ENG
A A A
 lipiec 2020 

Gdańsk: Opera Bałtycka „Giselle” – chor. Emil Wesołowski, Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski

15 listopada 2019 - 17 listopada 2019 | Opera Bałtycka | Gdańsk

Pokaz spektaklu

Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na pokaz baletu romantycznego Giselle w choreografii Emila Wesołowskiego (I akt) oraz Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego (II akt). Dzieło odwołuje się do naszych czasów m.in. poprzez przeniesienie miejsca akcji do współczesnej nadmorskiej miejscowości, chociaż zachowane są jego wszystkie romantyczne założenia.

 

O spektaklu:

 

Dzieło z muzyką Adolphe’a Adama jest klasycznym baletem, wzbudzającym nieustanny zachwyt publiczności. Piotr Czajkowski, wielki symfonik i twórca muzyki baletowej, określał Giselle jako „poetycką, muzyczną i choreograficzną perełkę”. Wystawiona w Paryżu 28 czerwca 1841 roku w Królewskiej Akademii Muzyki (Operze Paryskiej) Giselle inspirowana jest tradycyjnym motywem miłości silniejszej niż śmierć, który sięga do mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Historia, w której splatają się dwie równoważące się miłości: do mężczyzny za życia i do tańca pod postacią wili, doskonale odzwierciedla romantyczne idee. O ich sile świadczy niesłabnące zainteresowanie Giselle.

 

Bardzo zależy mi na ukazaniu wszystkich niuansów emocjonalnych. Scenografia będzie minimalistyczna. Główną rolę odgrywać będą gra świateł i barw oraz ruch. Przyznam, że to niełatwe zadanie – bardzo trudno oderwać się od tych ugruntowanych w tradycji klisz. Ta muzyka jest w ciele i w głowie, powiązana oczywiście z określonym ruchem – Emil Wesołowski, twórca choreografii I aktu premiery.

 

Kelnerka Giselle ulega urokowi przystojnego Alberta, który przyjechał nad morze się zabawić. Kiedy dziewczyna odkrywa, że chłopak jest zaręczony, w dodatku z warszawską celebrytką, czuje się oszukana i wykorzystana, a w efekcie topi się w morskiej toni – Wojciech Warszawski, kierownik baletu, odpowiedzialny za choreografię II aktu.

 

Jeśli chodzi o napięcie między bohaterami i o cały ciąg przyczynowo-skutkowy, są one w dużej mierze zgodne z oryginalnym librettem. Zmieniamy natomiast czas i miejsce, przenosząc opowieść nad współczesne nadmorskie wybrzeże. II akt przygotowaliśmy w oparciu o choreografię Jeana Coralliego i Jules’a Perrota, uwspółcześniając jednak tę estetykę – Izabela Sokołowska- Boulton, baletmistrzyni, twórczyni choreografii II aktu.

 

premiera w Operze Bałtyckiej 13 października 2018

 

choreografia I aktu: Emil Wesołowski

choreografia II aktu: Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski

kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
scenografia, światła: Olga Skumiał
kostiumy: Marta Fiedler
asystent kierownika muzycznego: Jacek Brzoznowski
asystent scenografa: Michał Stenzel
przygotowanie uczennic z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku: Beata Giza-Palutkiewicz
realizacja multimediów: Michał Lewandowski
inspicjenci: Piotr Borowy, Magdalena Szlawska

 

obsada:

 

Giselle: Maria Kielan / Gwenllian Davies
Albert:
Gento Yoshimoto / Ruaidhri Maguire
Hilarion:
Filip Michalak / Michał Zelent
Wilfryd:
Bartosz Kondracki / Asher Rosenheim
Berta:
Beata Giza / Sayaka Haruna-Kondracka
Batylda:
Natalia Cedrowicz / Elżbieta Czajkowska-Kłos
Mirta:
Beata Giza / Natalia Cedrowicz / Clelia Averna

 

Więcej informacji: operabaltycka.pl/pl/repertuar/giselle

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia