ENG
A A A
 wrzesień 2020 
fot. materiały organizatora

Olsztyn/Scena dla tańca 2019: NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej „Danza Bolero de Ravel”

6 października 2019 | godz. 17:00 | Olsztyn: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, ul. Parkowa 1

Pokaz spektaklu

W olsztyńskim Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych zostanie zaprezentowany spektakl Danza Bolero de Ravel w wykonaniu NTF Teatru Tańca Małgorzaty Matuszewskiej. To dwuczęściowa opowieść o kobiecie  zmiennej, pełnej pasji i życia. Choreografię do obu części, pierwszej  Danza i drugiej Bolero de Ravel, przygotowała Małgorzata Matuszewska. 

 

O spektaklu: 

 

Danza 

 

Z przepełnionego ptasim śpiewem ogrodu, gdzie damy dworu bawią się w ciuciubabkę do dźwięków danza española, przenosimy się we współczesność. Podziwiamy uwodzicielskie piękno guajiry, doświadczamy miłości i czułości matki, zanurzamy się w tajemniczy świat kobiecych uczuć. /taniec.subiektywnie/

 

W Danza przeplatają się choreografie nawiązujące do technik tańca hiszpańskiego charakterystycznych dla różnych epok, od XVII do XX wieku: hiszpańskiego tańca dawnego, sztuki flamenco i clasico español. W kompozycjach występuje również element fuzji, łączenia technik hiszpańskich ze współczesnymi technikami tańca. Całość kompozycji pozostaje w dialogu z obrazami filmowymi Andrzeja Misiuka, wielokrotnie nagradzanego autora i operatora filmów przyrodniczych.

 

Bolero de Ravel

 

Utwór Maurice’a Ravela jest stylizacją tańca hiszpańskiego o tej samej nazwie bolero. Został skomponowany w 1928 roku dla zespołu baletowego Idy Rubinstein, a pierwszą w historii tańca choreografię przygotowała Bronisława Niżyńska  siostra genialnego Wacława Niżyńskiego. Małgorzata Matuszewska w oryginalny sposób przenosi klasyczny temat w przestrzeń współczesnej sceny, nadając mu nowy, świeży wymiar.

 

O czym opowiada wachlarz? Zapewne każdy zrozumie jego mowę inaczej. Bolero Teatru Tańca NTF to przede wszystkim opowieść o kobiecie – zmiennej, pełnej pasji i życia. /taniec.subiektywnie/

 

Choreografia: Małgorzata Matuszewska 

 

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej:

Karolina Łucznik, Małgorzata Matuszewska, Anna Ochman, Magdalena Faszcza

  

Produkcja: Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki

 

Trailer spektaklu: tutaj 

 

Informacje, kontakt: http://www.ceik.eu/

 

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej jest wyjątkowym zjawiskiem narynku polskim. TTNTF korzysta z tańca flamenco jako jednego z wielu środków wyrazu; łącząc je buduje charakterystyczny dla siebie oryginalny język wypowiedzi artystycznej. Projekty TTNTF prezentowane były na licznych festiwalach sztuki m.in.: Festiwal Sztuki Współczesnej Rozdroże w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Flamenco „Duende" w Poznaniu, Festiwal Sztuki Niezależnej Re:wizje w Warszawie, Warszawska Scena Tańca, Gdański Festiwal Tańca, Warszawskie Dni F.G. Lorki i wielu innych.

  

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

 

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wspierane są projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. W tym roku na mapie Sceny dla tańca znalazły się m.in. Bytom, Płock, Słupsk, Wrocław.

  

 

 

 Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia