ENG
A A A
 lipiec 2020 

Warszawa/38. Scena Tańca Studio: Ryszard Kalinowski „Ostatnie solo K.”

3 września 2019 | godz. 19:00 | Warszawa: Teatr Studio, scena Malarnia, plac Defilad 1

Pokaz spektaklu

Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria zapraszają na spektakl Ostatnie solo K. Ryszarda Kalinowskiego, który odbędzie się w ramach 38. Sceny Tańca Studio.

 

O spektaklu:

 

„Chyba minęły już moje najlepsze lata. Gdy istniała szansa na szczęście. Ale nie chciałbym, żeby wróciły. Teraz, gdy mam w sobie ten ogień, już nie. Nie, nie chciałbym, żeby wróciły”.

Samuel Beckett, Ostatnia taśma (no tak…)

 

Idziesz uparcie do przodu (ta…), patrzysz przed siebie i myślisz tylko o tym, co będzie jutro (no pewnie). Ale jednocześnie nie daje ci spokoju, uwiera cię i wciąż natrętnie powraca myśl: gdybym wtedy… (co?!). Sięgasz pamięcią wstecz, odtwarzasz w głowie sekwencję zdarzeń i przyglądasz się człowiekowi, którym byłeś (a teraz nie jesteś?). Przewijasz taśmę po raz kolejny i dochodzisz do wniosku… (no właśnie?!), że nie jest tak źle, chyba (o matko…).

 

Spektakl Ryszarda Kalinowskiego jest konstelacją odniesień i nawiązań do sztuki Samuela Becketta i postaci Krappa odsłuchującego taśmy nagrywane przez całe życie w każde urodziny. Do roli Tadeusza Łomnickiego z drugiej połowy lat 80. Wreszcie do własnego solo. Łomnicki już w 1958 roku planował nagrać tę rolę, by Krappa zagrać po 20 latach. Podobnie po blisko dwóch dekadach od spektaklu DC 5861494 w choreografii Hanny Strzemieckiej wraca Ryszard Kalinowski. Stawia wiele pytań, „odsłuchując” spektakl poprzez swoje ciało, dialogując z obrazem samego siebie na ekranie.

 

przeczytaj wywiad z Ryszardem Kalinowskim

 

koncepcja, choreografia, wykonanie: Ryszard Kalinowski

światło, dźwięk: Grzegorz Polak

współpraca dramaturgiczna: Grzegorz Kondrasiuk

projekcja wideo: fragmenty spektaklu DC 5861494 w choreografii Hanny Strzemieckiej z 2000 roku

produkcja: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie 

premiera: 17 czerwca 2017, Centrum Kultury w Lublinie, Lublin

 

czas trwania: 35 min

 

 

Centrum Kultury w Lublinie czarno-białe (miniaturka)

LUBELSKI TEATR TAŃCA nowe logo z napisem (miniaturka)

 

Kuratorki 38. Sceny Tańca Studio: Joanna Chitruszko, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

 

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

 

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

 

 

IMIT (miniaturka)STUDIO NOWE LOGO 2019 (miniaturka) 

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)       Syrenka 2019 STS (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia