ENG
A A A
 sierpień 2020 
Autor plakatu: Łukasz Błażejewski

Białystok: Mikołaj Mikołajczyk „Lament”

15 września 2019 | godz. 19:30 | Białystok: Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1 | Premiera

Pokaz spektaklu

Białostocki Teatr Lalek zaprasza na spektakl Lament w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka i wykonaniu Magdaleny Dąbrowskiej i Kamili Wróbel-Malec.

 

Od autora:

 

Melancholia zbliża się do naszego życia, zbliża się do naszych myśli, do naszych serc, jesteśmy gotowi czekać na nią, przeraża nas ten stan, żyjemy w niezdrowym lub na odwrót… podnieceniu.

 

Epitafium może będziemy budować albo uroczyste rytuały smutku i żałoby, po tym, co odeszło i po tych wszystkich, których już z nami nie ma. W pełni doświadczając cierpienia i epatując nim w ekshibicjonistycznym uniesieniu, zbliżamy się do człowieka, zbliżamy się do samych siebie. Stan umysłu czy stan emocji to zaraźliwa propaganda bólu i współczucia. Przeżywamy i jesteśmy „tu” każdym naszym spotkaniem lub jego brakiem. Przez nasze serca przepływa tęsknota za tym, co niewyrażalne.  Jesteśmy gotowi na walkę o piękno, nawet w tak tragicznych dla nas chwilach… Poprawiać rzeczywistość to jak rywalizować z Bogiem o prymat piękna nad naturalnością i jej kolejami rzeczy. Naszym obowiązkiem jako artystów jest budowanie nowych i zjawiskowo wyszukanych w formie – światów. Nasz wewnętrzny pulsacyjny krwioobieg myśli i przeżyć, staje się emocjonalnym krzykiem scenicznej narracji a kontemplacyjny obrządek smutku przeinacza się w religijne misterium bluźnierczych rytmów i kontrapunktów. Te stany emocjonalnego zapomnienia budujemy iście metaforycznym pięknem i perwersyjnym działaniem. Spowolniony i niekończący się ruch, jakieś piękne i zjawiskowo nierzeczywiste długie suknie przypominające ornaty kapłana odprawiającego dziwne zaklęcia, modlitwy i nabożeństwa, stają się uroczystą lamentacją nad samym sobą, bliskimi i otaczającym światem, nieokreśloną i nieskończoną wibracją taneczną.

 

I brakuje w tym wszystkim kategorycznej koncentracji, która może widza wciągnąć w zbiorową medytację i kontemplację ruchu zespolonego z muzyką.

 

Jesteśmy albo tym co już się wydarzyło, było dosłownie wczoraj albo w niepokoju podekscytowani i przerażeni oczekujemy jutra. Stop! Coś umarło.

 

mikołaj mikołajczyk

 

 

Reżyseria: Mikołaj Mikołajczyk

Występują: Magdalena Dąbrowska, Kamila Wróbel-Malec

Autor plakatu: Łukasz Błażejewski

 

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku

 

Wstęp wolny

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia