ENG
A A A
 sierpień 2020 

Gorzów Wielkopolski/Scena dla tańca 2019: Polski Teatr Tańca „Żniwa” – reż. Igor Gorzkowski, chor. Iwona Pasińska

20 września 2019 | godz. 19:00 | Gorzów Wielkopolski: Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz 10

Pokaz spektaklu

Na scenie Filharmonii Gorzowskiej Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl Żniwa w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej, współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019

 

O spektaklu:

 

(...) Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.

Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.
(...) Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;
tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Odysa, akt III]

  

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka – zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz Rokiem Polskim Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym oraz filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego.

  

Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz aktor – wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektronicznej. Partie wokalne, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, stworzy i wykona Adam Strug.

  

premiera: 21 stycznia 2017, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 

dramaturgia i reżyseria: Igor Gorzkowski 

muzyka: Eugeniusz Rudnik i Adam Strug

choreografia: Iwona Pasińska oraz artyści Polskiego Teatru Tańca 

kostiumy: Adriana Cygankiewicz 

realizacja świateł: Przemysław Gapczyński, Mariusz Porada 

projekt dźwięku: Michał Garstecki (Free Flay Music) 

asystent spektaklu: Katarzyna Rzetelska 

artyści (obsada aktualna): Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryanczyk, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Daniel Michna, Michał Przybyła, Adrian Radwański 

projekt plakatu: Piotr Zdanowicz 

czas trwania: 60 min 

 

Bilety: do nabycia online 

 

Spektakl jest częścią projektu Brzmienie tańca, zakładającego pokazy dwóch tytułów Polskiego Teatru Tańca: Żniw i Polki, powstałych do muzyki znaczących polskich kompozytorów współczesnych. Spektakle współorganizowane są w partnerstwie z filharmoniami, aby z gatunkiem teatru tańca dotrzeć do nowego grona odbiorców – melomanów.  

 

W ramach tego projektu publiczność Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie i Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie miała już okazję obejrzeć spektakl Polka z muzyką Zbigniewa Kozuba, odpowiednio 15 maja i 10 czerwca tego roku.  

  

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

 

 

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju.

 

Scena dla tańca 2019 (miniaturka)

 

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia