ENG
A A A
 wrzesień 2020 

Szczecin: Opera na Zamku „Dziadek do orzechów” – chor. Karol Urbański

21 grudnia 2019 | godz. 17:00 | Szczecin: Opera na Zamku, ul. Korsarzy 34

Pokaz spektaklu

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na pokaz spektaklu Dziadek do orzechów w choreografii Karola Urbańskiego. Autor inscenizacji oparł się na opowiadaniu E.T.A Hoffmanna, a nie – jak większość twórców – na uproszczonej wersji Aleksandra Dumasa. Nie będzie choinki, a jedyny dowód, że jest Boże Narodzenie to gwiazdka na niebie. Dziadek do orzechów to balet znany wszystkim, nieodłączny element świątecznego nastroju w okresie Bożego Narodzenia. Ale czy na pewno znamy historię Klary, Dziadka do orzechów, Drosselmeyera i Króla Myszy? Czy wiemy jaki jest rodowód tych postaci – kim była królowa Mysiababa, księżniczka Pirlipata i co to takiego orzech Krakatuka? Nowa realizacja baletowego arcydzieła autorstwa Karola Urbańskiego spróbuje odpowiedzieć na te pytania wprowadzając dziecięcą i dorosłą publiczność w krainę magii i tajemnicy. Przenikające się światy ludzi i lalek, muzyczna podróż przez krainy Indian, Masajów i Eskimosów, barwne kostiumy i niebanalna scenografia przenosząca do wnętrza szafy z zabawkami sprawią, że będzie to dla wszystkich niezapomniane spotkanie teatralne.

 

Choreograf, Karol Urbański:

Zacząłem się zastanawiać, jak tę konstrukcję rozmontować. Punktem wyjścia było oryginalne opowiadanie E.T.A Hoffmanna. U Hoffmanna tak do końca nie wiadomo, czy historia dzieje się w świecie ludzi, czy dzieje się w świecie lalek. Dla mnie podstawowe pytanie płynące  z tego opowiadania, to co zrobić, by człowiek nie był marionetką, by mógł być człowiekiem. A jeśli chodzi o postać Klary – to nie wiadomo, czy jest to sen czy rzeczywistość. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – żeby być człowiekiem trzeba kochać i być kochanym. Ale osiągniecie tego celu nie jest proste, dlatego w choreografii nie będzie Walca Śnieżynek, nie będzie Walca Kwiatów, bo kluczem dla mnie było, by przekazać ideę Hoffmanna. Już ten spektakl lubię i zrobiłem go tak, jak chciałem go zrobić.

 

Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk
Choreografia i inscenizacja: Karol Urbański
Scenografia: Wacław Ostrowski
Kostiumy: Tijana Jovanović
Reżyseria świateł: Dawid Karolak
Projekcje multimedialne: Krystian Drywa
Przygotowanie chóru dziecięcego: Agata Czekalińska
Asystent dyrygenta: Antonina Banaś
Konsultacje dot. animacji lalką: Krzysztof Tarasiuk

 

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia