ENG
A A A
 lipiec 2020 
Wojciech Grudziński "POPULUXE", fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Wojciech Grudziński „POPULUXE”

6 września 2019 | godz. 18:00 | Gdańsk: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1

Pokaz spektaklu

W ramach Polskiej Platformy Tańca 2019 zostanie pokazany spektakl Wojciecha Grudzińskiego POPULUXE.

 

O spektaklu:

Wywodzący się z połączenia słów „luksus” i „popularność”, termin „populuxe” określa estetykę konsumpcyjną i kulturową, która pojawiła się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Populuxe manifestuje się w liniach, formach, fakturach i kolorach, aby dać nam piękno, urok i elegancję w zakresie wygody i komfortu. Populuxe oscyluje między prywatnym a społecznym, między architekturą Googie a historyczną figurą Siergieja Diagilewa, między nierównym podziałem dóbr a ekologią. Celem tego zróżnicowania jest jednak stworzenie syntetycznej formy choreograficznej, opartej na idei ruchu luksusowego. Ruch ten realizowany jest w taki sposób, aby sprawić przyjemność zarówno odbiorcy, jak i twórcy, który musi być zadowolony z efektu swojej pracy. Populuxe funkcjonuje w duchu maksymalnie wulgarnej radości z komfortowego życia w luksusie. Punktem wyjścia do badania tej estetyki stanie się relacja pomiędzy mistrzem i uczniem, przy czym ten ostatni będzie jednocześnie częścią tej luksusowej kreacji.

 

W spektaklu wykorzystano cytat z filmu Ridleya Scotta Obcy: Przymierze.

 

choreografia i reżyseria: Wojciech Grudziński

dramaturgia: Joanna Ostrowska

wykonanie: Wojciech Grudziński, Ilona Gumowska

muzyka: Wojtek Blecharz

kostiumy: Clovis Nix

reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński

wideo: Maciej Bychowski

opieka artystyczna: Peter Pleyer

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w ramach Solo Projekt

premiera: 12 maja 2018 roku, Studio Słodownia +3, Stary Browar, Poznań

czas trwania: 45 minut

 

Solo powstało w ramach SOLO PROJEKT PLUS 2018 – programu rezydencyjnego Art Stations Foundation.

 

Wojciech Grudziński – tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej imienia Romana Turczynowicza w Warszawie oraz wydziału tańca współczesnego CODARTS – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) oraz takich holenderskich programów, jak: Schuurman Schimmel – van Outeren Stichting (2012/2013) i Stichting Bekker – La Bastide – Fonds (2013). Laureat konkursu na wizytę studyjną w Movement Research at Judson Church w Nowym Jorku organizowanym we współpracy z GPS/Global Practice Sharing Program, Art Stations Foundation oraz Instytutem Muzyki i Tańca (2018).

 

***

 

Polska Platforma Tańca 2019 odbywa się w dniach 5-8 września 2019 roku w Gdańsku. Jest  to wydarzenie promujące najciekawsze produkcje taneczne zrealizowane przez polskich choreografów. Mała Platforma, organizowana po raz pierwszy, odbywa się w terminie 30-31 sierpnia 2019 roku w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=waCvxpE7oXQ

Spot: https://www.youtube.com/watch?v=xUqkQcdBF9c

 

Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, koproducent międzynarodowego spektaklu Serce Fabryki przygotowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Miejski Teatr Miniatura, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Klub ŻAK, Gdyńska Szkoła Filmowa, Kolonia Artystów, POLsail, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, Twoja Stocznia, 100cznia.

 

Partnerami medialnymi projektu są: „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Magazyn „Presto”, taniecPOLSKA.pl, teatralny.pl, Radio Gdańsk S.A., „Gazeta Wyborcza Trójmiasto/Co Jest Grane 24”, TVP Kultura, TVP2.

 

www.polskaplatformatanca.pl

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia