ENG
A A A
 wrzesień 2020 
fot. materiały organizatora

Warszawa/Ruch w Instytucie 2019: Karolina Kraczkowska „Materialność i wyobraźnia ciała” – warsztaty

28 października 2019 | godz. 09:00 | Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego | Warszawa

Warsztaty

W cztery poniedziałki października, w ramach jesiennego cyklu Ruch w Instytucie 2019, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza do udziału w warsztatach z Karoliną Kraczkowską Materialność i wyobraźnia ciała. Prowadząca zaproponuje uczestnikom analityczną pracę z fizycznością, bazującą na doświadczeniu materialności ciała. Poruszone będą takie aspekty, jak np. rola praktyki oraz obserwacji w znalezieniu porozumienia i nawiązania kontaktu.

 

O warsztatach w pytaniach do choreografki i jej odpowiedziach:

 

1. Czym jest dla Ciebie choreografia?

To praktyka ucieleśniania myśli, traktująca ciało jako tekst i obraz oraz wykorzystująca jego potencjał znaczeniowy. To praktyka czujności, zmysłu obserwacji, refleksji nad otaczającymi nas zjawiskami. To komponowanie elementów rzeczywistości, ich przearanżowywanie i transformowanie w celu kreowania świata fikcyjnego, operującego odmiennymi parametrami czasu i znaczenia. To znajdowanie odmiennych sposobów komunikacji za pomocą materialności ciała, jego odczuć i wrażeń.

 

2. Co jest według Ciebie najistotniejsze w pracy z aktorem/performerem w teatrze?

Podkreślanie różnic i podobieństw pomiędzy pracą z materialnością ciała, jego wrażeniami sensorycznymi a językiem teatru, posługującego się głównie warstwą werbalną, rozpatrującego kondycję ciała i aktora w jego aspekcie znaczeniowym i psychologicznym. Uwrażliwianie aktora na komunikację pozawerbalną. Wprowadzanie aktora w świat choreografii operującej abstrakcyjnymi narzędziami.

 

3. Na czym chciałabyś skupić się podczas prowadzonych przez siebie zajęć?

Chciałabym stworzyć warunki do pogłębionej, analitycznej pracy z fizycznością bazującej na doświadczeniu materialności ciała. Chciałabym stworzyć warunki do refleksji na temat tego, jak praca z materialnością ciała, często abstrakcyjna, produkuje z perspektywy obserwatora bogactwo treści semantycznych, otwartych na wielość interpretacji.

 

Zajęcia odbywają się w godz. 9.00-11.00.

Bilety: pojedyncze zajęcia – 30 zł (osoby powyżej 60. roku życia – 15 zł), karnet na miesiąc – 100 zł do nabycia na www.instytut-teatralny.pl oraz w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym.

Kontakt i informacje: ruch@instytut-teatralny.pl oraz na stronie organizatora

  

Bilety: pojedyncze zajęcia – 30 zł (osoby powyżej 60. roku życia – 15 zł), karnet na miesiąc – 100 zł do nabycia na www.instytut-teatralny.pl oraz w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym.

 

Karolina Kraczkowska – absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu Dance in Performance w Laban Center. Członkini Polskiego Teatru Tańca w latach 2004-2007. Współpracowała m.in. z Jasmin Vardimon, Fin Walker, Michaelem Keegan-Dolanem, Kirstine Kyhl Andersen, Christophem Winklerem, Riccardo Buscarinim, Leilą Mcmillan, Janiną Rajakangas, Benem Riepe, Martenem Spangbergiem, Tino Sehgalem, Ulą Sickle, Magdaleną Ptasznik, Alexem Baczyńskim-Jenkins, Renatą Piotrowską, Martą Ziółek, Pawłem Sakowiczem, Marią Stokłosą i Anną Karasińską. Stypendystka programu Danceweb 2016, którego mentorem był Tino Sehgal. Rezydentka Chez Bushwick na Brooklynie. Członkini kolektywu Centrum w Ruchu w Warszawie. Swoje zainteresowania artystyczne realizuje pogłębiając praktykę ruchową i choreograficzną. Bada obszary performatyki, transformacji ciała i zabawy z własną tożsamością. 

  

***

Ruch w Instytucie 2019 to kontynuacja programu, który rozpoczął się w marcu 2017 roku. Do tej pory zajęcia w ramach programu prowadzili: Izabela Chlewińska, Anna Nowicka, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Tomasz Przytycki, Magdalena Ptasznik, Katarzyna Sitarz, Maria Stokłosa, Urszula Wojtkowiak, Ramona Nagabczyńska, Agnieszka Kryst i Iza Szostak.

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia