ENG
A A A
 sierpień 2020 

Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2018-2019: „Carmen-Suita”, „Pietruszka” – transmisja

27 sierpnia 2019 | Kina w Polsce: sieć Multikino

Film tańca/o tańcu

Dystrybutor filmowy nazywowkinach.pl zaprasza do kin w całej Polsce na wieczór baletowy, na który złożą się baletowa wersja Carmen, stworzona dzięki staraniom legendarnej primabaleriny Mai Plisieckiej i nowe choreograficzne odczytanie opowieści o jarmarcznej kukiełce Pietruszce. Będzie to ostatnia w tym sezonie transmisja z cyklu Bolshoi Ballet Live.

 

„Zawsze pragnęłam zatańczyć Carmen” – pisała we wspomnieniach Maja Plisiecka, genialna primabalerina Teatru Bolszoj. Tancerka sama więc napisała libretto, niemal zmusiła męża, Rodiona Szczedrina, do stworzenia na bazie muzyki Bizeta z opery pod tym samym tytułem, na nowo zinstrumentowanej suity, bo żaden z radzieckich kompozytorów nie chciał się podjąć skomponowania oryginalnej muzyki. Uważali, że nic, co stworzą, nie będzie mogło konkurować z niezwykle popularną muzyką operową Bizeta. Na koniec znalazła idealnego choreografa – Kubańczyka Alberta Alonso, który akurat gościł w Moskwie ze swoim zespołem, wybłagała dla niego trzytygodniowy pobyt w Moskwie i w tak krótkim czasie wspólnie stworzyli balet, w którym Plisiecka zatańczyła oczywiście partię tytułową. Powstał niezwykle nowoczesny, erotyczny i wyrazisty spektakl, który do dziś stanowi klejnot w repertuarze moskiewskiej sceny. Opowiada nie o miłości, zdradzie, zmiennych uczuciach, ale o wolności jednostki niepokornej i nieubłaganym fatum, ciążącym nad życiem Carmen. „Carmen – to wyzwane, bunt – oślepiające na szarości tła!” – mówił Alberto Alonso. Wśród rosyjskich baletomanów spektakl ma rangę kultowego. W roli tytułowej cyganki wystąpi w transmitowanym spektaklu Swietłana Zacharowa, primabalerina światowych scen i długoletnia pierwsza tancerka baletu Teatru Bolszoj. Jako Don José będzie jej partnerował znany widzom transmisji m.in. ze spektaklu Jezioro łabędzie, pierwszy solista Bolszoj, Denis Rodkin.

 

Wieczór dopełni nowa interpretacja choreograficzna baletu Igora Strawińskiego Pietruszka, opowiadającego o smutkach i radościach małej kukiełki, Piotrusia (Pietruszki) z rosyjskiego jarmarcznego teatrzyku. Pietruszka to czująca i wrażliwa marionetka, zakochuje się więc w pięknej Balerinie z tego samego teatrzyku, ale ukochana woli brutalnego Maura, zaś życiem kukiełek steruje bezlitosny właściciel jarmarcznej budy – Czarodziej. Balet powstał w 1911 roku dla słynnych Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa, muzykę skomponował Igor Strawiński, a choreografię Michaił Fokin. W tytułowej roli występował, kreując ponoć niezwykle wzruszającą postać, Wacław Niżyński. W ubiegłym roku nową wersję choreograficzną na zamówienie Teatru Bolszoj zrealizował Edward Clug, tancerz i choreograf urodzony w Rumunii, obecnie dyrektor baletu w Słoweńskim Teatrze Narodowym w Mariborze. W postać Pietruszki wcieli się Denis Sawin, Baleriną będzie Jekaterina Krysanowa.

 

 

TRAILER

 

Terminy i miejsca pokazów:

 

19 maja 2019 LIVE HD

 

Bydgoszcz Multikino
Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół
Ełk Ełckie Centrum Kultury
Gdańsk Multikino
Katowice Kino Rialto
Kraków Multikino
Lublin Multikino
Łódź Multikino Silver Screen
Olsztyn Multikino
Poznań Multikino Malta
Poznań Multikino Stary Browar
Pruszcz Gdański kino CKiS w Pruszczu Gdańskim
Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum
Szczecin Multikino
Warszawa Multikino Ursynów
Warszawa Multikino Złote Tarasy
Wrocław Kino Nowe Horyzonty
Zabrze Multikino

12 czerwca 2019 Gorlice kino Kolory

13 czerwca 2019 Kraków kino Kijów.Centrum

16 czerwca 2019 Łódź kino Szpulka

23 czerwca 2019 Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury

23 czerwca 2019 Gliwice kino Amok

30 czerwca 2019 Łuków kino Łuków

 

***

 

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu „Bolshoi Ballet Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

 

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

 

 

KONTAKT / WIĘCEJ INFORMACJI:

CIKANEK FILM Sp. z o.o. / NAZYWOWKINACH.PL

poland@cikanekmanagement.eu | www.nazywowkinach.pl | www.facebook.com/nazywowkinach

www.youtube.com/nazywowkinachpl | www.instagram.com/nazywowkinach

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia