ENG
A A A
 wrzesień 2020 
grafika na podstawie fotografii W Kadrze - Piotra Bedlińskiego

Warszawa: 39. Scena Tańca Studio

13 października 2019 - 14 października 2019 | Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

Prezentacja w ramach cyklu

Instytut Muzyki i Tańca i STUDIO teatrgaleria zapraszają na 39. Scenę Tańca Studio, która – tak jak 38. Scena Tańca Studio – odbędzie się pod hasłem Słowa przychodzą później. W obu tych odsłonach za program STS odpowiada nowy duet kuratorski – Joanna Chitruszko i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek. Na program składać się będą spektakle Pawła Grali, Janusza Orlika, Anny Piotrowskiej, Joanny Chitruszko i Aleksandry Piotrowskiej oraz Teatru Dada von Bzdülöw w choreografii Jakuba Truszkowskiego. Październikowa odsłona rozpocznie się propozycją dla dzieci i ich opiekunów. Warsztat turlania i zabaw choreograficznych stwarzający przestrzeń wspólnego doświadczania ruchu poprowadzą Anna i Krzysztof Skolimowscy.

 

Pełny tekst kuratorski:

 

Interesuje nas stan, który manifestuje się w ciele tancerki i tancerza i wyraża się poprzez ruch, taniec i zmianę. Słowo przychodzi później lub nie przychodzi wcale. Słowo/słowa mogą pozostać jedynie w umyśle lub zostać wyszeptane, wykrzyczane, wyśpiewane. Zanim jednak myśli się zwerbalizują, zanim manifest, oskarżenie, czy pragnienie zamienią się w wypowiedź, ciało wyrzuca z siebie obrazy, czynności, stany, w których było lub jest w danym momencie. Ciało śni, pragnie, cierpi, dąży do spotkania, dotyku, odpoczywa, zestraja się z otoczeniem, pamięta. Odtwarza w ruchu zarówno dawne stany radości, pamięć związaną z przekroczeniem, jak i zapamiętane traumy.

 

Wybór spektakli ukazuje wielość strategii artystek i artystów w ich poszukiwaniach skupionych na somatyce, organiczności ruchu, tańczącym i mówiącym ciele. Chcemy przyjrzeć się temu, na jak wielu poziomach artyści komunikują się poprzez ruch z samą/z samym sobą, z drugą osobą na scenie, z widzem.

 

W programie wrześniowej i październikowej odsłony Sceny Tańca Studio znajdują się nowe lub niepokazywane dotąd w Warszawie spektakle choreografek i choreografów takich jak Karolina Garbacik, Ryszard Kalinowski, Wojciech Mochniej, Iwona Olszowska, Janusz Orlik, Anna Piotrowska czy Katarzyna Chmielewska i Jakub Truszkowski, współtwórcy spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw.

 

Po raz pierwszy widownia STS będzie miała możliwość spotkania z twórczością Jakuba Truszkowskiego, związanego przez wiele lat z zespołem Rosas Anne Teresy De Keersmaeker i z les ballets C de la B. Swoje autorskie projekty po raz pierwszy pokażą w ramach Sceny Tańca Studio także Ryszard Kalinowski i Paweł Grala.

 

Zaprezentowane zostaną prace tworzone przez artystki niezależne i artystów niezależnych lub związanych z instytucjami w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

 

Choreografia zanurzona w realności ciała działa na widzów, na ich serca, powięzi i myśli. Ciało mówi i chce być słyszane. Dynamika ruchu spektakli tej odsłony rozpięta będzie między rozwibrowaniem We_sella Wojciecha Mochnieja a minimalizmem Matrycy Pawła Grali. Program Słowa przychodzą później to kolejny krok w kierunku możliwie jak najpełniejszego ukazania różnorodności modeli działania, języków ruchu i praktyk artystycznych w polskim tańcu i choreografii.

 

Październikowa odsłona rozpocznie się propozycją dla dzieci i ich opiekunów. Warsztat turlania i zabaw choreograficznych stwarzający przestrzeń wspólnego doświadczania ruchu poprowadzą Anna i Krzysztof Skolimowscy.

 

Pierwszy wieczór otworzy Matryca [Prześwit], spektakl Pawła Grali eksplorujący temat fizycznej bliskości i obcości w relacji do architektury w nieoczywistej, wielowymiarowej przestrzeni. Precyzyjną choreografię współtworzyli z Pawłem Gralą Joanna Jaworska-Maciaszek i Michał Ratajski.

 

Kolejny spektakl, Mute Janusza Orlika zobaczymy na Dużej Scenie. Janusz Orlik intensyfikuje swoją sceniczną obecność, reaguje na wewnętrzne i zewnętrzne sygnały, komponując swoje działania w zupełnej ciszy, wobec nadmiaru dźwięków i niewypowiedzianych słów.

 

Drugi wieczór rozpocznie się od spektaklu kompozycja__trzecia rzeczywistość Anny Piotrowskiej, nawiązującego do lalkowych kompozycji niemieckiego artysty Hansa Bellmera. Fundamentem wspólnej pracy Anny Piotrowskiej i Joanny Chitruszko jest wzajemna fascynacja, bliskość i wiara w to, co artystki tworzą. Spektakl jest ich czwartym spotkaniem na scenie, a muzykę do niego tworzy na żywo na gitarze basowej córka choreografki, Aleksandra Piotrowska.

 

Drugi wieczór zamknie spektakl Dzisiaj, Wszystko. W spektaklu stworzonym na 25-lecie zespołu, Teatr Dada von Bzdülöw wraca do korzeni, czyli do tańca. W spektaklu występują Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski. Muzykę do niego stworzył Łoskot w składzie: Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti.

 

Joanna Chitruszko

Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

 

 

 

Program:

 

13 października 2019, niedziela

 

13.00: Krzysztof i Anna Skolimowscy – Warsztat turlania i zabaw choreograficznych dla dzieci w wieku 4-8 lat i opiekunów, 60 minut

14.30: Krzysztof i Anna Skolimowscy – Warsztat turlania i zabaw choreograficznych dla dzieci w wieku 4-8 lat i opiekunów, 60 minut

19.00: Paweł Grala, Matryca [Prześwit], Malarnia, 50 minut

20.00: Janusz Orlik, Mute, Duża Scena, 45 minut

 

14 października 2019, poniedziałek

 

19.00: piotrowska&chitruszko&piotrowska kompozycja_trzecia rzeczywistość, Malarnia, 40 minut

20.00: Teatr Dada von Bzdülöw, Dzisiaj, Wszystko, Duża Scena, 60 minut

 

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

 

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

 

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

 

 

 

 IMIT (miniaturka)STUDIO NOWE LOGO 2019 (miniaturka) 

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)       Syrenka 2019 STS (miniaturka)

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia