ENG
A A A
 sierpień 2020 

Warszawa/„Projekt X”/Centrum w Procesie: Agnieszka Kryst „Topologia pożądania”

3 sierpnia 2019 | godz. 18:00 | Warszawa: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Prezentacja w ramach cyklu

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na performans w choreografii i według koncepcji Agnieszki Kryst, Topologia pożądania, który odbędzie się w ramach wystawy Projekt X oraz projektu Centrum w Procesie, realizowanego Centrum w Ruchu.

 

Puls, oddech, spojrzenie, wyznanie. Obszar nieustannie budowanych relacji. Mapy skrzyżowań sił i afektów. Wrażliwości, zmysłowości, intymności. Nieustający przepływ. Brak stałych odległości. Bycie w ciągłym ruchu: między pasywnością i aktywnością. Niekończąca się seria metamorfoz i mutacji. Nieustannie zmieniający się krajobraz. Stawanie się. Dążenie. Przemiana.

 

Punktem wyjścia performansu jest twórczość Louise Bourgeois, będąca rodzajem czułego, intymnego dialogu z odbiorcą. W swoich pracach artystka badała cielesność i erotykę. Jej szkice były wizualną rejestracją stanów przejściowych, przepracowywanych później w formie rzeźb i instalacji. Posługiwała się motywem spirali jako obrazem transformacji, trwania w ciągłym ruchu, świadomego przybierania formy i jej porzucania. Spirala była dla niej nośnikiem rozmaitych emocji: od lęku, przez napięcie czy gniew, aż po nadzieję. Wpisane w nią dwa przeciwstawne kierunki ruchu interpretowała jako oznaczający napięcie i wycofanie (do wewnątrz) oraz reprezentujący gest dawania, zaufanie i pozytywną energię (na zewnątrz).

 

Wstęp wolny.

 

 

koncepcja i choreografia: Agnieszka Kryst

kreacja i performans: Alex Freiheit, Agnieszka Kryst, Oskar Malinowski, Łukasz Przytarski, Katarzyna Sikora
dramaturgia: Anka Herbut, Agata Siniarska

teksty: Anka Herbut, na podstawie tekstów powstałych w czasie pracy warsztatowej nad performansem

muzyka: Kamil Tuszyński

konsultacje: Magdalena Komornicka

produkcja: Fundacja Burdąg

współpraca: Zachęta  Narodowa Galeria Sztuki

 

 Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

Partnerzy medialni: Magazyn Szum, e-teatr.pl, Didaskalia Gazeta Teatralna, Radio Kampus, teatralny.pl

 

Organizatorzy:

 

Burdąg logo (miniaturka)Centrum w Ruchu logo (miniaturka)

 

 

 

Performans odbędzie się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019)

 

Czy można reżyserować doświadczenie wizyty w galerii?

 

Punktem wyjścia do wystawy jest współpraca pomiędzy reżyserką teatralną Gosią Wdowik a kuratorką Zachęty Magdaleną Komornicką. Projekt X łączy więc reżyserskie umiejętności tworzenia światów z kuratorskimi metodami budowania relacji dzieła sztuki z widzem. Symbol x oznacza niewiadomą, szukaną. Termin projekt to „zorganizowane ciągi działań ludzkich” lub zbiór aktywności połączonych ze sobą w złożony sposób.

 

Czy kolejne performanse mogą wciągać jak odcinki serialu lub rozdziały książki? Czy wystawa może roz­wijać się w czasie i opowiadać swoją historię?

 

Projekt X  wykorzystuje twórczy potencjał luk czasowych i przestrzennych w pracy instytucji. Przez pięć miesięcy w różnych przestrze­niach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów (taniec, boks, trans, teatr, instagram). Każdy z zaproszonych artystów wykorzystuje inne środki wyrazu i sposoby komunikacji z publicznością — od doświadczenia ciała w ruchu, przez narzędzia współczesnej choreografii eksperymentalnej, metody pracy warsztatowej i media społecznościowe, po storytelling, pracę z fikcją czy konwencje teatralne (kostium, rola, rekwizyty, tekst literacki).  Dla wszystkich kluczowa jest sprawczość widza — aktyw­ne uczestnictwo, fizyczna lub wirtualna obecność oraz wspólne budowanie narracji i opowiadanie historii.

A co się dzieje pomiędzy jednym a drugim performansem?

 

 

artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka

kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik

współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

 

Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia