENG
A A A
 maj 2021 
Sopocki Teatr Tańca "Wszystko, co widać. OHIO", fot. Alicja Byzdra

Warszawa/Królewskie Arkady Sztuki 2019: Sopocki Teatr Tańca „Wszystko, co widać. OHIO”

23 sierpnia 2019 | godz. 20:00 | Warszawa: Zamek Królewski, Arkady Kubickiego

Pokaz spektaklu

Zamek Królewski w Warszawie, w ramach festiwalu Królewskie Arkady Sztuki 2019, zaprasza na wieczór z Sopockim Teatrem Tańca. Ponad 10 lat temu, w grudniu 2005 roku, odbyła się premiera spektaklu Kwadrat. Wersja 6, inspirowana jednoaktówką Kwadrat Samuela Becketta. Po dekadzie autorski duet Czajkowska – Krawczyk ponownie sięgnęli do dzieł tego wybitnego dramaturga. Tym razem punktem wyjścia pracy nad spektaklem stał się tekst IMPROMPTU. OHIO, ale całość utkana jest z wątków i obrazów m.in. z Pierwszej miłości, Kroków, Katastrofy, czy nawet zupełnie luźno z Czekając na Godota.

 

Widzowie będą mieli możliwość znajdowania znaków i niuansów nawiązujących do dzieł Irlandczyka, ale twórcy przedstawienia pragną, by nawet ci, którzy nie są zapalonymi „beckettologami”, mogli przeżyć opowieść o jedności, rozwarstwianiu, rytmach, absurdach życia, marzeniach, miłości i śmierci.

 

Trailer

 

Koncepcja, scenariusz, reżyseria, choreografia, kostiumy, scenografia i wykonanie: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk

Muzyka: Mariusz Noskowiak

Głosu May użyczyła: Sylwia Góra-Weber

Wizualizacje: Łukasz Boros

Oświetlenie: Rico

 

Fragmenty recenzji:

„Subtelny i niezwykle intymny, a przy tym bardzo mocno osadzony w twórczości Samuela Becketta spektakl Wszystko, co widać. OHIO Sopockiego Teatru Tańca jest godzinną taneczną podróżą w duchu teatru Piny Bausch. Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk zatańczyli w ducie jeden z najlepszych swoich spektakli. […] Pełen napięcia dialog między tancerzami trwa od początku do końca. W jednej ze scen Czajkowska „bawi się” skrępowanym Krawczykiem, wytyczając kierunki i intensywność jego tańca. Jest jak demiurg-reżyser z Katastrofy Becketta, zaś kwestie córki z Kroków słyszymy z offu w wykonaniu Sylwii Góry-Weber. Bardzo dobrym momentem jest również synchroniczne, ale w jakiś sposób wymuszone i niedokładne wykonywanie swoich choreografii w duecie. Znalazło się też miejsce na tajemnicę (wyznania na ławce), której widzowie nie poznają, oraz pełną czułości bliskość, w różnych odsłonach miewającą inną temperaturę. Choć spektakl ten przez cały czas pozostaje w duchu twórczości Samuela Becketta, zdecydowanie nie jest poświęcony pustce czy beznadziei ludzkiej egzystencji. Twórców Wszystko, co widać. OHIO u Becketta interesuje raczej przenikliwe spojrzenie na człowieka jako jednostkę niepozbawioną wad, błądzącą, zmagającą się z trudami egzystencji, ale niezwykle w tym wszystkim prawdziwą. Na tle pozostałych spektakli Sopockiego Teatru Tańca to przedstawienie wybitne, złożone z szeregu zapadających w pamięć, plastycznych scen, gdzie wszystkie elementy doskonale skomponowano. Warto było czekać pięć lat, by zobaczyć duet taneczny Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka w takiej formie.”

 

Łukasz Rudziński, Mistrzowski Beckett w duchu Piny Bausch, 12.12.2015

 

Cała recenzja

 

 

Wstęp bezpłatny

Wejściówki dostępne w kasie zamkowej i przed spektaklem w Arkadach Kubickiego

Liczba miejsc ograniczona!

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze

Informacje: tel. (22) 35 55 170, e-mail: ttaraszkiewicz@poczta.onet.pl

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy

log1

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia