ENG
A A A
 marzec 2021 
Krakowski Teatr Tańca "MY | WY", fot. Krzysztof Kadis

Wadowice/„MY | WY on tour”: Krakowski Teatr Tańca „MY | WY”

20 września 2019 | Wadowice: Wadowickie Centrum Kultury, ul. Teatralna 1

Pokaz spektaklu

Krakowski Teatr Tańca zaprasza na spektakl MY | WY w choreografii Eryka Makohona, który zostanie pokazany w ramach trasy MY | WY on tour.

 

Pojawiająca się w spektaklu technika śpiewu białego (charakterystyczna technika wykonawcza m.in. górali polskich) przynosi konotacje z ideami wolnościowymi, ale także z ekstatycznością, która często stanowi źródło buntu. Ludowe inspiracje to nie tylko nawiązanie do polskiej mentalności z jej nutą przaśności i przywarami, przy jednoczesnym naddaniu współczesnego beatu, ale także odniesienie do polskiej techniki tańca współczesnego – koncepcji stworzonej przez Jacka Łumińskiego, polskiego choreografa i antropologa. Zakłada ona czerpanie z ludowości jako ucieleśnienia nie tylko tradycji, ale też pamięci historycznej czy losów narodu pozostawiających „ślady pamięci” w ciele, możliwe do przekucia we współczesny kod ruchowy, sam w sobie stanowiący dramaturgię ciała. Ten kod ruchowy staje się głównym, naturalnym i organicznym sposobem kinestetycznej komunikacji aktor–widz, a zarazem buduje dramaturgię całego spektaklu.

 

Teaser 1

 

Teaser 2

 

koncepcja i dramaturgia: Eryk Makohon

muzyka: Michał Paduch

śpiew: Paulina Dziuba

scenografia, światło: Eryk Makohon

występują: Pamela Bosak, Paulina Dziuba, Monika Godek, Paweł Łyskawa, Angelika Mizińska, Magdalena Skowron, Mateusz Ulczok, Dominik Więcek

współpraca: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

organizacja i koordynacja projektu: Agnieszka Skotniczna, Instytut Promocji Kultury Polskiej

data premiery: 16 grudnia 2017

czas trwania: 60 minut

 

Przedstawienie Krakowskiego Teatru Tańca jest spektaklem znakomicie skomponowanym, z jednej strony „czystym”, niezwykle czytelnym, z drugiej jednak – przepełnionym dwuznacznymi niuansami, alegoriami. „MY | WY” to opowieść niezwykle przewrotna, nieprzewidywalna, ironiczna. Doskonale oddająca charakter mieszkańców dzisiejszego kraju nad Wisłą.

Podzieleni(e), Anna Jagarska, „nietak!t” nr 1-2/2018 wrzesień 2018

 

Spektakl został nagrodzony w Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia